12’inci Türkiye Enerji Zirvesi Sona Erdi

featured
service

12inci Türkiye Enerji Zirvesi Sona Erdi

12’inci Türkiye Enerji Zirvesi Sona Erdi

‘Enerji ve Jeopolitik Özel’ ana teması ile yapılan Türkiye enerji sektörünün en önemli Aile Buluşması 12’inci Türkiye Enerji Zirvesi sona erdi. T.C. Enerji Bakanlığı’nın himayelerinde, Enerji Fuarcılık tarafından 21-22 Kasım 2022 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen zirvenin açılışını, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptı. Bakan Dönmez, dünya enerji tarihinde belki de öngörülebilirliğin en az olduğu bir döneme girildiğine dikkat çekti ve “Bu durum kimi ülkeler için kriz, kimi ülkeler için fırsat demek. Bizler bu durumu fırsata çevirmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

21-22 Kasım tarihleri arasında Antalya’da Regnum Carya Otel’de 12’ncisi düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi; STK’lar, özel sektör temsilcileri, Türkiye ve bölge ülkelerin kamu yetkililerini buluştururken, enerji piyasalarına yön veren konulara da ev sahipliği yaptı. Zirvede alanlarında öne çıkmış 100’e yakın ulusal ve uluslararası konuşmacı, düzenlenen 20’yi aşkın farklı oturumda enerji sektörünü her açıdan masaya yatırdılar.

12. Türkiye Enerji Zirvesi’ne T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanı sıra; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, Almanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder de katıldı. Ukrayna-Rusya savaşı sonrası ortaya çıkan enerji krizi, çözüm yolları, Türkiye’nin bu alandaki potansiyeli ve gücü, ülkemizin fırsatları, ev ödevleri iki gün boyunca enerji zirvesinde enerjiye yön verenlerce paylaşıldı.

Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; Türkiye’nin bölgesinin enerji merkezi olması için yaptığı çalışmalar hakkında ilk elden bilgi verdi.

Bakan Fatih Dönmez, Türkiye’nin altyapısı ve gaz piyasalarıyla doğal gaz merkezi olmak için tüm enstrümanlara sahip olduğunu belirterek, “Yeni hatların ve yeni kaynakların en ekonomik rotasının Türkiye olması, sahip olduğumuz altyapının daha da gelişmeye müsait bir potansiyeli olduğunu gösteriyor.” dedi. T.C. Enerji Bakanlığı’nın himayelerinde, Enerji Fuarcılık tarafından düzenlenen Zirve’nin önemine de vurgu yapan Bakan Dönmez, “Bu enerji zirveleri belki 3-5 yıla kalmaz, yakıt-piyasa-fiyat zirvelerinden, teknoloji-fiyat-servis zirvelerine dönüşebilir. Türkiye’de bu 3 elemanın, üçünde de çok daha büyük adımlar atacak.” dedi.

Zirve’nin Özel Oturum konuğu olanAlmanya Eski Başbakanı Gerhard Schröder de Rus gazını Avrupa’ya taşıyacak Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesinin yürütücü firması Nord Stream AG ve 2 AG’nin Hissedarlar Komitesi Başkanı kimliği ile de 12. Türkiye Enerji Zirvesine katıldı. Schröder zirvede, Enerji ve Jeopolitik Özel başlıklı oturumda konuşmacı olarak yer aldı. Avrupa’da birçok firmanın ani fiyat artışlarıyla karşı karşıya kaldığını dile getiren Schröder “Enerji fiyatlarının makul seviyede kalması için enerji tedarik güvenliğinin sağlanması şart” yorumunda bulundu.

Akaryakıt, LPG, doğalgaz, elektrik sektörleri başta olmak üzere 4 sektörü tek zirvede buluşturan 12. Türkiye Enerji Zirvesi, gelecek yıl yine buluşmak temennisi ile son buldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

12’inci Türkiye Enerji Zirvesi Sona Erdi | Art’s Magazin | Ekonomi

12'inci Türkiye Enerji Zirvesi Sona Erdi 1

12’inci Türkiye Enerji Zirvesi Sona Erdi
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!