VELİ AĞBABA, AKP’NİN EYT TEKLİFİNİ ELEŞTİRDİ: “PRİME, STAJA, KADEMELİ EMEKLİLİĞE, DEPREME, BAĞ-KUR TESCİLİNE TAKILANLARIN SORUNU ÇÖZÜLMEDİ”

service

VELİ AĞBABA, AKP’NİN EYT TEKLİFİNİ ELEŞTİRDİ: “PRİME, STAJA, KADEMELİ EMEKLİLİĞE, DEPREME, BAĞ-KUR TESCİLİNE TAKILANLARIN SORUNU ÇÖZÜLMEDİ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, EYT kanun teklifinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; emeklilikle yaşa takılanların sorunlarının çözülmediğini kaydederek, “Yani bir günlük farkla insanlar 17 yıl daha fazla çalışmaya devam edecek. Kısacası bu teklif her türlü mağduriyete takılanların teklifi olmaya devam edecek. Prime takılanlar, staja takılanlar, kademeli emekliliğe takılanlar, depreme takılanlar, Bağ-Kur tesciline takılanların sorunu bu teklifle çözülmedi, çözülmeyecek” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, milyonlarca yurttaşı ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP grubu adına yaptığı konuşmada, teklifle yeni mağduriyetler yaşatılacağı uyarısında bulunarak şunları söyledi:

“Allah sandıktan ve demokrasiden razı olsun diye sözlerime başlıyorum. Sandık korkusu olmasaydı, bu EYT’nin getirilmesi mümkün değildi. Cumhurbaşkanının ‘seçim kaybetsem bile yokum’ dediği EYT bunca yıl bekledikten sonra geldi.

Biliyorsunuz EYT Meclis’e geldi önerge ile kanun çıktı ama MHP, o dönemki Grup Başkanvekili Erhan Usta’yı EYT sayesinde yemiş oldu. O da hayırlı bir iş çıktı. O da İYİ Parti’nin grup başkanvekili oldu. Bu Akbaşoğlu’nun ifade ettiği gibi kendi gönlünüzce getirdiğiniz bir şey değil. Yine burada ifade edilmesi gereken bir şey daha var ki 2018 seçimlerinden bu yana yaklaşık 5 yıl geçmiş, en az 4 yıldır EYT’lilerin maaşlarını yemiş durumdasınız. Bu insanlar size güvenerek oy verdi, taahhütlere baktığınız zaman 4 yıl boyunca emekli maaşının geç olduğunu görüyoruz.

Gelen bu teklifte, BAĞ-KUR sigortalılarının tescil sorunları yani 1 Ekim 2008 öncesi süreleri borçlanma hakkı, prim ödemelerinde kısmi ihya hakkı, 9000 bin gün prim ödeme eşitsizliği, çırak ve stajyerlerin SSK başlangıç talepleri yok. Başka ne yok? Bakın bir gün, bir hafta, bir ay ile kademeli emekliliğe takılanların sorunları ile ilgili bir düzenleme yok.

“BİR GÜNLÜK FARKLA 17 YIL”

Yani bir günlük farkla insanlar 17 yıl daha fazla çalışmaya devam edecek. Kısacası bu teklif her türlü mağduriyete takılanların teklifi olmaya devam edecek. Prime takılanlar, staja takılanlar, kademeli emekliliğe takılanlar, depreme takılanlar, Bağ-Kur tesciline takılanların sorunu bu teklifle çözülmedi, çözülmeyecek. 

“İNSANLARA HAYALLERİNİ SİZ KURDURDUNUZ”

5 bin 975 güne çıkan prim sorunu, Sayın Bakan Vedat Bilgin dedi ki ‘Prime takılanlar olmayacak. Çünkü o günkü, 8 Eylül 1999 öncesi prim şartını değiştirmiyoruz. Yani, EYT’de 1999 öncesi ve 5 bin gün prim şartını değiştirmiyoruz’ diye Sayın Vedat Bilgin söyledi. İnsanlar 5 bin yerine 5 bin 975 prim günü ile emekli olacaklar. İnsanlara hayallerini siz kurdurdunuz. Yani 2 yıl 7 ay daha beklemelerini gerektiriyor.

“AKP’NİN PRİM OYUNU”

İnsanlar size güvendi 5 bin eksik prim günü için borçlandı. Kimi kredi çekti, kimi arabasını sattı, kimi cep telefonunu internetten satışa çıkardı. Size güvenerek borçlandı ama şimdi insanların umutları ile oynanmış durumda. Yıllardır emeklilikte yaşa takılan çalışanlar şimdi de AKP ve Cumhur İttifakı’nın prim oyununa takılmış oldu.

“KADEMELİ PRİM KABUL EDİLEMEZ”

Getirilen kanun teklifinin bu haliyle kabul edilmesi mümkün değildir. Artık bu saatten sonra EYT’de yok prim şartı, yok şu şartı olmaz, olamaz. EYT’de 8 Eylül 1999 öncesi koşullar ne ise, emeklilik şartı da o şekilde olmalıdır. Prim gün şartı 5 bin olmalıdır. Emeklilik hakkı için kademeli prim sistemi kabul edilemez.”

 

 

Art’s Magazin  Gündem

VELİ AĞBABA, AKP’NİN EYT TEKLİFİNİ ELEŞTİRDİ: “PRİME, STAJA, KADEMELİ EMEKLİLİĞE, DEPREME, BAĞ-KUR TESCİLİNE TAKILANLARIN SORUNU ÇÖZÜLMEDİ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!