Utku Gümrükçü Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Hangi Partiden Aday Oldu?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Utku Gümrükçü Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Hangi Partiden Aday Oldu?

Utku Gümrükçü Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Hangi Partiden Aday Oldu?

30 Ekim 1981 yılında öğretmen bir ailenin çocuğu olarak İzmir’de dünyaya gelen Selim Utku Gümrükçü 41 yaşındadır.

18 yaşında CHP Çiğli Gençlik Kolları Eğitim Sekreteri olarak adım attığı siyasi yaşamına, 19 yaşında ilçe başkan yardımcısı, 21 yaşındayken CHP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam etti.

Daha üniversiteye başlamadan kendini Kemalist olarak tanımlayan Gümrükçü, arkadaşları ile birlikte Kemalist Üniversiteliler Birliği‘nin kuruluşunda rol oynamıştır. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu Onursal Başkanıdır. Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan Gümrükçü genç yaşta siyasete atılması ve siyasete olan düşkünlüğü nedeni ile üniversiteyi 7 yılda bitirmiştir.

  • 1999 yılından bugüne aktif görevler aldığı siyasi hayatında;
  • 2000-2002 CHP Çiğli İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği,
  • 2002-2005 CHP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyeliği,
  • 2005-2007 CHP Çiğli İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği,
  • 2007-2007 CHP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyeliği,
  • 2014-2015 CHP Çiğli İlçe Başkanı,
  • 2015-2017 CHP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Gümrükçü , 7 Ocak 2018 günü yapılan İzmir İl Kongresinde İl Başkan Adayı oldu ve kullanılan oyların %45’e yakınını aldı. Bugüne kadar, parti içi görevler hariç herhangi bir yere aday olmayan Utku Gümrükçü, topluma daha faydalı olabilmek ve tecrübelerini halkın hizmete sunabilmek için arkadaşlarının, yoldaşlarının desteğiyle CHP İlçe Başkanlığı görevinden ayrılarak Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Birçok Sivil Toplum Örgütünün aktif üyesi olan Gümrükçü, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez Delegeliği, ADD Genel Merkez Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

16 Nisan Referandumunda HAYIR Cephesinde aktif görev yapan Yurttaş Girişimi’nin kurucuları arasında yer aldı. Yakın tarihimizde ses getiren çok sayıda mitingde aktif görev aldı. 2007 yılında yapılan 13 Cumhuriyet Mitinginin 8’inde, 2007-2009 yılları arasında yapılan Teröre Lanet, Bağımsız Yargı, Laiklik, Hukukuma Dokunma, Isparta Kemalist Cumhuriyet, Ankara Cumhuriyet, İzmir Cumhuriyet mitinglerinde düzenleme komitesinde yer alarak bu mitinglerin sunumunu gerçekleştirdi.

Günlerce konuşulan İzmir Cumhuriyet Mitinginde 1 milyon katılımcıya Andımızı okutan sunucu Utku Gümrükçü‘dür.

Biz Kaç Kişiyiz Derneği Kurucu Genel Başkanlığı yapan Utku Gümrükçü, Ankara’da yapılan yürüyüşte açılan ‘Ordu Göreve’ pankartının provokasyon amaçlı yapıldığını iddia edilerek Ergenekon Soruşturması kapsamında göz altına alınmıştır. 14 sayfa doküman ve Tuncay Özkan‘la olan görüşmeleri delil olarak sunulmuştur.

11 yıl süren dava süreci sonunda İstanbul 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Utku Gümrükçü‘nün beraatine karar verilmiştir.

2011 genel seçiminde CHP Genel Merkezi görevlendirmesi ile Eskişehir ve Kütahya mitinglerinde düzenleyici olarak bulundu. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. 2004-2006 Doğru Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Başyazar, 2008-2013 Haftalık Dönemeç Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve yazar, 2002-2004 Radyo Dokuz Eylül Haber Analiz programı yapımcısı ve sunucusu olarak görev yaptı.

Utku Gümrükçü Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Hangi Partiden Aday Oldu?

