DEPREM KORKUSU YAŞAYAN GAZİEMİRLİ ÇOCUKLARA TERAPİ DESTEĞİ 

featured
service

DEPREM KORKUSU YAŞAYAN GAZİEMİRLİ ÇOCUKLARA TERAPİ DESTEĞİ 

Gaziemir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nde uygulanan ‘Çocuklarla Grup EMDR Terapisi’yle, deprem korkusu yaşayan çocuklara psiko-sosyal destek veriliyor.

Deprem nedeniyle kaygı bozukluğu yaşayan Gaziemirli çocuklara psiko-sosyal destek sağlanıyor. Bu kapsamda Kadın Danışma Merkezi’nde düzenlenen grup çalışmasında uzman psikolog Yağmur Cumert, Prof. Dr. Ümran Korkmazlar tarafından geliştirilen ‘Çocuklarla Grup EMDR Terapisi’ deprem korkusu olan çocuklara uygulanıyor.

Terapide çocukların deprem korkusuyla başa çıkabilmeleri için kaynak çalışmaları, güvenli yer çalışması ve duyarsızlaştırma çalışmaları yapılıyor. Terapiyle, deprem korkusu yaşayan çocukların korkularını ve kaygılarını aşması amaçlanıyor. Çocuklarla Grup EMDR Terapisi, Kadın Danışma Merkezi’nde ve Cumhuriyet Semt Evleri’nde yeni gruplara uygulanmaya devam edecek. 

Depremden psikolojik olarak etkilenen çocuklarda korku, endişe, panik hali, anne babadan ayrılmayı istememe, sık uyanma, uykuda sıçramalar, kabus görme gibi problemler görüldüğünü aktaran uzman psikolog Yağmur Cumert, şu bilgileri verdi:

“Ülkemizde son zamanlarda maalesef birçok deprem yaşanmakta. Bu depremler yetişkinlerin ve çocukların ruh sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Depremlerden sonra özellikle çocukların korkularında artış gözlemlenebilmektedir. Çocuklarda, yalnız uyumayı ve yalnız kalmayı istememe, uyku bozuklukları, küçük bir hareketten bile korkma durumu, ağlama isteği, yoğun bir huzursuzluk hissi, depresyon, deprem anını unutamama, karanlıktan ve okula gitmekten korkma davranışları görülebilir. Bazen de çocukların davranışlarında alt ıslatma, bebek gibi davranma, parmak emme, anne ve babaya yakın temasta durmayı çoğunlukla tercih etme gibi gerilemeler olabilir. Deprem nedeniyle sorun yaşayan çocuklara, Prof. Dr. Ümran Korkmazlar tarafından geliştirilen Çocuklarla Grup EMDR Terapisi’ni uyguladık. Bu çalışmayla, çocukların korkularının ve depremle ilgili rahatsızlık düzeylerinin azaltılmasını, daha stabil ve regüle hale gelmelerini hedefliyoruz.”

Art’s Magazin  Yurt

DEPREM KORKUSU YAŞAYAN GAZİEMİRLİ ÇOCUKLARA TERAPİ DESTEĞİ 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!