1. Haberler
  2. Son Dakika Haberleri
  3. Başkan Büyükkılıç’tan Kültepe Ziyaretçi Merkezi’ne davet

Başkan Büyükkılıç’tan Kültepe Ziyaretçi Merkezi’ne davet

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başkan Büyükkılıç’tan Kültepe Ziyaretçi Merkezi’ne davet

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Değişik medeniyetleri bağrında barındıran kadim şehir Kayseri’de tarihe ve turizme sahip çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Anadolu’da en eski yazılı belgelerin, ticari anlaşmaların gün yüzüne çıkarıldığı Kültepe Kaniş-Karum’da hayata geçirilen Kültepe Ziyaretçi Merkezi’ni ziyaret etti.

Kültepe’nin girişindeki bir noktada yer alan Kültepe Ziyaretçi Merkezi’nde incelemelerde bulunan Başkan Büyükkılıç, Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu’ndan merkez hakkında bilgiler aldı.

Anadolu tarihinin önemli bir kısmının yazıldığı merkez olan Kültepe Kaniş-Karum’u ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin bölgeyi ve eserleri daha iyi tanımaları için gayret ettiklerini ifade eden Büyükkılıç, başta Kayserililer olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin Kültepe Ziyaretçi Merkezi’ni gezmelerini ve ilginç tarihi bilgileri yerinde görmelerini tavsiye etti.

Başkan Büyükkılıç, Kültepe Kaniş-Karum’un, Kültepe Ziyaretçi Merkezi, kayadan oyma Kültepe Müzesi ve Asurlu Tüccarlar Mahallesi ile turizm açısından daha zengin ve benzersiz bir niteliğe bürüneceğini vurguladı.

Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ise, Başkan Büyükkılıç’a desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Kültepe hakkında ilginç bilgilerin yer aldığı ve Türkiye’deki tek ve en güzel örneklerden bir tanesi olan Ziyaretçi Merkezi’nde, Kültepe’nin en çok bilinen eserlerinin en büyük grubunu oluşturan çivi yazısı tabletlerle ilgili bir pano ile binanın girişi de süslendi.

Başkan Büyükkılıç’a Kültepe Ziyaretçi Merkezi ziyaretinde, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, Genel Sekreter Yardımcıları Hamdi Elcuman ve Ali Hasdal ile daire başkanları da eşlik etti.

Başkan Büyükkılıç’tan Kültepe Ziyaretçi Merkezi’ne davet | Art’s Magazin | Son Dakika Magazin

Başkan Büyükkılıç’tan Kültepe Ziyaretçi Merkezi’ne davet
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!