AYVALIK’TA KÜÇÜKKÖY 6’INCI TEFERİC ŞENLİKLERİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AYVALIK’TA KÜÇÜKKÖY 6’INCI TEFERİC ŞENLİKLERİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Ayvalık’ta geleneksel 6. Küçükköy Teferic Şenlikleri, bu yıl 2-4 Haziran günleri arasında yapılacak. Kortej yürüyüşü ve açılış konuşmalarıyla başlayacak şenlik, üç gün boyunca konserlerle, gösterilerle ve etkinliklerledevam edecek. Yöresel ürünlerin satılacağı şenlikte, Küçükköylü kadınların el emeği ürünleri de sergilenecek.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Teferic Şenlikleri’nin sadece Küçükköy’e değil Ayvalık genelinde geniş bir bölgeye turizm hareketliliği getirdiğini söyledi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da şenliklerin renkli görüntülere sahne olacağını belirten Başkan Mesut Ergin, konukların; konserler, gösteriler ve çeşitli etkinliklerle keyifli bir üç gün geçireceğini, yöresel lezzetlerin tadına bakacağını aktardı.

Başkan Ergin, “Değerli ziyaretçilerimiz, Küçükköy’ün kültürüne ve lezzetlerine hayran kalacak. Boşnak kültürünün tüm renkleri ve damak tatlarının şenliklere katılanların beğenisine sunulduğu etkinliklerimize son dört yıldır Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçilerimiz geliyor. Küçükköy artık turizmde kültürüyle, gastronomisiyle, tarihi kent sokaklarıyla, geleneksel mimarisiyle marka kent oldu. Bölgemiz; Anadolu mozaiğinin tüm renklerini bünyesinde barındırıyor. İnsanlarımızın hoşgörüsüyle yoğrulmuş bu topraklarda beraberce yaşıyoruz. Bu renkler ve güzellikler her birimiz için büyük bir keyif kaynağıdır. Bu güzellikleri, renkleri hep beraber yaşayıp, birbirimize anlatıyoruz ve tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

Üç gün boyunca, konukların, Küçükköy’ün kendi kültürüne ait kurabiyenin, Boşnak böreğinin, mantının, baklavanın, trileçenin, Boşnaklara özgü kuru etin, sokanın lezzetiyle tanışacağını belirten Başkan Ergin, “Bu güzellikleri konuklarımızla paylaşmaktan son derece mutluyuz. Küçükköy denildiğinde, doğasıyla, tarihiyle çok şirin bir yöre akıllara geliyor. Bu yörenin halkı olarak bizim hedefimiz Küçükköy’ümüzü tarihi dokusu ve kültürüyle koruyabilmektir. Geleneksel tatları başta olmak üzere bu özel kültürü yaşatabilmek ve gelecek nesillere taşıyabilmektir. Yaklaşık yüz yıldır bu topraklarda yaşayan vatandaşlarımız en küçüğünden en yaşlısına, doğanın uyanışını karşılamaya, gelenek, görenek ve kültürlerini yaşatmaya devam ediyorlar. Teferic ile birlikte, Boşnak geleneklerinin ve kültürünün gerçek özelliklerini yansıtarak, onları yaşatarak bu şenliğin altıncısını gerçekleştirdik. Bu şenlik kültürel öğelerinin yanı sıra bütün bölgeye yararı olan bir kapsamda düzenleniyor” dedi.

 

Art’s Magazin  Yurt

AYVALIK’TA KÜÇÜKKÖY 6’INCI TEFERİC ŞENLİKLERİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!