KPMG TÜRKİYE: 2021 YILINDA TÜRKİYE 23,9 MİLYON TON ÇELİK İHRACAT EDEREK TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK İHRACAT MİKTARINA ULAŞTI

featured
service

KPMG TÜRKİYE: 2021 YILINDA TÜRKİYE 23,9 MİLYON TON ÇELİK İHRACAT EDEREK TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK İHRACAT MİKTARINA ULAŞTI

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri veren KPMG Türkiye tarafından hazırlanan “Çelik Sektörel Bakış” raporuna göre; çelik sektörü, 2021 yılında 22,4 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşırken 23,9 milyon ton çelik ihracat ederek tüm zamanların en yüksek ihracat miktarına ulaştı. Türkiye, 17,3 milyon dolarlık ithalatı ile en fazla çelik ithal eden 4. ülke konumunda bulunuyor.

KPMG Türkiye, “Çelik Sektörel Bakış” raporunu bugün yayınladı. 2021 yılında 23,9 milyon ton çelik ihraç edilerek tüm zamanların en yüksek ihracat miktarına ulaşıldığı bilgisinin aktarıldığı raporda şunlar kaydedildi.

“TÜRKİYE, DÜNYADA EN FAZLA ÇELİK İHRAÇ EDEN İLK 10 ÜLKE İÇERİSİNDE YER ALMIYOR: Türkiye, ihracat rakamlarında pozitif bir tablo çizse de dünyada en fazla çelik ihraç eden ilk 10 ülke içerisinde henüz yer almıyor. Türkiye, 17,3 milyon dolarlık ithalatı ile en fazla çelik ithal eden 4. ülke konumunda bulunuyor.

TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK İHRACAT MİKTARINA ULAŞILDI: ‘Çelik Sektörel Bakış-2022’ raporuna göre Türkiye çelik sektörünün 2021 yılındaki ihracatı, Çin’in Uzak Doğu/Güney Asya pazarından çekilerek kendi iç pazarındaki talebi karşılamaya yönelmesi ile büyük artış kaydetti. 2020 yılında Türkiye’nin genel ihracat sıralamasında 4. sırada yer alan çelik sektörü, 2021 yılındaki 22,4 milyon dolarlık ihracat rakamı ile listede 3. sıraya yükselirken 23,9 milyon ton çelik ihracat ederek tüm zamanların en yüksek ihracat miktarına ulaştı ve bir rekora imza attı.

TÜRKİYE’NİN ASYA VE UZAK DOĞU’DA İHRACAT PAYI ARTMAYA BAŞLADI: Çelik ihracatında Türkiye’nin ana pazarları olan AB ve ABD’nin ticarette koruma önlemleri çerçevesinde aldığı önlemler ve Türkiye’ye uyguladığı kısıtlamalar, ihracatçıları farklı pazar arayışına itti ve bu sayede Türkiye’nin Asya ve Uzak Doğu’da ihracat payı artmaya başladı. AB ve ABD’nin uyguladığı küresel koruma önlemleri kapsamında, geçtiğimiz yılda Türkiye çelik sektöründe toplam ihracatın yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan payları, 2021 yılı itibarıyla yüzde 34’e geriledi. Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’nin çelik ihracatında payı hâlâ yüksek olsa da payları azalıyor ve Afrika, Orta Doğu ve Asya ülkeleri Türkiye çelik ihracatında önemli oyuncular haline geliyor.
 
DÜNYADA EN FAZLA ÇELİK İTHAL EDEN 4. ÜLKE: Buna karşın Türkiye, dünya çelik üretiminde önemli bir noktada yer alıp ihracat rakamlarında pozitif bir tablo çizerken sektördeki ithalatçı konumunu da sürdürüyor. Türkiye, 22,4 milyar dolarlık çelik ihracatı ile dünyada en fazla çelik ihraç eden ilk 10 ülke içerisinde yer almazken 17,3 milyon dolarlık ithalatı ile en fazla çelik ithal eden 4. ülke konumunda bulunuyor. Çelik üretiminde büyük önem taşıyan demir cevheri, kömür ve hurda gibi ham maddelerin yerli kaynaklardan sağlanamaması, Türkiye’nin ithalata olan bağımlılığını artırıyor. Türkiye çelik sektörünün ham madde olarak kullandığı demir cevheri ile hurdanın yüzde 70’ine yakını ithalat ile karşılanırken taşkömürünün neredeyse tamamı yine dışarıdan sağlanıyor.
 
SEKTÖRÜN AVRUPA İLE TİCARET AÇIĞI KAPANDI: Avrupa, uzun yıllardır Türkiye’nin çelik sektörü için önemli bir ithalat noktası olurken son 10 yıldır Avrupa ve Türkiye arasındaki ticaret açığının önemli ölçüde kapandığı görülüyor. 2012 yılında Türkiye’nin Avrupa özelindeki ticaret açığı yüzde 36,4 iken 2021 yılına gelindiğinde bu açık kapandı ve Türkiye yüzde 1,7 ticaret fazlası verdi. AB’nin Belarus ve Rusya’dan çelik ihracatını yasaklamasının önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin çelik sektörünün ihracat rakamlarına olumlu yansıması bekleniyor.”
 
“TÜRKİYE HURDA İTHALATINDA DÜNYANIN EN’LERİ ARASINDA”

Raporla ilgili değerlendirmede bulunan KPMG Türkiye Metal ve Maden Sektör Lideri Burak Yıldırım, “Türkiye’de çelik üretiminin yüzde 70’lik bölümü temel olarak hurda tüketen elektrik ark ocaklı tesislerde, yüzde 30’luk bölümü ise ağırlıklı olarak demir cevheri tüketen entegre tesislerde gerçekleştiriliyor. Ülke içinde hurda toplama ve geri dönüşüm faaliyetlerinin yeterli düzeyde olmayışı hurda ihtiyacının karşılanamıyor olmasına ve dolayısıyla Türkiye’nin hurda ithalatında dünyanın ‘en’leri arasına girmesine neden oluyor. Bunların yanı sıra uzun ürünlere kıyasla katma değeri yüksek ve üretim sanayisinin temel girdilerinden olan yassı ürün ihracatının da ithalatın gerisinde kaldığı gözleniyor. Türkiye’de tüketilen yassı ürünlerin yarıya yakını ithalat yoluyla elde ediliyor” dedi.

KPMG TÜRKİYE: 2021 YILINDA TÜRKİYE 23,9 MİLYON TON ÇELİK İHRACAT EDEREK TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK İHRACAT MİKTARINA ULAŞTI
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Art's Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!