KIRKPINAR AĞASI SELİM’DEN ‘CENGİZHAN ŞİMŞEK’ AÇIKLAMASI: “BENİM ELİMDE OLSA BEN KABUL ETMEM, BU ADAM DEVAM EDER”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KIRKPINAR AĞASI SELİM’DEN ‘CENGİZHAN ŞİMŞEK’ AÇIKLAMASI: “BENİM ELİMDE OLSA BEN KABUL ETMEM, BU ADAM DEVAM EDER”

Edirne Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 3 altın kemerli ağası iş insanı Seyfettin Selim, doping kontrolleri için adres bildirimini yapmadığı gerekçesiyle Cengizhan Şimşek’in ödülleri ve başpehlivanlık unvanının geri alınmasıyla ilgili “Hamza Yerlikaya’ya dedim; ‘benim elimde olsa ben bunu kabul etmem, bu adam devam eder.’ Federasyon başkanı olsam bu işi büyütmemek için yargılanmayı da göze alırım ama federasyon başkanı öyle birisi değil. Bu işi bilen birisi” dedi.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu, Edirne Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri son başpehlivanı Cengizhan Şimşek’in kazandığı tüm ödülleri doping kontrolü için adres bildiriminde bulunmadığı gerekçesiyle elinden almış, 2022 yılı başpehlivanlığı kendisinden alınarak Mustafa Taş’a verilmişti.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 3 altın kemerli Ağası iş insanı Seyfettin Selim, dün gazetecilere Cengizhan Şimşek ile ilgili kararı değerlendirdi. Selim, şunları söyledi:

“KANUNLAR BELLİ”

“Bilmeyen şöyle anlıyor; ‘bu adam Kırkpınar’da doping kontrolü yaptı, çıkmadı’. Ama Kırkıpınar’dan önce 1,5 sene doping kontrolünden kaçtığını söylüyor, diğer taraf da. Benim elimde olsa, bu adam bu sene Kırkpınar’ı aldı, böyle götürürdüm. Federasyon başkanı, ‘ben kanunsuz bir şey yapma istemiyorum, taraftarı değilim’ diyor. Federasyon başkanına yükleniyorlar ama yapacak fazla bir şey yok. Kanunlar, çerçeve belli. Cengizhan kardeşimiz de bu sene güzel güreş yaptı. Kırkpınar’da son 10-15 seneden beri ilk defa Cengizhan birinci, Mustafa ikinci Ertuğrul Dağdeviren üçüncü oldu. İsimleri gündemde olmayan pehlivanlar 1, 2 ve 3’e yerleşti. Benim de çok hoşuma gitti. Ben ödül söz vermiştim. Söz verdiğim ödülü de verdim pehlivanlara.”

“YARGILANMAYI DA GÖZE ALIRIM”

Türk güreşine zarar gelmeden olayın çözülmesi gerektiğini belirten Selim, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Benim elimde imkân olsa bu sene Cengizhan Şimşek’in kemerini veririm. Çünkü Kırkpınar’a sokma bu adamı. Edirne Belediyesi’ne ‘bu adam dopingli’ diye, federasyona gelen bir yazı yok. Bizim bilgimiz yok. Kırkpınar bitiyor, aradan 5-6 ay geçiyor. Her tarafta hata var. Neresine bakarsan bak güzel bir şey değil ama inşallah güreşimize fazla zarar vermeyiz. Ali Gürbüz’ün kemerini Cengizhan Şimşek yakmış olsa ne olacaktı? Şimdi Mustafa Taş başpehlivan. Belki Orhan Okulu olacaktı başpehlivan. Belki İsmail Balaban olacaktı. Hamza Yerlikaya’ya dedim; ‘benim elimde olsa ben bunu kabul etmem, bu adam devam eder.’ Federasyon başkanı olsam bu işi büyütmemek için yargılanmayı da göze alırım ama federasyon başkanı öyle birisi değil. Bu işi bilen birisi.”

Art’s Magazin  Yurt

KIRKPINAR AĞASI SELİM’DEN ‘CENGİZHAN ŞİMŞEK’ AÇIKLAMASI: “BENİM ELİMDE OLSA BEN KABUL ETMEM, BU ADAM DEVAM EDER”

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!