ATATÜRK’ÜN 100 YIL ÖNCE BİLECİK’TE ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFI YAŞAYAN ŞEHİR MÜZESİ’NDE  

featured
service

ATATÜRK’ÜN 100 YIL ÖNCE BİLECİK’TE ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFI YAŞAYAN ŞEHİR MÜZESİ’NDE  

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir asır önce Anadolu gezileri kapsamında ziyaret ettiği Bilecik Osmaneli ilçesinde çekilmiş orijinal fotoğrafı, Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi’nde sergileniyor. 

Bilecik’in yakın ve geçmiş tarihine, içerisinde barındırdığı eserlerle ışık tutan Yaşayan Şehir Müzesi, önemli bir eseri daha ziyaretçiler ve Bilecikliler için sergiliyor. Tarihe ışık tutan eserin müzeye kazandırılması hakkında bilgi veren Bilecik Belediyesi Turizm Koordinatörü Mesut Ünver fotoğrafın hikayesini, şu sözlerle anlattı: 

“Bilecik Belediye Başkan Vekilimiz Melek Mızrak Subaşı’nın katkılarıyla Yaşayan Şehir Müzemize kazandırılan bir fotoğrafın hikayesini anlatacağım. Elimizde olan bu fotoğrafın tarihi 16 Ocak 1923 yılı. Yani bundan tam 100 yıl önce. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bilecik’e ziyareti esnasında çektirmiş olduğu fotoğraf. Başkanımızın da bizlere verdiği destekle müzemizde bunun gibi nadide ve orijinal eseri sergilemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Fotoğrafın hikayesinden bahsetmek istiyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Anadolu gezilerine çıkmaya karar verir. 16 Ocak 1923 tarihinde Bilecik’in Osmaneli ilçesine varır. Buraya geldiğinden kendisini Muallimler Derneği Reisi Talat Bey ve öğrencileri yanı sıra kalabalık bir halk karşılar. Atamız burada 9-10 yaşlarındaki Kemal Keskin isimli bir öğrenci ile karşılaşır. Kemal Keskin Ata’nın karşısına geçer ve uzun bir şiiri ezbere okur. Bu şiirinde Mustafa Kemal Atatürk ve kurtuluş yıllarını anlatan bir şiirdir. Ata’mız onu sabırla dinledikten sonra çocuğun başını okşar ve ismini sorar. Kemal adını duyunca, ‘Seninle adaşız’ der Mustafa Kemal Atatürk. Daha sonra oradaki ileri gelenlere hitaben, ‘Bu çocuğu okutun, bu çocuğun istikbali parlak’ der. Yanındaki büyüklere de dönerek, bu uzunlukta bir şiirin ezberletilmesine karşı çıktığını da belirtir. Sonraki yıllar Mustafa Kemal Atatürk’ün bu arzusu yerine getirilir ve Kemal Keskin okutulur. Kurmay Albaylığa yükselir ve daha sonra Harp Akademisi Öğretim üyeliği görevine kadar yükselir. Mustafa Kemal Atatürk’ün o tarihte çocuğun gözlerindeki başarı ve ışıltıyı önceden görmesi de onun ayrı bir özelliği olsa gerek. Kemal Keskin devletine ve milletine faydalı, iyi bir asker olarak hayatına devam ettirir. Bizler de Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi’nde böyle özel bir eseri, hatırayı sergileyeceğimiz için de ayrı bir onurlu ve gururluyuz.”

Art’s Magazin  Yurt

ATATÜRK’ÜN 100 YIL ÖNCE BİLECİK’TE ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFI YAŞAYAN ŞEHİR MÜZESİ’NDE  

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!