OKAN GAYTANCIOĞLU, EDİRNE’DE ORMAN VASFINI YİTİRMİŞ ARAZİNİN ÖZEL BİR ŞİRKETE TAHSİS EDİLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OKAN GAYTANCIOĞLU, EDİRNE’DE ORMAN VASFINI YİTİRMİŞ ARAZİNİN ÖZEL BİR ŞİRKETE TAHSİS EDİLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne’nin Meriç ilçesine bağlı Subaşı beldesinde orman vasfını yitirmiş büyük bir arazinin çiftçilere değil, ceviz üretilmek üzere bir şirkete tahsis edildiğini iddia etti. Duruma tepki gösteren Gaytancıoğlu, “İşin ilginç tarafı, Subaşı beldesinin yarısı Çorlu, Çerkezköy’e göç etti. Herkesin çoluğu, çocuğu, akrabası orada. Beldenin de böyle bir arazisi var. Onlara öncelik tanınmıyor, yabancı birisine bu arazi tahsis ediliyor” dedi.

Okan Gaytancıoğlu, bugün Meriç ilçesine bağlı Subaşı beldesindeki çiftçilerle bir araya geldi. Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Gaytancıoğlu, orman vasfını kaybeden ve ceviz üretilmek üzere bir şirkete tahsis edilen arazinin beldede yaşayan çiftçilere verilmesi gerektiğini söyledi. Gaytancıoğlu, şöyle konuştu:

“ONLARA ÖNCELİK TANINMIYOR, YABANCI BİRİSİNE BU ARAZİ TAHSİS EDİLİYOR”

“Geçtiğimiz hafta Meclis’te ‘Ormanlar talan ediliyor’ dedik. Soru önergeleri veriyoruz, bir türlü yanıt da alamıyoruz. Haklıyız. Arkamda gördüğünüz arazi, Meriç Şubaşı beldesine bağlı. Toplam 2 bin 888 dekar. Burası ormandı. Ama orman vasfını kaybettiği için özel ağaçlandırmaya açılabiliyor. Arkamda gördüğünüz gibi ceviz fidanları dikilmiş ve yine arkada bir sondaj yapılıyor. ‘Burası bir şirkete verilmiş’ diye bir önerge verdik, çünkü öncelik köy halkının. Köy halkı da burada. İşin ilginç tarafı, Subaşı beldesinin yarısı Çorlu, Çerkezköy’e göç etti. Herkesin çoluğu, çocuğu, akrabası orada. Beldenin de böyle bir arazisi var. Onlara öncelik tanınmıyor, yabancı birisine bu arazi tahsis ediliyor.”

“VATANDAŞIMIZ ÇOK ÜZGÜN”

Beldede yaşan bir çiftçi, alanın çok ucuza verildiği ifade ederek, “Bundan bizim haberimiz yok. Ne belediyenin ne de muhtarların haberi var. Saman altından su yürütülmüş adeta. Duyduğumuza göre, sadece bir dekarı 60 liraya verilmiş” diye konuştu. 

Bir başka çiftçi de şunları söyledi:

“Bizim köyümüzün geçim kaynağı çiftçilik. Çiftçiliğe dayalı yeterli arazimiz yok. Bizim çocukluğumuz buralarda geçti. Biz, burada hayvanlarımızı otlatıyorduk. Mera olarak diğer taraflar açıldı. Bu meraya geçmek için yerimiz yok. Hayvanlarımızı otlatacağımız yerimiz yok. Acele peşkeş çekip başkalarına rant edinmiş. Açık açık görünüyor. Çok kısa zamanda burası ağaçlandırılmış, sürülmüş. Vatandaşımız çok üzgün. Buna bir çıkış bulunması gerekiyor.”

Art’s Magazin  Yurt

OKAN GAYTANCIOĞLU, EDİRNE’DE ORMAN VASFINI YİTİRMİŞ ARAZİNİN ÖZEL BİR ŞİRKETE TAHSİS EDİLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!