BAKAN MURAT KURUM: “İZMİR’DEKİ DEPREM KONUTLARININ TAMAMINI MAYIS AYINA KADAR TAMAMLAYACAĞIZ”

service

BAKAN MURAT KURUM: “İZMİR’DEKİ DEPREM KONUTLARININ TAMAMINI MAYIS AYINA KADAR TAMAMLAYACAĞIZ”

KERİM UĞUR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İzmir’de rezerv alanda yapımı devam eden deprem konutlarında incelemelerde bulundu. Bakan Kurum, “Yapımına başlanılan 5 bin 61 deprem konutundan bugüne kadar 4 bin 604 konutun yapımını tamamlandık. 457 konutunda yapımına devam ediliyor. Bunlar da mayıs ayına kadar tamamlanacak” dedi.

30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de gerçekleşen depremin ardından Bayraklı ilçesindeki rezerv alanda TOKİ tarafından yapımına başlanan deprem konutlarını inceleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, AKP İzmir milletvekilleri eşlik etti.

“İZMİR TARİHİNİN EN BÜYÜK DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASINI BAŞLATTIK… MAYIS AYINDA TÜM HAK SAHİPLERİNE KONUTLARINI TESLİM EDECEĞİZ”

İncelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Murat Kurum, Bayraklı’daki rezerv alanın yeni bir uydu kent olacağını belirterek, şunları söyledi:

“İzmir’imize verdiğimiz tüm sözlerimizi yerine getirebilmek adına altyapıdan üstyapıya bütün çalışmalarımızı kararlı bir biçimde yürütmeye, ihya etmeye devam ediyoruz. Bundan iki yıl önce İzmir’imizde çok acı bir deprem yaşadık. 85 milyonun kalbi İzmir’imiz için attı. Ve biz de deprem olur olmaz tüm ekibimizle birlikte sahadaydık. Bayraklımızın bütün mahallelerinde ve depremden etkilenen ilçelerimizin tamamında vatandaşlarımızın yanından bir an olsun bile ayrılmadık. Sabahlara kadar enkaz alanlarında yakınlarını bekleyen vatandaşlarımızın kardeşlerimizin acısına ortak olduk ve onlara bir söz verdik.

Hızlı bir şekilde konutlarımızı yapacağız sizlere teslim edeceğiz dedik. 5 bin 61 konuttan oluşan İzmir tarihinin en büyük dönüşüm çalışmasını başlattık. Hem Bayraklı merkezde 7 bölgede hem de rezerv alanda olmak üzere 5 bin 61 konutun çalışmalarını bir taraftan enkazları kaldırırken diğer taraftan da yeni konutların yapımını sürdürmek amacıyla çalışmalarımızı yürüttük. Bir yıl bile geçmeden sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Bayraklı merkezdeki ilk anahtarları vatandaşlarımıza teslim ettik ardından da etaplar halinde konutlarımızı bitirmek suretiyle depremzede kardeşlerimize teslim ediyoruz. 5 bin 61 deprem konutundan bugüne kadar 4 bin 604 konutun yapımının tamamlandık. 457 konutunda yapımına devam ediliyor bunlar da mayıs ayına kadar tamamlanacak. Burada konutlarımızın kuralarının çekimine başlandı. Rezerv alanımızdaki konutlarımızın teslimini de şubat ayı itibarıyla yapmaya devam edeceğiz. Mayıs ayına gelindiğinde de inşallah 5 bin 61 konutun tamamını hak sahibi kardeşlerimize teslim etmiş olacağız.”

