İSKİ’DE OLASI DEPREME KARŞI HAZIRLIKLAR DEVAM EDİYOR. KIRILGANLIK ANALİZ ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

featured
service

İSKİ’DE OLASI DEPREME KARŞI HAZIRLIKLAR DEVAM EDİYOR. KIRILGANLIK ANALİZ ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kuruluşu İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür danışmanlığında olası büyük depreme karşı yürüttüğü “Kırılganlık Analiz Çalışmaları”nı tamamladı. İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, “Deprem ülkemizin gerçeği. İstanbul için de bu gerçeği dikkate alarak bilimin tüm imkânlarını kullanıyor, kentimizin yaşanabilecek olumsuz senaryolara karşı asgari düzeyde etkilenmesi için önlemlerimizi şimdiden alıyoruz” dedi.

İBB’den yapılan açıklamaya göre; İSKİ, İstanbul’un içme suyu ve atık su altyapısını olası depreme karşı güçlendirmek amacıyla yürüttüğü çalışmalara hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Avrupa Yakası’nda bulunan bütün yapıların kırılganlık analizleri tamamlandı. Söz konusu çalışmalar için İSKİ ve İstanbul Beton Elemanları ve Hazır Beton Fabrikaları A.Ş. (İSTON) yöneticileri, Deprem İzleme ve Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda İstanbul’un Avrupa Yakasında İSKİ’ye ait isale hatlarının, kolektörlerin, terfi merkezlerinin, depoların, içme suyu ve atık su arıtma tesislerinin beklenen Marmara depreminde ne kadar hasar alabilecekleri tek tek incelendi.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür danışmanlığında olası büyük depreme karşı yürüttüğü “Kırılganlık Analiz Çalışmaları” tamamlandı. ‘Kırılganlık Analizi Raporu’na göre, içme suyu altyapı sistemleri için gerçekleşmesi muhtemel en şiddetli depremde bile hasar almayacak şekilde isale hatlarına esnek borular monte edilecek. Atık su altyapısında ise betonarme yapıların revizesi için İSTON ile koordineli çalışmalar yürütülmeye devam ediyor.

İSKİ’ye ait depolar, terfi merkezleri ve hizmet binaları ile tüm üst yapıların deprem risk analizleri de tamamlandı.

“OLASI DEPREME KARŞI ÖNLEMLERİMİZİ ŞİMDİDEN ALIYORUZ”

İSKİ’nin olası İstanbul depremine karşı aldığı önlemlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa şunları söyledi: 

“Deprem ülkemizin gerçeği. İstanbul için de bu gerçeği dikkate alarak bilimin tüm imkânlarını kullanıyor, kentimizin yaşanabilecek olumsuz senaryolara karşı asgari düzeyde etkilenmesi için önlemlerimizi şimdiden alıyoruz. İSKİ olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun ortaya koymuş olduğu İstanbul Vizyonu ve deprem konusundaki hassasiyeti çerçevesinde su ve atık su altyapımızı daha dayanıklı hale getirmek için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Kurumumuzun ve hemşerilerimizin olası depremden mümkünse hiç etkilenmemesi için var gücümüzle çalışıyoruz.” 

Art’s Magazin  Gündem

İSKİ’DE OLASI DEPREME KARŞI HAZIRLIKLAR DEVAM EDİYOR. KIRILGANLIK ANALİZ ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!