Putin Savaşı Büyütüyor mu, Bitiriyor mu?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Putin Savaşı Büyütüyor mu, Bitiriyor mu?

Putin Savaşı Büyütüyor mu, Bitiriyor mu?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmı seferberlik ilan ettiğini duyurdu. Açıklamada, “Başkanlık Kararnamesi, Rusya Federasyonu vatandaşlarının seferberliğin bir parçası olarak Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’nde hizmete çağrılmasını şart koşar. Seferberliğin bir parçası olarak askerlik hizmetine çağrılan Rusya Federasyonu vatandaşları, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’nde sözleşmeli olarak görev yapan askeri personel statüsüne sahip olacak” denildi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, halka seslenişinde şunları kaydetti:

“Batı’nın amacı, ülkemizi zayıflatmak, bölmek ve nihayetinde yok etmektir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’ni bölmeyi başardıklarını ve şimdi aynı şeyi, Rusya’yı birbiriyle düşmanlık içerisinde olacak çok sayıda bölgeye bölünmesinin zamanının geldiğini açıkça söylüyorlar.

Bu planları çok önceden düzenlediler. Kafkasya’da uluslararası teröristleri desteklediler ve NATO’nun saldırgan altyapısını sınırlarımıza yaklaştırdılar. Rusya karşıtı bir köprübaşı mevzii olmak üzere planlanan Ukrayna’da on yıllardır Rusya’ya yönelik nefreti beslemek de dahil, Rusfobi’yi gelişigüzel bir silah olarak kullandılar,

Kiev rejimi, Donbas sorununa barışçıl bir çözümü açık bir şekilde reddettikten ve nükleer silah elde etme arzusunu açıkladıktan sonra Donbas’ta geniş çaplı yeni bir saldırının kaçınılmaz olduğu kesinlikle aşikar bir hale geldi. Bu bağlamda, önleyici bir askeri harekât düzenleme kararı gerekliydi ve tek seçenekti.”

Zelenski: Rusya’nın Nükleer Silah Kullanacağına İnanmıyorum

Bu karar sonrası Ukrayna Devlet Başkanı Zelenki‘den açıklama geldi. Ukrayna lideri, ‘Rusya‘nın nükleer silah kullanacağına inanmıyorum’ dedi.

Alman basınına konuşan Zelenki, Putin‘i kastederek ‘Dünyanın bu silahları kullanmasına izin vereceğine inanmıyorum’ dedi. Zelenski açıklamasında “Putin’in nükleer silahları kullanacağına inanmıyorum. Dünyanın bu silahları kullanmasına izin vereceğini düşünmüyorum. Yine de Putin‘in tehditlerine boyun eğmemek gerekiyor. Yarın Putin diyebilir ki Ukrayna dışında Polonya’nın bir kısmını da istiyoruz, aksi takdirde nükleer silah kullanacağız. Bu tavizleri veremeyiz” ifadelerini kullandı.

Putin Savaşı Büyütüyor mu, Bitiriyor mu? 1

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Temaslarımız Sonucu Rusya-Ukrayna Arasında 200 Esir Takas Edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anlaşma çerçevesinde 5 Ukrayna savaş esirinin Türkiye’ye getirildiği, diğer esirlerin ise Ukrayna topraklarında mübadele edildiği bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’taki Türkevi’nde gazetecilere ABD ziyaretini değerlendirdiği söyleşide, Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleşen esir mübadelesinin savaşın sonlandırılması yolunda önemli bir adım olduğunu belirterek, Rusya ve Ukrayna arasında barışın tesisine yönelik çabalarının devam ettiğini söyledi.

Biz Bu Gelişmelerden Ne Okuyabiliriz?

