GEMLİK KÖRFEZİ GAZETESİ’NİN ARŞİVİ DİJİTALE TAŞINDI  

featured
service

GEMLİK KÖRFEZİ GAZETESİ’NİN ARŞİVİ DİJİTALE TAŞINDI  

Gemlik Belediyesi Halkla İlişkileri Müdürlüğü, ilçede 1974 yılından bugüne dek basın yayın yaşamını sürdüren Gemlik Körfez Gazetesi’nin arşivini dijitale aktardı. Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, “Bursa’da ilk kez böyle bir çalışma yapmanın gururunu yaşıyoruz. Körfez Gazetesi ile başladığımız arşiv çalışması, Gemlik ve Çağrı Gazeteleri ile devam edecek” dedi.

Yaklaşık bir yıl süren çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan Gemlik Körfez Gazetesi arşivi için on binlerce sayfa taranarak, Gemlik Belediyesi’nin web sitesine yurttaşların kullanımına açıldı. Başkan Sertaslan da uygulamaya ilişkin şunları kaydetti:

“Gemlik hem antik çağlarda hem de yakın geçmişimizde önemli gelişmelere ev sahipliği yapmıştır. Biz Gemlik Belediyesi olarak çıkarttığımız tarih dergisinde bu zamana kadar bilinmeyen tarihsel gelişmeleri sizlere aktarıyoruz. İlçemiz yarım asırlık bir yerel basın hafızasına sahip, biz bu hafızayı tarihin tozlu raflarından çıkartarak yaklaşık bir yıl süren dijital ortama aktardık. Bursa’da ilk olan böyle bir çalışmayı yapmanın gururunu yaşıyoruz. Gemlik Körfez Gazetesi ile başladığımız arşiv çalışması, Gemlik ve Çağrı Gazeteleri ile devam edecek.”

Gemlik Körfez Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadri Güler ise “Gemlik Körfez Gazete’mizin 45 yıllık arşivini Belediye Başkan’ımız Mehmet Uğur Sertaslan’ın katkılarıyla dijital ortama taşıdık. Yaklaşık yarım yüzyıllık emeklerimizi ve arşivini sizlerle buluşturduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

1973 yılından başlayan ve 2018 yılına kadar devam eden arşive, arsiv.gemlik.bel.tr linkinden ulaşılabilecek.

Art’s Magazin  Yurt

GEMLİK KÖRFEZİ GAZETESİ’NİN ARŞİVİ DİJİTALE TAŞINDI  

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!