NİLÜFER KENT KONSEYİ GÖNÜLLÜLERİ 5 YILDIR HAYVANLARI BESLİYOR: “DAHA FAZLA GÖNÜLLÜ İSTİYORUZ”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NİLÜFER KENT KONSEYİ GÖNÜLLÜLERİ 5 YILDIR HAYVANLARI BESLİYOR: “DAHA FAZLA GÖNÜLLÜ İSTİYORUZ”

ZEHRA DEĞİRMENCİ / SİBEL KAHRAMAN

Nilüfer Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu gönüllüleri 5 yıldır her hafta düzenli olarak yerleşim yerlerine uzak bölgelerdeki sokak hayvanlarını besliyor. Besleme çalışmalarına katılacak daha fazla gönüllüye ulaşmak istediklerini söyleyen gönüllü Meral Köse, “Biz gerçekten gönlünü koyan insanlar istiyoruz. Maddi hiçbir şey istemiyoruz biz. Mamaları da hazırlarız ama yeter ki bize beslemede destek olsunlar” dedi.

Nilüfer Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu üyesi gönüllüler, 5 yıldır her hafta ilçe sınırları içerisinde yerleşim yerlerine uzak noktalara bırakılan sokak hayvanlarını besliyor. Gönüllüler aynı zamanda besleme noktalarında hastalığı bulunan ya da yaralı olan hayvanları da Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bildirip tedaviye ulaşmalarını sağlıyor. Yapılan çalışmalara dair bilgi veren Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, Nilüfer Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu’nun 5 yıldır faaliyetlerine devam ettiğini ve çalışmalarının sadece beslemeyle sınırlı kalmadığını, yürütülen hayvan hakları çalışmalarının da çalışma grubuyla beraber yürütüldüğünü söyledi.

EN AZ 8 NOKTADA BESLEME YAPILIYOR

Mama temini ve desteği konusunda Nilüfer Belediyesi’nin kendilerine destek verdiğini ifade eden Binbaş, “Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden her çarşamba yaptığımız etkinlik için kuru mama desteği alıyoruz. Aynı zamanda ulaşım desteğini de onlardan sağlıyoruz. Yine Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden besleme yaptığımız sırada bazı hayvanlarda çok basit müdahale etmemiz gereken durumlarda pansuman araçlarını ayrıca temin ediyorlar” dedi. Nilüfer Kent Konseyi’nin sorumlu olduğu alanlarda en az 8 noktada besleme yapıldığını dile getiren Binbaş, Nilüfer Belediyesi’nin de farklı noktalarda beslemelere devam ettiğini kaydetti.

300’E YAKIN KÖPEK BESLENİYOR

Her çarşamba günü sabah 10 sularında besleme çalışma sına başlayan gönüllülerin belirledikleri bölgelerde yaptıkları dağıtımlar yaklaşık 4 saat sürüyor. Nilüfer Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu gönüllüleri Meral Köse ve Sibel Muştucu da yıllardır hava koşullarına aldırış etmeden her hafta sokak hayvanlarına mama dağıtıyor. Bu çalışmayı tamamen gönüllü olarak yaptıklarını dile getiren Köse, 5 yıldır düzenli olarak her hafta düzenli besleme yaptıklarını söyledi. Köse, Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ve gönüllülerden temin edilen yaklaşık 100 kilo mamayla 300’e yakın köpeği beslediklerini söyledi.

“BİZE BESLEMEDE DESTEK OLSUNLAR”

Besleme yapmaya başladıklarından ilk zamanlarda zorluklarla karşılaştıklarını söyleyen Muştucu, köylülerin hayvan beslemesine karşı çıktığını ifade etti. Yaşadıkları sorunlar nedeniyle sokak köpeklerini Kent Konseyi ve Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün yardımıyla köyün dışına çıkardıklarını ve kulübeler inşa ettiklerini dile getirdi. Besleme çalışmalarını yaparken çevreyi temiz tuttuklarını söyleyen Muştucu böylelikle köy sakinleriyle de daha iyi geçinmeye başladıklarını söyledi. Çalışma grubunun daha fazla kişiden oluştuğunu ancak kendilerinin daha fazla sorumluluk aldığını ifade eden Muştucu, eşlerinin de kendilerine bu noktada destek olduklarının altını çizdi. Besleme çalışmaları konusunda daha fazla insanın gönüllü olması talebinde bulunan Muştucu, “Gönüllü istiyoruz ama gerçekten gönüllü istiyoruz. Gelip de iki resim çekineceğim falan değil. Bir kere geliyorlar bizimle, sonra ‘sizin bu yaptığınız ücretli bile yapılmaz’ diyorlar. Biz gerçekten gönlünü koyan insanlar istiyoruz. Maddi hiçbir şey istemiyoruz biz. Mamaları da hazırlarız ama yeter ki bize beslemede destek olsunlar” dedi.

Art’s Magazin  Yurt

NİLÜFER KENT KONSEYİ GÖNÜLLÜLERİ 5 YILDIR HAYVANLARI BESLİYOR: “DAHA FAZLA GÖNÜLLÜ İSTİYORUZ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!