EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI GÜRKAN, ‘B40 BALKAN BELEDİYELERİ ZİRVESİ’NE KATILDI

featured
service

EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI GÜRKAN, ‘B40 BALKAN BELEDİYELERİ ZİRVESİ’NE KATILDI

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Atina’da düzenlenen ‘B40 Balkan Belediyeleri Zirvesi’ne katıldı.  

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrısıyla geçen yıl İstanbul’da kurulan ‘B40 Balkan Belediye Başkanları Zirvesi’ bu yıl Atina’da yapıldı.

Zirvede, İBB Başkanı İmamoğlu, dönem başkanlığını Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis’e devrederken, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Balkan Belediye Başkanları ile görüştü.

11 ülkeden 24 kentin belediye başkanın yer aldığı zirvede konuşan Başkan Gürkan, Edirne’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin Yunanistan ve Bulgaristan sınırındaki tek şehri olduğuna dikkat çekti. Edirne’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Balkanlara açılan kapısı olduğunu belirten Gürkan, şunları söyledi:

“Edirne 8 bin 300 yıllık geçmişi ile Trakların, Büyük İskender’in Makedonlarının, Doğu Roma Bizans’ın ve Osmanlı’nın kadim şehirlerinden birisi. 8 bin 300 yıllık tarihinde, bu kültürde burada yaşamış her inancın, her etnik kökenin ve her dinin eklenmesini görüyoruz. Bugün Edirne’de Türkiye İstanbul ve Antalya’dan sonra en çok turist alan, yıllık 6 milyon turist ile bir turizm kenti, bir tarım kenti. Kuşkusuz Balkanlardaki farklılıklarımız aslında bizim zenginliğimizin de temel parametresi. Bir taraftan birbirimizi tamamlayan milletler, unsunlar ve inançlarız; diğer taraftan farklılıklarımız ile bu kültürel mozaiği, zenginliği gittikçe güçlendiriyoruz. Edirne’de her yıl gelen turistler bizim muhteşem kentimizin, tarihi, doğası, kültürü, gastronomisi ile bütün dünyada tanınmasının yolunu açıyor. Diğer taraftan geçen yıl hep birlikte kurduğumuz B40’ın Balkan coğrafyasındaki bütün milletler için ve halklar için uygun iş birlikleri zemini yaratacağından hiç kuşkumuz yok. Bu bağlamda kuruluş aşamasını geçmiş olan Balkan Belediyeler Ağı’nda artık somut iş birliklerine dönme zamanı. Edirne’nin fiziki olarak en yakın belediyesi Yunanistan’ın Orestiada  Belediyesi. Bazen biz akşam yemeğine oraya gidiyoruz, onlar Edirne’ye alışverişe geliyor ama somut bir projeyi, birlikte çalışabilecek bir projeyi birlikte gerçekleştiremiyoruz. Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis’in  belediyelerin iş birliği yapma konusunda daha aktif bir rol oynayacağı umudunu taşıyoruz. Çünkü coğrafyamızda, özellikle yakın coğrafyamızdaki belediyelerle somut iş birlikleri bizim avantajlı olduğumuz alanlarda ve eksik olduğumuz konularda birbirimizi tamamlamamız anlamında bizlere çok yardımcı olacaklar.”

Gürkan sözlerine, “Türkiye’de demokrasinin ve özgürlüğün bir sembolü olarak gördüğümüz, dostumuz, sevgili İstanbul Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun ifade özgürlüğü noktasında uğramış olduğu haksızlıkları, buradan çıkacak olan sonuç deklarasyonunda da bir cümle ile atıf yapılması önerisini iletmek istiyorum” diyerek son verdi.

 

Art’s Magazin  Yurt

EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI GÜRKAN, ‘B40 BALKAN BELEDİYELERİ ZİRVESİ’NE KATILDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!