Mudanya’da ‘Topraktan Halka, Tarladan Sofraya’ Projesi Sürüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mudanyada Topraktan Halka, Tarladan Sofraya Projesi Sürüyor

Mudanya’da ‘Topraktan Halka, Tarladan Sofraya’ Projesi Sürüyor

 

Mudanya Belediyesi ‘Topraktan Halka, Tarladan Sofraya’ projesi kapsamında, belediyeye ait arazileri üretime açıyor. Proje kapsamında, 308 metrekarelik alanda ayçiçek ve buğday üretimi yapılarak, üretilen yağ ve un ihtiyaç sahibi yurttaşlara dağıtılacak. 

Belediyeye ait arazilerde, refüj ve parklarda yetişen zeytinleri toplayarak, zeytinyağı haline getirdikten sonra ihtiyaç sahibi yurttaşların sofralarına taşıyan Mudanya Belediyesi, Balabancık Mahallesi’nde bulunan araziden elde edilen ayçiçek yağlarını da Mudanyalılarla paylaşacak. Proje kapsamında, Emirler Yenicesi’nde 132 bin, Balabancık’ta 85 bin, Çekrice’de 48 bin, Söğütpınar’da 43 bin metrekarelik alanda üretim yapılacak. 

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz projeye ilişkin, şunları söyledi:

“Kalkınmanın yolu üretimden geçer, Mudanya bu emeğe değer dedik, belediyeye ait alanları üretime açtık. Son dönemde ülkemizin yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle dar gelirli vatandaşların önemli gider kalemlerinden biri haline gelen zeytinyağı ve ayçiçek yağlarını üretiyor, toprağın bereketini halkımızla hakça paylaşıyoruz.

Balabancık’taki ekim alanımıza ayçiçeklerimizden sonra şimdi de buğday ekeceğiz, un haline getirip hemşehrilerimle paylaşacağız. Elde edilen ayçiçek yağı ve un, Zeytin Dalı ekibi tarafından Mudanya’daki ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılacak. Her zaman söylediğim gibi Mudanya’da hiç kimse kimsesiz kalmayacak, hiçbir çocuk yatağına aç girmeyecek. Hem ihtiyaç sahibi ailelerimizin hem de üreten çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

 

 

Art’s Magazin | Yerel

Mudanya’da ‘Topraktan Halka, Tarladan Sofraya’ Projesi Sürüyor

Mudanya’da ‘Topraktan Halka, Tarladan Sofraya’ Projesi Sürüyor

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!