MUDANYA’DA GİRİT SOKAĞI TARİHİ KONAK RESTORASYONU BAŞLADI

featured
service

MUDANYA’DA GİRİT SOKAĞI TARİHİ KONAK RESTORASYONU BAŞLADI

Mudanya Belediyesi tarafından kamulaştırılan Girit Sokağı’ndaki tarihi konağın ‘Gürol Sözen 1919-1923 Destan ve Onlar Müzesi’ olarak hizmete açılması için hazırlanan restorasyon projesi başladı.

Belediye, Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda ‘Süreklilik Ödülü’ alan ‘Girit Sokağı Tarihi Konak Restorasyonu/Gürol Sözen 1919-1923 Destan ve Onlar Müzesi’ projesinde çalışmalara başladı.

Projenin başlangıç töreni, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Çekül Vakfı Başkan Yardımcısı Mithat Kırayoğlu ile Türk ressam, yazar, heykeltıraş, sanat tarihçisi Görol Sözen tarafından yapıldı. 

Gerek Mudanya, gerek Bursa gerekse de Türkiye için örnek bir kentsel ve kültürel mirası koruma projesini yaşama geçirdiklerini belirten Başkan Türkyılmaz, tarihi binanın Mudanya Belediyesi tarafından restore edilerek, kültür merkezi ve müze ev olarak yaşatılacağını dile getirdi. 

Türkyılmaz projeye ilişkin, “Bina, restoratör-mimar Feyza Aksoy’un hazırladığı restorasyon projesinin tamamlanmasının ardından Çekül Vakfı Kurucular Kurulu üyesi Ressam Gürol Sözen’in ‘1919-1923 Destan ve Onlar’ sergisinin eserleriyle hayat bulan, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da başlattığı milli mücadeleden Mudanya Mütarekesi’ne ve 1923 Cumhuriyet’in kuruluşuna uzanan tarihi sürecin anlatıldığı daimi bir Cumhuriyet Müzesi olarak yaşatılacak. Mudanyamıza hayırlı olsun” dedi.

 

Art’s Magazin  Yurt

MUDANYA’DA GİRİT SOKAĞI TARİHİ KONAK RESTORASYONU BAŞLADI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!