EDİRNE BELEDİYESİ’NDE ‘SOSYAL DENGE SÖZLEŞMESİ’ İMZALANDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EDİRNE BELEDİYESİ’NDE ‘SOSYAL DENGE SÖZLEŞMESİ’ İMZALANDI

Edirne Belediyesi ve Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası (Tüm Yerel-Sen) arasında imzalanan sosyal denge sözleşmesi ile belediyenin 396 memur ve sözleşmeli personeline, maaşlarına yansıyacak şekilde aylık brüt 5 bin lira sosyal denge ve aylık net 816 lira yemek ücreti ödenecek.

Edirne Belediyesi, Tüm Yerel-Sen’e bağlı memur ve sözleşmeli personele verilecek olan sosyal denge tazminatını en üst limitte imzaladı. Belediyede çalışan memur ve sözleşmeli personel ‘Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme’ kapsamında ise 816 TL yemek ücreti alacak. Sosyal denge sözleşmesinin imza töreni, Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuvarı’nda Belediye Başkanı Recep Gürkan, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Mehmet Koç, Tüm Yerel-Sen Genel Sekreteri Savaş Çerkez ve Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Mümin Tolgahan Arıcanlı ile belediye personelinin katılımıyla düzenlendi. 

Gürkan’a tüm emekçiler adına teşekkür eden Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Arıcanlı, “Emekçiler olarak bizleri destekleyen, zor günlerimizde yanımızda olan Belediye Başkanımızı asla unutmayacağız. Hepimizin yaşadığı ve ortak paydası olarak Edirne’miz için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi. 

Tüm Yerel-Sen Genel Sekreteri Savaş Çerkez de “Biz bu masadan hep mutlu ayrıldık. Yine mutlu bir günde beraberiz. Göreve geldiği günden bu yana emekten ve emekçiden yana olan Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Birleşik Kamu İş Genel Sekreteri Mehmet Koç ise memura ve emekliye verilen yüzde 30’luk zammın yeterli olmadığına işaret ederek, şöyle konuştu:

“En düşük memur maaşı asgari ücretin 2010 yılında 2.2 katı, 2015 yılında 1.9 katı, 2022 yılında 1,5 katına kadar gerilemiştir. Aslında burada sorun asgari ücretin çok artması değil, buradaki sorun kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaşlarına gerçek enflasyonun çok altında zam yapılmasıdır.”

Kendisinin Türkiye’de memur sendikacılığının başlamasındaki ilk isimlerinden birisi olduğunu belirten Gürkan, sendikacılığın önemine dikkat çekti. Sözleşme masasında bulunan Birleşik Kamu İş Genel Sekreteri ve Tüm Yerel-Sen Genel Sekreteri’nin aynı zamanda Edirne Belediyesi personeli olmasının da kendisine ayrı bir mutluluk verdiğini belirten Gürkan, şunları söyledi:

“Bütün yaşamını emek mücadelesi ile geçirmiş bir yöneticiniz olarak ben de bundan mutluyum. Çalışanın emeğinin karşılığını alması kadar yöneticiye keyif veren başka bir şey yok. 2022 ekonomik açıdan kötü bir yıl oldu. Cumhuriyet tarihinin en kötü ekonomik yılında bir belediyenin yapabileceği en büyük yatırım olan altyapıya yakalandık. Fiyatlar yedi kat arttı. Buna rağmen 2022’de belediye tarihinin en büyük gelirine de ulaştık. 2022’de tam 742 milyon TL gelirimiz oldu. Bu belediye tarihinin en yüksek geliri ama gider de ona göre oldu. Sosyal Denge Tazminatı ek bir yük olacak ama vicdanen de bunu vermekten rahatsız değilim. Hepinize hayırlı, uğurlu olsun.”

 

Art’s Magazin  Yurt

EDİRNE BELEDİYESİ’NDE ‘SOSYAL DENGE SÖZLEŞMESİ’ İMZALANDI

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!