EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI GÜRKAN, ROMAN ÇALIŞTAYI’NA KATILDI 

featured
service

EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI GÜRKAN, ROMAN ÇALIŞTAYI’NA KATILDI 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla düzenlenen İzmir Roman Buluşması’na katılarak, Edirne’de Roman yurttaşlara yönelik yaptıkları çalışmaları aktardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, CHP’li 58 belediye başkanıyla bir araya geldiği Roman Hakları Çalıştayı’na Başkan Gürkan da katıldı. Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen, Roma Active Albania ve ERGO Network ortaklığında, Sıfır Ayrımcılık Derneği’nin Türkiye yürütücüsü olduğu ‘Batı Balkanlar ve Türkiye’de Roman Kadınının Değişim Gücü’ projesi çerçevesinde düzenlenen ‘En Roman Dostu Belediye Başkanı’ ödülünün de sahibi olan Gürkan, çalıştayda kentte yapılan çalışmaları aktardı.

Türkiye Belediyeler Birliği, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği (AB) ortaklığında yürütülen ‘Yerelde İyi Yönetişimin ve Roman Vatandaşların Güçlendirilmesinin Teşviki (ROMACTED)’ programında Edirne Belediyesi’nin de programda yer alan pilot belediyelerden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Gürkan, bu kapsamda Romanların en çok yaşadığı bölge olan Çavuşbey Mahallesi’nde Edirne Belediyesi ROMACTED Çocuk Evi’ni hizmete sunduklarını ve burada çocuklara yönelik çeşitli eğitimlerin devam ettiğini aktardı.  Bugüne kadar dar gelirli 241 Roman yurttaşı, ihtiyaçlarına yönelik yeni evlerle buluşturduklarını belirten Gürkan, Romanların Türkiye’nin ve Edirne’nin ayrılmaz bir parçası olduğuna dikkat çekti. Gürkan, şöyle konuştu:

“İnsanların hepsi kendini bir etnik kökene ait hissedebilir. Bu doğal ve yadırganacak bir durum değildir. Ama sonuç itibari ile Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan herkes zengini, fakiri, eğitimlisi, eğitimsizi bu büyük milletin bir parçasıdır ve Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu, gururlu ve eşit bir yurttaşıdır. ‘Ne Mutlu Türküm’ diyene sözünün en güzel ifadesidir. Edirne, kendini roman olarak ifade eden vatandaşlarımızın belki de nüfusa oranla en yoğun yaşadığı illerden birisidir.

“BELEDİYEMİZDE ROMAN ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZ YÜZDE 23 ORANINDA”

Belediyemizde ‘Ben Romanım’ diyen, kendini Roman olarak ifade eden arkadaşlarımızın çalışanlarımız arasındaki oranı yüzde 23’dür. Bu rakam hiçbir kurum ve kuruluşta olmayan bir orandır. Biz birlikte mutluyuz. Birlikte doğduk birçok arkadaşımla, birlikte büyüdük, birlikte yaşamaya, birlikte çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Romanlarda toplumumuzun diğer tüm fertleri gibi büyük Türk milletinin ayrılmaz bir parçasıdır. Vatanına, milletine bağlı Atatürk’ün yolundan vazgeçmeyen eşit yurttaşlarımızdır. Roman kardeşlerimizin her konuda daha da güçlenmesi adına başarılı işlere imza atmaya devam edeceğiz. Tüm dünyada insanlar eşit hale gelene kadar ve dünyanın bütün kaynaklarından, bütün zenginliklerinden eşit bir şekilde faydalanana kadar mücadelemiz devam edecek.”

Art’s Magazin  Yurt

EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI GÜRKAN, ROMAN ÇALIŞTAYI’NA KATILDI 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!