BURHANİYE’DE TARİHİ BİR BİNA, KÜLTÜR SANAT VE EĞİTİM MERKEZİ OLDU

service

BURHANİYE’DE TARİHİ BİR BİNA, KÜLTÜR SANAT VE EĞİTİM MERKEZİ OLDU

SEFER TALAY  

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, 1908 yılında askerlik şubesi olarak kullanılması için yapılan, sonrasında ise değişik eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan tarihi bina Kültür, Sanat ve Eğitim Merkezi oldu. Önceki yıl Balıkesir Valiliği tarafından restore edilen iki katlı tarihi binanın üst katı kütüphane olarak kullanılırken, alt katında ise resim kursları açıldı.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, 1908 yılında yapılan tarihi bina Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi oldu. Burhaniye’de Faruk Kızıklı İlkokulunun bahçesinde bulunan ve bir süredir boş olan tarihi bina Balıkesir Valili tarafından restore edilirken, Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi olarak kullanılmaya başlandı. Binanın üst katındaki kütüphane öğrencilerle dolup taşarken, alt katında ise Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce resim kursları açıldı.

İLKOKULU OKUDUĞU BİNADA KURSA KATILDI

Tarihi binada minyatür kursu veren ressam Figen Köprülü, “Balıkesir Valiliği önderliğinde Burhaniye ilçemizde Halk Eğitimi Kurumu aracılığı ile bizi tahsis edilen, Faruk Kızıklı İlkokulu yanındaki tarihi binada minyatür sanatımızı icra etmeye başladık. Uzun yıllardır zaten minyatür eğitimi veriyoruz fakat bu özel bina da bize tahsis edildiği için böyle güzel bir yerde sanatımızı icra ettiğimiz için mutluyuz. Sayın Valimize, Kaymakamımıza ve kurum müdürümüze bize güzel merkezi armağan ettiği için, bu çalışma imkanlarını verdiği için kursiyerlerimiz ve kendim adına gerçekten çok teşekkür ediyorum. Burada çok da mutluyuz. İnşallah, sağlıkla huzurla uzun dönemlerde burada çalışmayı ve eserlerimizi sergilemeyi düşünüyoruz” dedi.

İlkokulu okuduğu binada kursa katıldığını anlatan Sabriye Erdem ise “Ben önce Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Bize bu imkânı sağladıkları için. Şimdi bu okulun bize ayrıca bir hatırası var. Bu çocukluğumun okulu yani ilkokulu biz bu sıralarda okuduk. Şimdi yıllar sonra da minyatür sanatında buradayız. Bu ayrıca mutluluk veriyor bize. Sağ olsun hocamız sayesinde de çok güzel destekle burada çalışıyoruz. Teşekkür ediyorum” diye konuştu

 

Art’s Magazin  Yurt

BURHANİYE’DE TARİHİ BİR BİNA, KÜLTÜR SANAT VE EĞİTİM MERKEZİ OLDU

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!