BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKANI SERDAR SANDAL: REZERV ALANDAKİ KONUTLAR DEPREMZEDELERİNDİR. BAŞKA KİŞİLERİN ORAYA TAŞINMASININ HER ZAMAN KARŞISINDA OLACAĞIZ

service

BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKANI SERDAR SANDAL: REZERV ALANDAKİ KONUTLAR DEPREMZEDELERİNDİR. BAŞKA KİŞİLERİN ORAYA TAŞINMASININ HER ZAMAN KARŞISINDA OLACAĞIZ

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, ‘Halk Konut Projesi’nin temel atma töreninde, depremzedelere uygun şartlarda kredi verilmesini, emlak vergilerinin silinmesini ve rezerv alanının deprem mağdurlarına tahsis edilmesini istedi. Sandal, “Bayraklı Belediyesi olarak, depremzedelerimizin toplam 20 milyon tutarındaki vergi borcundan vazgeçmeye hazırız. Yeter ki yeterli düzenlemeler yapılsın. Rezerv alanda yapılan konutların kimlere verileceğini bilemiyoruz. Rezerv alandaki konutlar depremzedelerindir. Onların dışındaki başka kişilerin oraya taşınmasının her zaman karşısında olacağımızı bir kez daha iletmek isteriz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Bayraklı Belediyesi, İZBETON ve Egeşehir AŞ ortaklığında yaşama geçirilen ‘Halk Konut Projesi’ kapsamında bugün, İzmir depreminde yıkılan Dilber Apartmanı’nın temeli atıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törende konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, depremzedelerin biriken emlak vergilerinin silinmesi, depremzedelere uygun kredi verilmesi ve rezerv alanın deprem mağdurlarına tahsisi için çağrıda bulundu. Sandal, şunları söyledi:

“YETERLİ DESTEĞİ ALAMADIK”

“Çadır sürecinde, Türkiye’de emsali görülmemiş bir dayanışmayla 20 bin vatandaşımızın sorununu çözdük. Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde ihtiyaç sahibi depremzedelerimizi geçici konutlara yerleştirdik. Sonrasında Büyükşehir’imizle birlikte depremzedelerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için var gücümüzle çalıştık. Yalnız kaldık ama çalışmalarımıza devam ettik. Türkiye’nin son dönemlerdeki en büyük afetinde 117 canımızı yitirdik. Ancak kamusal duyarlılığı Elazığ’da, Malatya’da, Karadeniz’de olduğu gibi Bayraklı’da göremedik. Oralarda afete maruz bölgeyi anında karara bağlayanlar, konu Bayraklı olunca görmezden geldiler. Karadeniz, Malatya, Elazığ’daki sorunların çözülmesi bizi son derece memnun etti ama biz de bu desteklerden yararlanmak isterdik; bunu dile getirdik, sonuç alamadık.”

Sandal, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Belediyesi’ni siyasal olarak eleştirenlere şu sözlerle yanıt verdi:

“DEPREMZEDELERE UYGUN KREDİ VERİLSİN”

“K sınırı uygulamasıyla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek vatandaşların yüzde 35’e yakın inşaat kayıplarını ada bazında yüzde 30 ve parsel bazında yüzde 20’lik emsal artışıyla düzenledik. Yüz metrekare dairesi olan vatandaşın inşaatını iki plan notu ile 125-130 metrekareye çıkardık. Yani her yurttaşımıza bir konutu fazladan vermiş olduk. Deprem mağdurlarımız, 2 yıl ödemesiz, 18 yıl sıfır faizli kredi istiyor. Ama hiçbir şekilde tek bir adım dahi atılmadı. Dernek başkanımızın da söylediği gibi, 0,87’lik kredi, depremzedelerin sorunlarını çözebilecek kredi değil. Konut projelerindeki kredi 0,69 ama depremzedelerimize verilen kredi oranı 0,87.

“REZERV ALANDAKİ KONUTLAR DEPREMZEDELERİNDİR. BAŞKA KİŞİLERİN ORAYA TAŞINMASININ HER ZAMAN KARŞISINDA OLACAĞIZ”

Bir diğer konu da hasar durumu. Biz, bunun ne demek olduğunu anlamış değiliz. Bu, politik bir yaklaşımdır. Bunun yasal bir zemine oturtularak bu garabetin ortadan kaldırılması ve binanın hafif, orta, ağır olmaksızın riskli olup olmadığının söylenmesidir. Bir diğer konu da biriken emlak borçları ile ilgili. Biz, bir ödeme göndermiyoruz. Ancak yasal bir zorunluluk olduğu için inşaata başladıklarında almak zorunda kalıyoruz. Bayraklı Belediyesi olarak, depremzedelerimizin toplam 20 milyon tutarındaki vergi borcundan vazgeçmeye hazırız. Yeter ki yeterli düzenlemeler yapılsın. Rezerv alanda yapılan konutların kimlere verileceğini bilemiyoruz. Rezerv alandaki konutlar depremzedelerindir. Onların dışındaki başka kişilerin oraya taşınmasının her zaman karşısında olacağımızı bir kez daha iletmek isteriz.

“SONUNA KADAR YANINIZDAYIZ”

Her zaman vatandaşımızın, depremzedelerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Çünkü biz, gücümüzü sizlerden alıyoruz Sayın Genel Başkan’ım. Ana muhalefet stratejisini toplumsal muhalefet stratejisine dönüştüren bir genel başkana sahibiz. Çok güçlüyüz. Kuvayı Milliye ruhunu Ankara’dan Anadolu’ya taşıyan bir liderimiz var. 600 kilometrelik yolu hak, hukuk ve adalet için adımlayan bir liderimiz var. Bayraklı ve İzmir olarak her zaman yanınızda olacağız Sayın Genel Başkan’ım.”

Art’s Magazin  Gündem

BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKANI SERDAR SANDAL: REZERV ALANDAKİ KONUTLAR DEPREMZEDELERİNDİR. BAŞKA KİŞİLERİN ORAYA TAŞINMASININ HER ZAMAN KARŞISINDA OLACAĞIZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!