MUDANYA BELEDİYESİ BÜYÜKŞEHİR’E AÇTIĞI DAVAYI KAZANDI… KATI ATIK BEDELİ BUSKİ TARAFINDAN ALINACAK 

featured
service

MUDANYA BELEDİYESİ BÜYÜKŞEHİR’E AÇTIĞI DAVAYI KAZANDI… KATI ATIK BEDELİ BUSKİ TARAFINDAN ALINACAK 

Bursa 2. İdare Mahkemesi, Mudanya Belediyesi’nin açtığı dava sonucunda Büyükşehir Belediyesi’nin ‘katı atık bedellerinin alınmaması’ ile ilgili meclis kararını hukuka aykırı buldu. Karara göre katı atık bedeli yeniden Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) tarafından alınarak, ilçe belediyelerine aktarılacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, fahiş su faturalarını gerekçe göstererek katı atık bedelinin tahsiline ilişkin meclis kararı alırken, Mudanya Belediyesi söz konusu kararı yargıya taşıdı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin katı atık bedellerinin su faturalarından tahsil edilme yetkisini ilçe belediyelerine devretme kararı, hukuka aykırı bulundu. Bursa 1. İdare Mahkemesi’nin ‘katı atık ücretlerinin ilçe belediyeleri yerine su faturaları üzerinden ödenmeye devam edilmesi’ kararına rağmen, kararın gereğini yapmayan Büyükşehir Belediyesi hakkında ikinci bir dava açan Mudanya Belediyesi’ni Bursa 2. İdare Mahkemesi haklı buldu. Mahkeme, Büyükşehir Belediyesi’nin ‘katı atık bedellerinin alınmaması’ ile ilgili meclis kararını iptal etti.

Her abone için katı atık bedelinin sabit olduğunu, BUSKİ’nin ilçe belediyelerine aktarması gereken katı atık bedelini almayarak kamu zararına neden olduğunu kaydeden Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, şunları söyledi:

“SU BİRİM FİYATI DÜŞÜRÜLSÜN”

“Katı atık bedelleri yüzünden yüksek su faturası geliyormuş gibi yansıtılarak, Büyükşehir Belediyesi tarafından kanun hükümleri ve yargı kararının uygulanmadığı ortaya çıkmıştır. Her bir abone için katı atık bedeli belliyken, su kullanım birim bedeli düşürülmeyerek, Bursalılar yine yüksek su faturası ödemek zorunda bırakılıyor. Kanuna göre ilçe belediyelerinin katı atık bedellerini alması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi vatandaş az su faturası ödesin diye meclis kararı alacaksa, su birim bedellerini düşürmeli. Kamunun ve Mudanyalıların hakkını korumak üzere sürdürdüğümüz bir davamızdan daha haklı çıktık.”

Art’s Magazin  Yurt

MUDANYA BELEDİYESİ BÜYÜKŞEHİR’E AÇTIĞI DAVAYI KAZANDI… KATI ATIK BEDELİ BUSKİ TARAFINDAN ALINACAK 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!