Burdur’da Birlik Haber Sen Üyeleri, PTT ve TRT’deki Sözleşmeli Personele Kadro Verilmesi İçin Toplanan İmzaları Bakanlığa Gönderdi

service

Burdurda Birlik Haber Sen Üyeleri, PTT ve TRTdeki Sözleşmeli Personele Kadro Verilmesi İçin Toplanan İmzaları Bakanlığa Gönderdi

Burdur’da Birlik Haber Sen Üyeleri, PTT ve TRT’deki Sözleşmeli Personele Kadro Verilmesi İçin Toplanan İmzaları Bakanlığa Gönderdi

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Birlik Haber-Sen Burdur İl Temsilciliği, PTT ve TRT’de görev yapan sözleşmeli personelin kadroya alınması için başlatılan kampanyada toplanan imzaları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na kargoyla gönderdi. İl Temsilcisi Ali Güğül, “Ücret farklılıklarının giderilmesi, iş güvencesinin sağlanması başta olmak üzere aradaki farklılıkların ortadan kaldırılarak, iş barışının tesis edilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir” dedi.

Burdur’da Birlik Haber Sen üyeleri, PTT’de görev yapan İHS’li (idari hizmet sözleşmesi) ve TRT’de görev yapan ÖHT’li (özel hukuka tabi sözleşmeli) personelin kadroya alınması talebiyle başlatılan kampanyada toplanan imzaları PTT Kargo ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderdi. Burada bir açıklama yapan Birlik Haber-Sen Burdur İl Temsilcisi Ali Güğül, şöyle konuştu:

“PTT’ de görev yapan İHS’li ve TRT’de görev yapan ÖHT’li personellerin kadroya alınması için başlattığımız imza kampanyası sonucunda ülkemizin her bir köşesinden topladığımız 100.000’i aşkın imzayı, bugün kadro bekleyen arkadaşlarımızla birlikte Türkiye genelinde eş zamanlı olarak, PTT Kargo ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderiyoruz. Bu amaçla da burada toplanmış bulunuyoruz.

 Kamuda sözleşmeli olarak çalışmakta olan personellerin kadroya alınması hususunda uzun zamandır mücadele eden Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen, 01.01.2022 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 6. Dönem Toplu Sözleşme’nin 52. maddesinde ‘Kamu kurum ve kuruluşlarının görüşü alınarak, sözleşmeli personel mevzuatında düzenleme yapılması suretiyle sözleşmeli personelin statülerinin yeniden belirlenmesine ilişkin çalışma, yetkili konfederasyonun katkı ve katılımıyla 2022 yılı içerisinde tamamlanacaktır’ hükmünün eklenmesi sağlanmıştır. Bu bağlamda 2022 yılı içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen heyetleri arasında birçok toplantı yapılarak çalışanın talep ve beklentileri dile getirilmiş, çalışmanın tüm sözleşmelileri kapsaması gerektiği her fırsatta ifade edilmiştir. 

“GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILMALIDIR”

Hizmet kolumuzda yer alan Posta ve Telgraf Teşkilatı’nda, yaklaşık 12.000 idari hizmet sözleşmeli personel ve TRT’de 4000 özel hukuk hükümlerine tabi sözleşmeli personel bulunmaktadır. PTT’de idari hizmet sözleşmeli olarak çalışan personeller KPSS sınavına girerek başarılı olanlar içerisinden atanmış ve bu personeller diğer kamu personelleri gibi memur sendikalarına üye olabilmekte, toplu sözleşme kapsamında yer almaktadırlar. Aynı iş yerinde aynı işi yaptıkları halde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye tabi personel ile aralarında temel ücretleri, iş güvenceleri, sosyal güvenlik hakları, görevde yükselme ve unvan değişikliği şartları bakımından farklar bulunmakta, bu durum iş barışını, kurumsal aidiyeti zedelemektedir.

Yine TRT’de özel hukuk hükümlerine tabi sözleşmeli personeller de mevcut TRT personeli ile aynı işi yapmalarına karşın başta iş güvencesi olmak üzere mali ve özlük hakları konusunda birçok problemler yaşamaktadırlar. Bu minvalde ücret farklılıklarının giderilmesi, iş güvencesinin sağlanması başta olmak üzere aradaki farklılıkların ortadan kaldırılarak iş barışının tesis edilmesi için öncelikli talebimiz PTT’de idari hizmet sözleşmeli personelin 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye, TRT’de özel hukuk hükümlerine tabii sözleşmeli personelinde memur olarak çalışma hakkı elde edebilmeleri için gerekli düzenlenmenin yapılması gerekmektedir.

“HAKLI MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Konuyla ilgili PTT ve TRT yetkilileri, Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikalar Kurulu, Twitter etkinlikleri ve son olarak da Cumhurbaşkanımıza konu arz edilmiş, konunun teknik boyutu ile yapılacaklar en üst perdeden sendikamızca ifade edilmiştir. Her ne kadar PTT, kamu iktisadi teşebbüsü kapsamında olmasa da üstendikleri misyon ve ürettikleri hizmet boyutuyla kamunun en önemli kurumları arasında yer almaktadır.

Bu nedenle gerek PTT’deki idari hizmet sözleşmeli gerek ise TRT’ deki özel hukuk hükümlerine tabi sözleşmeli personellerin başta kendileri, eşleri, anneleri, babaları, akrabaları, komşuları ve vatandaşlarımızın imzaladığı 100.000’ i aşkın imzada da talep ettikleri üzere kadro beklentilerini içeren imzaları bugün buradan hep birlikte kargoya veriyoruz. Ayrıca bir kez daha üzerine basarak ifade ediyoruz ve diyoruz ki bu arkadaşlarımız kadroya alınana kadar haklı mücadelemize çeşitli eylemlerimizle ve kararlılıkla devam edeceğiz.”

 

Art’s Magazin | Gündem

Burdur'da Birlik Haber Sen Üyeleri, PTT ve TRT'deki Sözleşmeli Personele Kadro Verilmesi İçin Toplanan İmzaları Bakanlığa Gönderdi 1

Burdur’da Birlik Haber Sen Üyeleri, PTT ve TRT’deki Sözleşmeli Personele Kadro Verilmesi İçin Toplanan İmzaları Bakanlığa Gönderdi
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!