TÜSİAD BAŞKANI TURAN: “DEPREM DESTEK AĞI OLUŞTURDUK”

featured
service

TÜSİAD BAŞKANI TURAN: “DEPREM DESTEK AĞI OLUŞTURDUK”

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, TÜSİAD Deprem Destek Ağı’nı oluşturduklarını belirterek, “Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonuna (TÜRKONFED) bağlı bölgesel iş dünyası federasyonları ile bölgenin ihtiyaçlarını belirledik. Üyelerimizi yardımlar konusunda koordine ediyoruz. Kamu kurumlarımızla iletişim halinde acil ihtiyaçların karşılanması için yürütülen çalışmalara destek veriyoruz” dedi.

TÜSİAD Genel Kurul toplantısı; Kahramanmaraş merkezli, 10 ilde yıkıma neden olan depremler nedeniyle sadece Dernekler Kanunu’nda belirlenmiş olan olağan gündem maddeleri ile toplandı.

TÜSİAD Genel Kurulu’nun açılış konuşmasını yapan Orhan Turan, depreme ilişkin bir açıklama yaptı. Turan’ın konuşması şöyle:

“CANLA BAŞLA ÇALIŞAN TÜM KURTARMA EKİPLERİNE MİNNETLERİMİZİ SUNUYORUZ: Çok sayıda ilimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle derin bir üzüntü içindeyiz. Ülkemizin karşılaştığı en büyük afetlerden biri olan bu depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz. Ağır kış koşullarıyla daha da zorlaşan bu afet nedeniyle enkaz altında olan vatandaşlarımızın ivedilikle kurtarılabilmesini ümit ediyoruz. Canla başla çalışan tüm kurtarma ekiplerine minnetlerimizi sunuyoruz.

TÜSİAD DEPREM DESTEK AĞI’NI OLUŞTURDUK: Afet nedeniyle birçok kurum, iş dünyası kuruluşları, meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri şirketler ve vatandaşlarımız bölgeye yardıma koştu. Biz de bu zorlu sürecin üstesinden gelmek için tüm üyelerimizle afetten zarar gören vatandaşlarımızın yanındayız. Deprem bölgesine yardım için üyelerimize bir çağrı yaparak ‘TÜSİAD Deprem Destek Ağı’nı oluşturduk. TÜRKONFED’e bağlı bölgesel iş dünyası federasyonları ile bölgenin ihtiyaçlarını belirleyerek, üyelerimizi yardımlar konusunda koordine ediyoruz. Kamu kurumlarımızla iletişim halinde acil ihtiyaçların karşılanması için yürütülen çalışmalara destek veriyoruz.

GÜN BİRLİK OLMA VE DAYANIŞMA GÜNÜDÜR: Bu kadar büyük bir felaket, yol açtığı bireysel kayıplar ve travmaların yanı sıra sosyal ve ekonomik sorunlara ve toplumsal travmalara da yol açmaktadır. Deprem bölgesinde kurtarma çalışmalarının en etkin biçimde ve süratle yapılabilmesi, yaraların sarılabilmesi ve ardından ekonomik sıkıntıların ve travmaların atlatılabilmesi, konuyla ilgili tüm kurum ve kuruluşların iş birliği ve koordinasyonu ile mümkündür. Gün birlik olma ve dayanışma günüdür. Biz de üyelerimizle birlikte üstümüze düşün tüm sorumlulukları bihakkın yerine getirmek için diğer kurumlarımızda ve vatandaşlarımızla dayanışma içindeyiz. Bu felaket karşısında Genel Kurul toplantımızı sadece Dernekler Kanunu’nda belirlenmiş olan olağan gündem maddeleri çerçevesiyle sınırlı olarak yapacağız. Üyelerimizin arasında da deprem bölgesinde yakınları olanlar var. Onların da acılarını paylaşıyoruz. Bu acıları bir daha yaşamama dileğiyle saygılarımı sunarım. Hepimizin başı sağ olsun.”

ÖZİLHAN: ŞİMDİ BİRLİK OLMA ZAMANI

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan da toplantıda, Kahramanmaraş merkezli 7,7, ve 7,6 büyüklüğünde yaşanan depremleri hatırlatarak, “Acımız çok büyük” dedi. Özilhan, şunları söyledi:

Cumhuriyet tarihimizin en korkunç depremlerinden birinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Şimdi kurtarma çalışmalarına ve yaraları sarmaya odaklanalım. Deprem bir doğal afet. Ama sonuçlarına karşı önlem almak, sorumluluğumuz.

Bu acıyı bir daha yaşamamak için ne yapmamız, neleri değiştirmemiz gerektiğini, bilim insanlarının uyardıkları beklenen İstanbul depremi için ne ölçüde hazırlıklı olduğumuzu sonra konuşalım. Şimdi birlik olma zamanı. Kurtarma çalışmaları için, yardım bekleyenler için seferber olalım. Birlik beraberlik içinde her sorunumuzun üstesinden geliriz. Yaralarımızı sararız. Aklımız, fikrimiz deprem bölgesinde. Dualarımız hala enkaz altında onlar için. Bu koşullar altında daha önce ilan etmiş olduğumuz genel kurul gündemini iptal ettiğimizden ben de hazırlamış olduğum konuşmayı yapmayacağım.”

 

Art’s Magazin  Ekonomi

TÜSİAD BAŞKANI TURAN: “DEPREM DESTEK AĞI OLUŞTURDUK”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!