Tüm bu gelişmelere Putin cephesinden baktığımızda iki ihtimal doğuruyor. İlk ihtimal Rusya‘nın büyük bir savaş hazırlığı içinde olduğuna ki Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic‘in “Özel operasyon aşamasından büyük bir savaşa yaklaştığımızı sanıyorum. Şimdi soru, sınırların nerede olduğu ve bir süre sonra İkinci Dünya Savaşı‘ndan bu yana benzerini yaşamadığımız büyük bir dünya çatışmasına girip girmeyeceğimiz” açıklamalarının da desteklediği üzere İkinci Dünya Savaşı‘ndan sonra çıkan en büyük savaşa tanıklık edeceğiz, diğer bir ihtimal ise Putin‘in zor durumda olduğu.

Büyük bir savaş hazırlığında olan bir kanat bence iyi niyet gösterip esir değişimi düşünmez. Bu bir iyi niyet göstergesidir ve bunu yapıyorsan bir beklenti içinde olabilirsin.

Putin önümüzdeki günleri okuyabiliyor. Tedarik zincirinin ve lojistik desteğin bu günlerde bile zorluk yaşanan bölgede soğuk hava zor hava şartları eklendiği takdirde Rusya büyük bir handikap yaşayacak.

Bir diğer gösterge ise Çin‘in sessiz kalması. Rusya‘nın müttefiki olarak görülen ve Şanghay Paktı müttefikleri böyle bir dönemde yalnız başına yürüyeceğini düşünmüyorum. Rusya, Nükleer Bomba kullanacaksa bunu Çin olmadan yapamaz görüşünü savunuyorum.

Rusya‘nın yaşadığı kayıplar da düşünülürse Rusya ya tüm gücü ile başlatacağı bir operasyon yürütecek ya da bir çekilişin başlangıcı olacak.

Putin‘in böyle bir zamanda geri çekilmesi ise NATO‘ya karşı kullandığı tüm kozlarından elinden alacak. Bu çekilme için bir ara bulucu lazım olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bu Savaşı Bitirebilir mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın bugün yaptığı esir değişimi açıklaması, Putin ile yaptığı görüşmeler ve böyle özel bir konuda ve tam da Seferberlik gününde böyle bir açıklamanın yapılması, Putin‘in arabulucu olarak Recep Tayyip Erdoğan‘ı gördüğüne işaret ediyor.

Seferberlik ilan eden Putin, elini güçlü göstermek isterken aynı zamanda 24 Şubat’ta başlayan çoğu görüşün 2 haftada Kiev düşer fikrini yanıltan Zelenski‘nin Ukrayna’sı, ABD ve Avrupa desteğini yeteri kadar görememiş olsa da büyük bir direnişi temsil ediyor.

Bu zamandan sonra geçen her süre Putin‘in aleyhine işlemeye başlayacağı gibi Rus ekonomisi Avrupa‘ya kıyasla daha etkilenmiş gibi gözükse de bu savaşı bu yaptırımlarla daha fazla finanse edemez.

Önümüzdeki günlerde savaş büyüyecek gibi hamleler olabilir. Rusya son bir gövde gösterisi için Ukrayna nezdinde Dünya’ya gücünü göstermek isteyecek ve daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın arabuluculuğu ile Kiev ve Kremlin masaya oturacağını düşünüyorum. Erdoğan için mükemmel seçim yatırımı bu olacağı gibi aynı zamanda Avrupa ve ABD için de Yunan sorununu çözüme kavuşturacaktır.

Mükemmel bir tamlama. Rusya itibarı zedelenmeden Ukrayna cephesini kapatacak, ABD ve Avrupa suya sabuna dokunmadan bu tehditten kurtulacak, Cumhurbaşkanı Erdoğan için de mükemmel bir seçim kozu olacak. 2023 seçimlerine ilişkin Vizyon Belgesi’ni Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 28 Ekim Cuma günü açıklayacak

Putin Savaşı Büyütüyor mu, Bitiriyor mu? 2

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Putin Savaşı Büyütüyor mu, Bitiriyor mu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Art's Magazin - En Güncel Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!