EDİRNE’NİN KURTULUŞUNUN 100. YILI COŞKUYLA KUTLANDI 

featured
service

EDİRNE’NİN KURTULUŞUNUN 100. YILI COŞKUYLA KUTLANDI 

Edirne’nin kurtuluşunun 100. yıl dönümü kentte coşkuyla kutlandı. 

Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı için kentte kutlama töreni düzenlendi. Törende; Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. 

Kutlama, Atatürk Bulvarı Tören Alanı’nda devam etti. Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşu temsili olarak öğrenciler tarafından canlandırıldı. Türk Ulusunun bağımsızlık simgesi olan Türk bayrağını temsili törenle teslim alan ve dönemin valisi Şakir Bey’i canlandıran genç, daha sonra Türk bayrağını Vali Kırbıyık’a sundu. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait dört adet F16 jeti de gösteri uçuşu yaparak, törene eşlik etti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentin düşman işgalinden kurtuluşunu, şu sözlerle kutladı: 

“Bir cihan imparatorluğu olan Osmanlı’nın, 92 yıl boyunca ikinci başkentliğini yapmış, lakin Cumhuriyet’ten önce son 93 yılda tam dört kez işgale uğramış olan Edirne, bütün tarihi boyunca Anadolu’yu Balkanlardan ve Avrupa’dan gelecek işgallere, istilalara karşı direnmiş, savunmuş ve korumuştur. Edirne şehri bulunduğu coğrafi konumu, çevresel faktörler ve siyasi bir merkez olması nedeniyle tüm emperyalistlerin, tüm düşmanların hep gözünün üzerinde olduğu bir şehir olmuştur. Bu özelliği nedeniyle Edirneliler, bütün tarihleri boyunca Fatih’ten bugüne dek adeta bir kalkan görevini görmüş ve Türk yurdu, Türk coğrafyasını savunmak için  her an hazır, her an güçlü ve uyanık olmuşlardır.

Bu sınırlar Misak-ı Milli ile çizilen ve bedeli kanla ödenen sınırlardır. Türk milletinin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, milletimizin onurudur, gururdur. Tıpkı bundan 100 yıl önce ulusal kurtuluş savaşında olduğu gibi. Biz asker bir milletiz. Sadece erkeklerimiz ile değil kadınımızla, kızanımızla, çocuğumuzla çoluğumuzla bu büyük milletin her bir ferdi bir Mehmet’tir, bir Mehmetçiktir, bir Mustafa Kemal’dir. Bu millet bütün tarihi boyunca içeride ve dışarıda hainlere karşı her zaman görevini yapmış, her zaman bayrağını, dinini, dilini ve vatanını korumuştur. Kuşkusuz ki bu aslı görevi en başta gelen görevidir. Edirne’mizin bu güzel gününde kurtuluşunun ve sonsuza kadar özgür kalacağı bugünün 100. yılında Cumhuriyetimizi kuran bizi bağımsız ve özgür kılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve kahraman şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyoruz. Ruhları şad olsun.”

Program, resmi geçit töreni ile son buldu.

EDİRNE’NİN KURTULUŞUNUN 100. YILI COŞKUYLA KUTLANDI 
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!