UĞUR MUMCU, AYVALIK’TAKİ EVİNİN ÖNÜNDE ANILDI

service

UĞUR MUMCU, AYVALIK’TAKİ EVİNİN ÖNÜNDE ANILDI

Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, ölümünün 30’uncu yılında çok sevdiği Ayvalık’taki evinin önünde karanfillerle anıldı.

Ankara’da evinin önünde 24 Ocak 1993 tarihinde otomobiline yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu yaşamını yitiren gazeteci ve yazar Uğur Mumcu için ölümünün 30’uncu yılında Ayvalık’ta anma töreni düzenlendi.

Çok sayıda Ayvalıklı, Mumcu’nun evinin bulunduğu Armutçuk son durak mevkisi, Tapu Kadastro Evleri’nin bahçesinde bir araya geldi. Anma törenine, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ve belediye meclis üyelerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri, STK’lar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tören, Başkan Mesut Ergin’in konuşmasının ardından vatandaşların Uğur Mumcu’nun evinin bahçesine karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Konuşmasına Uğur Mumcu’nun katledilişinin üzerinden 30 yıl geçtiğini hatırlatarak başlayan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, şunları söyledi:

“Demokrasinin, insan haklarının, hukukun üstünlüğünün ve laikliğin yılmaz savunucusu Uğur Mumcu’nun, Ankara’daki evinin önünde hain bir saldırı ile aramızdan ayrılışının üstünden 30 yıl geçti. Failler ortaya çıkarılamadı. Ne yazık ki, bu ayıp hala devam ediyor. Uğur Mumcu, Türk basınının en cesur kalemlerindendi. Yayımladığı araştırma dosyaları, köşe yazıları ve kitaplarıyla, gerçekleri bize aktardı. Cumhuriyet ve aydınlanma karşıtı tüm odakların üzerine korkmadan gitti. Yolsuzlukların, haksızlıkların ortaya çıkarılması için Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde yılmadan, korkmadan yazmaya devam etti. Onu sağcısı da solcusu da her gün dikkatle okur, öngörülerini titizlikle takip ederdi. Çünkü yazdıkları bir gün mutlaka çıkardı. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinin halka anlatılmasında büyük çaba gösterdi. Ancak bundan rahatsızlık duyan çıkar odakları onu bizden maalesef kopardı. Ülkemizde laik, tam bağımsız Türkiye mücadelesi veren onlarca aydınımız susturulmak için katledildi. 30 yıl önce bizden alınan Uğur Mumcu da, gerçeğin halka iletilmesi, yolsuzlukların, haksızlıkların bilinmesi için kalemini kılıç gibi kullandı. Faili meçhul bir cinayetle yaşamdan kopartılan Uğur Mumcu’yu, Adalet ve Demokrasi şehitlerimizi unutmayacağız. Onların verdiği özgürlük, laiklik, bağımsızlık mücadelesini sürdüreceğiz. Aydınlanma yolundaki tüm emekleri için Uğur Mumcu’yu saygı ve özlemle anıyoruz. Onun deyimiyle ‘vurulduk ey halkım unutma bizi’ diye haykırıyor ve bu cinayetin aydınlatılmasını her zaman olduğu gibi hala sabırla bekliyoruz.” 

Art’s Magazin  Yurt

UĞUR MUMCU, AYVALIK’TAKİ EVİNİN ÖNÜNDE ANILDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!