AFAD DEPREM VE RİSK AZALTMA GENEL MÜDÜRÜ ORHAN TATAR, SAAT 22.10’DA AÇIKLADI: “YAŞAMINI YİTİREN VATANDAŞIMIZIN SAYISI 1762, YARALI SAYISI 12 BİN 68”

featured
service

AFAD DEPREM VE RİSK AZALTMA GENEL MÜDÜRÜ ORHAN TATAR, SAAT 22.10’DA AÇIKLADI: “YAŞAMINI YİTİREN VATANDAŞIMIZIN SAYISI 1762, YARALI SAYISI 12 BİN 68”

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, saat 22.10’da yaptığı açıklamada; “Ölü ve yaralı sayımız ne yazık ki artıyor. Tablo çok ağır, çok geniş bir coğrafyaya çok geniş bir bölgeye yayılan iki farklı büyük bir deprem ile karşı karşıyayız. Şu ana kadar toplam yaşamını yitiren vatandaşımızın sayısı 1762, yaralı sayısı 12 bin 68, yıkılan bina sayısı 5 bin 606 olarak en son kayıtlarımızda yer alıyor” dedi. 

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, deprem bölgelerindeki son duruma ilişkin açıklama yaptı. Tatar, akşam saat 22.10’da yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

“ŞU ANA KADAR TOPLAM YAŞAMINI YİTİREN VATANDAŞIMIZIN SAYISI 1762, YARALI SAYISI 12 BİN 68”

“Ölü ve yaralı sayımız ne yazık ki artıyor. Tablo çok ağır, çok geniş bir coğrafyaya çok geniş bir bölgeye yayılan iki farklı büyük bir deprem ile karşı karşıyayız. Şu ana kadar toplam yaşamını yitiren vatandaşımızın sayısı 1762, yaralı sayısı 12 bin 68, yıkılan bina sayısı 5 bin 606 olarak en son kayıtlarımızda yer alıyor. Bir kez daha yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Milletimize ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Bir yandan da yoğun bir şekilde depremin etki ettiği alanlarda arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor. Devletimiz tüm imkanları ile bölgede yoğun bir şekilde çaba sarf ediyor. Bakanlarımız bölgede, değişik illerimizden gelen kapasiteler ile birlikte afet bölgesine gelen valilerimiz, kaymakamlarımız var. Bölgeye şu ana kadar sevk edilen personel sayısı 10 bin 176’ya çıktı. Sürekli bu personel sayısı artıyor. Sürekli mümkün olduğunca hava araçları ile karayolu ile imkan ölçüsünde bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk ediliyor. 10 bin 176 arama kurtarma personeli dışında daha önce belirttiğim gibi 10 bin 409 AFAD gönüllüsü ve destek ekipleri bölgeye intikal etmiş durumda ve bu ekipler 210 araç ve 3226 iş makinası ile bölgedeki arama kurtarma faaliyetlerini yoğun bir şekilde sürdürüyorlar.

“ŞU ANA KADAR 250 MİLYON TL’Sİ AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI’MIZDAN OLMAK ÜZERE 100 MİLYON TL’Sİ AFAD’TAN OLMAK ÜZERE BÖLGEYE 350 MİLYON TL BİR ACİL YARDIM ÖDENEĞİ SEVK EDİLMİŞ DURUMDA”

Yoğun bir şekilde vatandaşlarımızdan afetzedelere deprem bölgesine bağış yapma isteği var. Bu bilgiler de bize geliyor. Biz toplum olarak bu tür afetlerde, zor günlerde bir araya gelmeyi çok iyi bilen, dayanışma kültürü çok yüksek olan bir milletiz. Dolayısıyla AFAD’ın bağış hesapları var, bu tür afet döneminde doğal olarak daha öne çıkıyor. Özellikle bağış yapmak isteyen vatandaşlarımızın AFAD’ın şu anda web sayfasında bulunan aynı zamanda Twitter hesabından da yayınladığımız farklı farklı bankalar üzerinden bağış yapabilecekleri hesapları var. Bu hesaplara girerek kısa mesaj ile veya direkt bu hesaplardan bağışlarını yapabilirler.

Şu ana kadar 250 milyon TL’si Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mızdan olmak üzere 100 milyon TL’si AFAD’tan olmak üzere bölgeye 350 milyon TL bir acil yardım ödeneği sevk edilmiş durumda. Bu tabi bölgenin ihtiyaçları gözeterek her gün ihtiyaç oranında sevk edilecektir.”

 

Art’s Magazin  Gündem

AFAD DEPREM VE RİSK AZALTMA GENEL MÜDÜRÜ ORHAN TATAR, SAAT 22.10’DA AÇIKLADI: “YAŞAMINI YİTİREN VATANDAŞIMIZIN SAYISI 1762, YARALI SAYISI 12 BİN 68”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!