“BUGÜNE KADAR İZMİR’İMİZE 27 MİLYAR LİRA YATIRIM DEĞERİYLE 19 BİN 430 KONUT YAPTIK”

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlattıklarını söyleyen Bakan Kurum, “Bugüne kadar İzmir’imize 27 milyar lira yatırım değeriyle 19 bin 430 konutu yaptık bitirdik ve vatandaşlarımıza teslim ettik. Sahada da yatırım değeri 11 milyar lira olan konutlarımızın yapımını süratle devam ediyoruz. ‘İlk Evim İlk İşyerim’ kampanyamızda da Türkiye çapında 250 bin konut 1 milyon konut yapılacak arsa ve 10 bin işyerini vatandaşlarımıza kazandıracağımızı sözünü vermiştik ve İzmir’imize de toplamda 12 bin 400 konutumuzun inşasını yapacağız. 25 bin konutluk arsamızı da İzmirli kardeşlerimize depremzede kardeşlerimize depreme dayanıklı evlerin yapılabilmesi amacıyla tahsisini gerçekleştirmiş olacağız. İzmir’imizin ekonomisi büyüsün istihdamı artsın anlayışıyla ilk işyerim kapsamında 700 işyerini İzmir’imize kazandırıyoruz. İzmir’deki kura çekimlerimizi 6-13 Şubat tarihleri arasında gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“İZMİR’İMİZE 4 TANE MİLLET BAHÇESİ KAZANDIRACAĞIZ”

81 ilde Milet Bahçesi projelerinin sürdüğünü belirten Kurum, şöyle konuştu:

Şehirlerimizi güzelleştirmek için millet bahçesi projelerimizi yürütüyoruz. Bugüne kadar 468 millet bahçesi ihalesini gerçekleştirdik. 168’ini tamamlayıp vatandaşımıza sunduk. İzmir’imizde de 4 millet bahçesi kazandırıyoruz. Bergama Millet Bahçemizin inşası devam ediyor, mayıs ayına kadar etaplar halinde vatandaşımıza teslimlerini yapacağız. Yine Konak ve Kiraz Millet Bahçelerimizin de yapım çalışmalarında, proje çalışmalarında sona geldik. Bulunduğumuz alan İzmir’in en değerli yerlerinden biri olacak ve biz de milletin olanı millete sunmak adına buraya İzmir’in en büyük millet bahçesini kazandırıyoruz. 360 bin metrekarelik alanda TOKİ başkanlığımız eliyle buradaki depremzede kardeşlerimizin ve tüm İzmirli kardeşlerimizin yürüme mesafesinde ulaşabileceği içerisinde yürüyüş yollarıyla, bisiklet yollarıyla zemininden bütün İzmir körfezini seyredebileceğiniz alanı yine milletimize armağan ediyoruz. İnşallah şubat ayında ihalesini TOKİ Başkanlığımız gerçekleştirecek yaklaşık 250 milyon yatırım bedeli ile yapacağımız bu millet bahçesi içerisinde millet kıraathanesi olacak. İzmir’imizin gençleri bu kıraathane de ders çalışacaklar. Kütüphanesinde yine eğitim faaliyetlerini sürdürebilecekler. Bu millet bahçemizi de 1 yıl içerisinde tamamlayıp İzmir’imize armağan edeceğiz”

“17 ŞUBAT’TA CUMHURBAŞKANIMIZ HAK SAHİPLERİNE ANAHTARLARINI TESLİM EDECEK”

Bakan Kurum’un ardından konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ise “Depremin üzerinden yaklaşık iki buçuk yıllık bir zaman geçti. Deprem meydana geldiğinde Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bir söz vermiştik. O söz de biz burada vefat edenleri geri getirme durumumuz tabi ki olma durumu yok ama hemşerilerimizin mağduriyetlerini en kısa zaman da gidereceğimizin sözünü vermiştik. Bu anlamda hızla bakanlığımızın koordinesinde çalışmalara başladık. Bu anlamda da özellikle ilk etapta proje alanlarında daha sonra rezerv alanda artık nihayete doğru gelmiş bulunmaktayız. İnşallah 17 Şubat’ta Sayın Cumhurbaşkanımızda kentimize teşrif ettiklerinde burada hak sahiplerine anahtar teslimlerini yapacaklar ve resmi açılışları da o zaman yapacağız” dedi.

Art’s Magazin  Gündem

BAKAN MURAT KURUM: “İZMİR’DEKİ DEPREM KONUTLARININ TAMAMINI MAYIS AYINA KADAR TAMAMLAYACAĞIZ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!