İngilizce bilen Gümrükçü, Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezundur ve inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir. 2019 yılı, Cumhuriyetçi kesimde uzun yıllardır aktif siyaset yapan Selim Utku Gümrükçü’nün, Cumhuriyet Halk Partisi üyeliğindeki 20. yılıdır. Gümrükçü, halen Kemalizm, Marksizm, felsefe, ekonomik-politik, örgütlenme, strateji, şiddetsiz eylem, toplumsal hareketler, doğa hakları, kentleşme ve yerel yönetimler üzerine okumalar yapmaktadır.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde yaklaşık %62 oyla Çiğli‘nin belediye başkanı seçilmiştir.

Utku Gümrükçü Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Hangi Partiden Aday Oldu?

2020 Yılının En Başarılı Belediye Başkanı Utku Gümrükçü

Objektif Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından yapılan “2020’nin en başarılı 10 Büyükşehir İlçe Belediye Başkanları” anketinde İzmir’den ilk sırada Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü yer aldı.

Objektif Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından yapılan “2020’nin en başarılı 10 Büyükşehir İlçe Belediye Başkanları” anket sonuçları açıklandı. Habertesi‘nin haberine göre, ilk iki sırada CHP’nin en genç belediye başkanlarından Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun ile Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü yer aldı.

İstanbul’un Şişli belediye başkanı Muammer Keskin ve Avcılar belediye başkanı Turan Hançerli, Antalya’nın Konyaaltı belediye başkanı Semih Esen ve Kocaeli belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile birlikte “ilk on” belediye başkanından altı CHP’li başkan ankete katılan vatandaşların tercihi oldu. (Cumhuriyet)

Mahalle Bizim Karar Hepimizin’ Kampanyası

Çiğli Belediyesi tarafından, “Mahalle Bizim Karar Hepimizin” sloganıyla kurulan sandıklara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Bir yıl sonra yeniden kurulan sandıklara giden Çiğlililer talep, şikayet ve önerilerini belediye ile paylaştı.

Başkan Utku Gümrükçü öncülüğünde geçtiğimiz yıllarda mahalle muhtarlıklarına sandık kurarak yerel yönetimlerde demokrasinin güçlendirilmesi adına bir ilke imza atan Çiğli Belediyesi, aradan geçen bir yılın ardından 26 mahallenin yanı sıra kentin en işlek noktalarına yeniden sandıklar kurdu. 23-24-25 Haziran tarihlerinde kurulu olan sandıklara giden vatandaşlar ikamet ettikleri mahalle ve kentin geneliyle ilgili istek, şikayet ve önerilerini sandığa taşıdı.

Analizi yapılıp faaliyete geçilecek

23-24-25 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen uygulamaya katılım gösteren vatandaşlara taleplerinin alındığına dair SMS gönderildi. Sandıklardan çıkan 3 bin 518 talep, belediye bünyesinde kurulan birim tarafından analiz edilecek. CRM sistemine yüklenerek ilgili müdürlükler tarafından takibi yapılacak. Belediyenin yıllık hizmet programlarında ve faaliyet raporlarında vatandaşların talep ve önerilerine öncelik verilecek.

Harmandalı Katı Atık Tesisi

Özellikle yaz aylarında Çiğli ve çevresinde kokuya sebep olan ve en çok şikayet edilen kent sorunları arasında yer alan Harmandalı Katı Atık Tesisi’ne açıkça karşı olduğunu açıkladı.

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Çiğli Kent Konseyi’nin öncülüğünde düzenlenen Teknik Çalıştay’da önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Gümrükçü, “Çöp tesisi bir an önce kaldırılsın. Heyelanlarla ilgili gerekli tedbirler alınsın, bölgedeki mülk sahiplerinin mağduriyetleri giderilsin” dedi.

Çiğli Belediyesi Pelikan Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen Teknik Çalıştay’a Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Çiğli Kent Konseyi Başkanı İbrahim İncesu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, AFAD İzmir İl Müdürü Kartal Muhcı, İzmir Çevre İl Müdürü Ömer Albayrak, akademisyenler, bürokratlar, yerel yönetimlerde görevli profesyoneller, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, dernek temsilcileri ve muhtarlar katılım gösterdi.

Utku Gümrükçü Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Hangi Partiden Aday Oldu?

Utku Gümrükçü Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Hangi Partiden Aday Oldu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!