AYLİN NAZLIAKA, DİYARBAKIR’DA TAHİR ELÇİ VE GAFFAR OKKAN’I ANDI: “FAİLİ MEÇHULLERİN VE HUKSUZLUKLARIN HER DAİM ÜZERİNE GİTMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

service

AYLİN NAZLIAKA, DİYARBAKIR’DA TAHİR ELÇİ VE GAFFAR OKKAN’I ANDI: “FAİLİ MEÇHULLERİN VE HUKSUZLUKLARIN HER DAİM ÜZERİNE GİTMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Diyarbakır’da Tahir Elçi’yi vurularak öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare’de, Gaffar Okkan’ı da anıtı başında andı. Nazlıaka, “Sandılar ki Tahir Elçi’yi öldürebilecekler ama o ölmedi, hiçbir zaman da ölmeyecek. Barışın elçisi, temsilcisi olarak her daim bizim içimizde de yaşamaya devam edecek. Gaffar Okkan, hiçbir zaman makam, mevki peşinde olmadı. Ne yazık ki hainler tarafından hayattan koparıldı. Biz bu faili meçhullerin de haksızlıkların, hukuksuzlukların da her daim üzerine gitmeye devam edeceğiz” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, bugün Diyarbakır’da Dört Ayaklı Minare’yi ve Gaffar Okkan Anıtı’nı ziyaret etti. Nazlıaka, Dört Ayaklı Minare önünde vurularak öldürülen dönemin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi, Gaffar Okkan Anıtı önünde de faili meçhul şekilde öldürülen dönemin Diyarbakır Emniyet Genel Müdürü Okkan’ı anarak kırmızı karanfil bıraktı. Nazlıaka, Dört Ayaklı Minare’deki anma sonrası şunları ifade etti:

“BARIŞIN ELÇİSİ, TEMSİLCİSİ OLARAK HER DAİM BİZİM İÇİMİZDE DE YAŞAMAYA DEVAM EDECEK”

“Ülkemizin barış elçisi olan Tahir Elçi’yi anmak için buraya geldik. Tahir Elçi, hiç şüphesiz masumiyetin ve barışın timsaliydi. O gerçek bir insan hakları savunucusuydu, demokrattı, laik demokratik bir Türkiye savunucusuydu. Tahir Elçi, aynı zamanda tüm zorda kalanların yanında olan bir hukuk insanıydı. Cumartesi Anneleri’nden Roboski ailelerine kadar tüm davalarda ailelerle birlikte olmuş ve onların hakkını hukukunu savunmuş olan birisiydi. Sanılar ki Tahir Elçi’yi öldürebilecekler ama o ölmedi, hiçbir zaman da ölmeyecek. Barışın elçisi, temsilcisi olarak her daim bizim içimizde de yaşamaya devam edecek. Onu hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız, unutursak kalbimiz kurusun.”

Nazlıaka, Gaffar Okkan Anıtı önünde de şöyle konuştu:

“KARANLIKTAN KENDİNE MEDET UMANLARA İNAT BİZLER AYDINLIK BİR TÜRKİYE’Yİ HEP BERABER İNŞA EDECEĞİZ”

“Gaffar Okkan gerçek bir Cumhuriyet sevdalısıydı, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusuydu, cesur yürekti. Hizbullah’ın çökertilmesinde önemli bir rol oynamıştı. Saydığım bu nitelikleri nedeniyle de katledildi. Ona pusu kurmaya çalıştılar ve onu hayattan kopardılar. Gaffar Okkan’ın biz kadınların hayatında da önemli bir izi var. Onun döneminde Diyarbakır’da kadın polislerin görünürlüğü artmıştı, kadın trafik polisleri görev almaya başlamıştı. İki otomobil satın almıştı, bunları mavi ve beyaza boyamıştı. Bu otomobillerde ikişer tane kadın polis görev alıyordu. Bir tanesi kaybolan çocukları bulup ailelerine teslim ediyordu. Diğerinde de yaşlılara yardımcı oluyordu. Gaffar Okkan, engelliler konusunda da çok duyarlıydı, havalimanında engelliler için bir tekerlekli sandalye almıştı. Yine kadın polisler onlara yardımcı oluyordu. Son derece duyarlı ve ülkesine vatanına bağlı bir insandı. O Diyarbakır’ı sevdi, Diyarbakır da onu çok sevdi. O samimiydi, gerçek duygularla buranın halkına bağlandı, hizmet etti. O yüzden buranın halkı da onu hiç unutmadı. Hiçbir zaman makam, mevki peşinde olmadı. Hatta şöyle bir sözü var: Ben makam mevki peşinde değilim, yapacak bir şey bulamazsam gider babamın fırınında çalışırım diyordu. Gerçek bir halk insanıydı. Ne yazık ki hainler tarafından hayattan koparıldı. Bizler CHP olarak faili meçhullerin araştırılması için TBMM’ye defalarca araştırma önergesi verdik. Ancak AKP milletvekillerinin oyları ile reddedildi. Biz bu faili meçhullerin de tüm haksızlıkların, hukuksuzlukların da her daim üzerine gitmeye devam edeceğiz. En geç 7 ay sonra, iktidara geldiğimizde bütün bu karanlıktan beslenenleri açığa çıkaracağız. Karanlıktan kendine medet umanlara inat bizler aydınlık bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Huzur, barış içinde, herkesin bir ve beraber yaşadığı bir Türkiye ortamını sağlayacağız.”

 

 

AYLİN NAZLIAKA, DİYARBAKIR’DA TAHİR ELÇİ VE GAFFAR OKKAN’I ANDI: “FAİLİ MEÇHULLERİN VE HUKSUZLUKLARIN HER DAİM ÜZERİNE GİTMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!