ÇORUM’DA CAMİ YIKIMINA VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ. ECZACILAR ODASI BAŞKANI GÜLER: “HANİ KILIÇDAROĞLU GELDİĞİNDE CAMİLERİMİZDE NAMAZ KILAMAYACAKTIK, BUGÜN CAMİYİ YIKIYORSUNUZ”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÇORUM’DA CAMİ YIKIMINA VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ. ECZACILAR ODASI BAŞKANI GÜLER: “HANİ KILIÇDAROĞLU GELDİĞİNDE CAMİLERİMİZDE NAMAZ KILAMAYACAKTIK, BUGÜN CAMİYİ YIKIYORSUNUZ”

ERKAN KARACA

Çorum’da AKP’li belediyenin yol yapım çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Akif Ersoy Caddesi üzerindeki caminin yıkımına başlaması, vatandaşlarla güvenlik güçlerini karşı karşıya getirdi. Çorum Eczacılar Odası Başkanı Şefkat Güler, “Gerekirse Tayyip Erdoğan gelecek. Nasıl oy aldı, bu camiyi yıkmak için oy almadı. Cami mihraplarında özgürce namaz kılmak için aldı. Hani Kılıçdaroğlu geldiğinde camilerimizde namaz kılamayacaktık. Bugün camiyi yıkıyorsunuz. Bugün ben nasıl inanacağım sözlerinize” diye tepki gösterdi.

AKP’li Çorum Belediyesi’ne bağlı ekipler, yol yapım çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Arif Ersoy Caddesi üzerindeki caminin mahkeme kararıyla 40 günlük boşaltma süresi ve yine 12 günlük ek sürelerin dolması üzerine bu sabah erken saatlerden itibaren yıkımına başladı. Belediye yetkilileri, Galibi Vakfı İbadethanesi ve Külliyesi’ne ait olan yapıyla ilgili yıkım kararını önceden ilgililere tebliğ etmiş, yıkım kararının uygulanacağını bildirmişti.

“TAYYİP ERDOĞAN BU CAMİYİ YIKMAK İÇİN OY ALMADI”

Yıkım işlemleri sırasında vatandaşlarla belediye zabıta ekipleri ve güvenlik güçleri arasında sık sık tartışma ve gerginlik yaşandı.

Yıkıma tepki gösteren Çorum Eczacılar Odası Başkanı Şefkat Güler, şunları söyledi: 

“Memleketi ne hale getirdi. Böyle bir şey olabilir mi? Ben bu insanlarla iç içeyim bu camiyi yaparken ne kadar mücadele ettiklerini gördüm. Bir daha bana İHA’lar, insan haklarına yardımlaşma, Filistinli kardeşlerim derse inanmayacağım. Müslümanlık için yaptığınız hiçbir şeye inanmayacağım. Burada bu kadar Müslüman bu cami yıkılmasın istiyor. Siz bunu yıkıyorsunuz Müslümanlık için yapmıyorsunuz.

Gerekirse Tayyip Erdoğan gelecek. Nasıl oy aldı, bu camiyi yıkmak için oy almadı. Cami mihraplarında özgürce namaz kılmak için aldı. Hani Kılıçdaroğlu geldiğinde camilerimizde namaz kılamayacaktık. Bugün camiyi yıkıyorsunuz. Bugün ben nasıl inanacağım sözlerinize? Bana dün pazarcı diyor ki, ‘Şevkat Hanım, Tayyip Erdoğan gelmeseydi bugün bu pazarı açamazdık’ diyor. Bak bugün diyeceğim o pazarcıya geldi ve camiyi yıkıyor. Nasıl açıklayacağım pazarcıya nasıl? Nasıl açıklayacağım? Koskoca belediye, imarı Allah mı yapıyor? Siz kendiniz siz kullar ayarlıyorsunuz. Nasıl ayarlayamazsınız bunu. Hangi müteahhitler? Getirin o müteahhitleri karşıma getirin. O Halil İbrahim Aşgın buraya gelecek.”

Bir vakıf üyesi de önceki dönem AKP’li Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün vakıf için verdiği yapı kayıt belgesini göstererek, “‘Kimse yıkamaz, siz korkmayın, yapın’ dedi. Yıkamaz diyen belediye başkanı tekrar kendisi imzaladı” dedi.

“YIKIM KARARI ONAYLANMADI, BELEDİYE SUÇ İŞLİYOR”

Avukat Vedat Canbolat ise mahkeme kararı ile gelerek yapılan yıkımın durdurulmasını istedi. Verilen kararda tahliye yazdığını, yıkım kararının ise onaylanmadığını belirten Canbolat, belediyenin suç işlediğini söyledi. Yıkımın yapılabilmesi için güvenlik güçleri vatandaşları, cami sınırları dışına çıkartırken önlerinde kalkanlarla bariyer oluşturdu.

 

 

Art’s Magazin  Yurt

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!