ERKAN AYDIN: KANSER, DİYABET VE GUATR İLAÇLARI DA DAHİL OLMAK ÜZERE PEK ÇOK İLAÇ BULUNAMIYOR

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ERKAN AYDIN: KANSER, DİYABET VE GUATR İLAÇLARI DA DAHİL OLMAK ÜZERE PEK ÇOK İLAÇ BULUNAMIYOR

ZEHRA DEĞİRMENCİ/SİBEL KAHRAMAN

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, şu an piyasada kanser, diyabet ve basit guatr ilaçları da dahil olmak üzere pek çok ilacın bulunamadığını söyledi. Aydın, bunun sebebinin ise Sağlık Bakanlığı tarafından euro kurunun 7 lira 69 kuruşta sabitlenmesi olduğunu belirtti.

Erkan Aydın, piyasada süren ilaç sorununu ANKA Haber Ajansı’na değerlendirdi. Kendisi de eczacı olan Aydın, yaklaşık bir yıldır bu ilaç sorununun devam ettiğini, bunun sebebinin ise euronun 20 TL’ye yaklaşmasına rağmen Sağlık Bakanlığı’nın ilaç fiyatları için kuru 7 lira 69 kuruşa sabitlemesi olduğunu söyledi. Aydın, “Yani 20 liraya aldığınızın, 7 buçuk liraya sattığınız bir ticarette maalesef hem üretim olmuyor hem de ithalatla gelen ilaçlar bulunmuyor” diye konuştu.

“HER İKİ ECZANEDEN BİRİ KAPANMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA”

Eczanelerde şu an her dört ilaçtan birinin bulunmadığına dikkat çeken Aydın, şunları söyledi:

“Biz, bunun için 27 Kasım’da yaklaşık 20 bin meslektaşımızla Ankara’da miting yaptık. Sadece ilaç yokları değil artan maliyetler, eczanelerdeki işletme giderlerinin yükselmesi, ilaç fiyat kararnamesinin 13 yıldan beri güncellenmemiş olması -bu yıl içerisinde bir nebze olsun bir düzeltme yapıldı ancak asla yeterli değil- ve bunların hepsine çözüm üretilmezse maalesef her iki eczaneden biri kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu, Bursa’da da Türkiye’nin bütün illerinde de aynı durumda. Buradan bakan ve yetkililere bir kez daha sesleniyoruz; sesimizi duyun. 20 bin kişi Ankara’da sokağa indik, miting yaptık. Eğer bizim taleplerimiz karşılanmazsa da eczane kapatmaya hızla gideceğiz, çünkü eczacılar artık nefes alamıyor. Eczaneler ekonomik anlamda da diğer koşullar anlamında da çok büyük sıkıntıda.”

“KANSER İLAÇLARI BULUNAMIYOR”

Piyasada şu an bulunamayan ilaçları da açıklayan Aydın, “Kanser, diyabet, insülin ilaçları ve basit guatr ilaçları da dahil şu anda ‘yok’ dediğimiz durumlar yaşanıyor. Bu iş çözülmezse hastalar ve yurttaşlarımız da çok fazla mağdur oluyorlar. Onların da ulaşım maliyetleri çok arttı. Antibiyotikler keza şu an bulunmuyor. Hasta katılım payları, hastanın cebinden çıkan para miktarları çoğaldı. Bunların hepsine birden çözüm bulunması gerekiyor. Aksi takdirde bu hizmeti verebilmek çok zorlaşacak. Eskiden bir ilaçta, bir reçetede 5-10 lira ödeme çıkarken bugün 50 lira, 60 lira, 100 liraya yakın ilaç fiyat farkı, hasta katılım payı, muayene ücreti eklendiğinde çıkan ücretler var. Bu da sürdürülebilir değil” diye konuştu.

ERKAN AYDIN: KANSER, DİYABET VE GUATR İLAÇLARI DA DAHİL OLMAK ÜZERE PEK ÇOK İLAÇ BULUNAMIYOR

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!