Düzeltme ve Cevap İlkelerimiz

featured

Düzeltme ve Cevap İlkelerimiz

Düzeltme ve Cevap İlkelerimiz

Art’s Magazin kişisel hak ve özgürlüklere saygı duyduğu gibi hukuki olarak da haklarınıza saygı duyar.

Anayasamızın 32. Maddesi’nde, Düzeltme ve cevap hakkı, ancak kişilerin haysiyet ve şereflerine dokunulması veya kendileriyle ilgili gerçeğe aykırı yayınlar yapılması hallerinde tanınır ve kanunla düzenlenir.

Türk hukuk uygulamasında cevap ve düzeltme hakkı Basılı eserler için 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 14 ve 18. Maddelerinde; Özel radyo ve televizyonlar için 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu’nun 8. ve 18. maddesinde; İnternet üzerinden yapılan yayınlar için 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un 9. Maddesinde ve nihayet 2954 sayılı TRT Yasası’nın 27. Maddesinde düzenlenmiştir.

Düzeltme ve Cevap hak taleplerinize genelde 2 iş gününde yayımlasak da, bazı durumlarda 7 iş gününe kadar uzamaktadır bu süreç.

Yayımlanacak Tekzipte şu özelliklerin olması gereklidir;

  • Hakaret ve suç unsuru içermemeli
  • Üçüncü kişilerin haklarını ihlal etmemeli
  • Tekzip yazısı, düzeltilecek ya da cevap verilecek metinden uzun olmamalı
  • Yayımlanacak Tekzip, hatalı bir bilgi içeriyorsa hatalı içeriği kaldırarak tekzip yazınızı yayımlıyoruz
  • İlgili içerik bir cevapsa ve ilgili yazıda yanlış yoksa cevap olarak kabul eder, cevap verilen yazıyı kaldırmayız
  • Art’s Magazin basılı ve süreli bir yayın olmadığı için düzeltme yazısını 3 gün içerisinde yayınlar fakat sürekli ana sayfada yayında kalacağını garanti edemez. Düzeltilen veya cevap verilen yazı ana sayfaya yansımasa dahi düzeltme/cevap ana sayfada görüntülenecek sayfanın doğal akışındaki süreçte alt alanlara ilerleyebilecektir.
  • Cevap ve Düzeltme metninin yasaca belirlenen süreler içinde yayımlanmaması durumunda, yayım için tanınan sürenin bitiminden itibaren, belirlenen koşullara aykırı şekilde yayımlanması halinde ise yayım tarihinden itibaren on beş gün içinde cevap ve düzeltme talep eden kişiye yargıya başvuru hakkı doğar. Art’s Magazin‘in tüm materyalleri, şikayetleri, uzlaşmazlıklar ve fikir ayrılıkları için T.C. İzmir Mahkemeleri yetkilidir ve farklı Mahkemelerde açılan davalar için yetkisizlik talep etme hakkımızı saklı tutarız.
  • Tekzip/Cevap yazıları için başvuru yapılacak yer cem@artsmagazin.com mail adresidir ve diğer başvuru yolları ihbar olarak kabul edilememektedir.
  • Tüm bu süreçler için mücbir sebepler hariçtir. Mücbir sebep örneklerine Web parazitleri, Sunucu hataları, afet, yangın, deprem gibi örnekler verileceği gibi web sitemizde gerçekleşebilecek kesintiler de mücbir sebep sayılacağı için cem@artsmagazin.com adresine yaptığınız başvuruya cevap verdikten sonra zaman süreci devreye girecektir.

Art’s Magazin Doğaya, Hayvanlara ve diğer canlılara, tüm dini gruplara ve insanlığa saygı duyar. Savaş, ticari çekişmeler, politik çatışmalar ve kitlesel fikir ayrılıkları için bir grubu veya zümreyi rencide edici bir yazı, fikir, görsel veya video görürseniz bu içeriğe ait bir taraf olmanıza gerek olmadan düzeltme için başvuruda bulunabilirsiniz.

Basın kanunu veya Anayasal bir hak olmasa da fikirleriniz bizim için değerlidir.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Aradığınızı burada bulamadıysanız yardım almak için yardim@artsmagazin.com mail adresimizi veya 05541158430 WhatsApp iletişim kanallarımızı kullanabilirsiniz.

Yasal talepleriniz için cem@artsmagazin.com, ulaşılamaması durumunda yasallar@artsmagazin.com adreslerimiz tebligat adresi olarak kullanılmalıdır.

Düzeltme ve Cevap İlkelerimiz – Düzeltme ve Cevap Usullerimiz

Düzeltme ve Cevap İlkelerimiz
Düzeltme ve Cevap İlkelerimiz

Giriş Yap

Art's Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!