Elazığ Massad Derneği Başkanı Fethi Ahmet Gel: “Cengiz Holding, Maden Rezerv Sahasını Endüstri Merkezi Haline Getirmelidir”

service

Elazığ Massad Derneği Başkanı Fethi Ahmet Gel: Cengiz Holding, Maden Rezerv Sahasını Endüstri Merkezi Haline Getirmelidir

Elazığ Massad Derneği Başkanı Fethi Ahmet Gel: “Cengiz Holding, Maden Rezerv Sahasını Endüstri Merkezi Haline Getirmelidir”

Elazığ Maden, Alacakaya, Sivrice Stratejik Araştırmalar Derneği (MASSAD) Başkanı Fethi Ahmet Gel, maden rezervle ihale sürecinin tamamlanmasının ardından açıklama yaptı. Açıklamasında Cengiz Holding’e çağrıda bulunan Gel, “Bizim için önemli olan şu; o ihaleyi alan firmaya şunu dikte etmeli ve demeliyiz ki burada çalıştırılacak iş gücünün yüzde 60’ı, yüzde 70’i, yüzde 80’ni Elazığlılardan almanız. İkinci olarak da izabe tesisinin kurulması, üçüncü olarak bu madenlerin türevlerini işleyebilecek yeni tesislerin kurulması” dedi.

Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan bakır, kobalt, kurşun, çinko ve demir madenleri rezervlerinin çıkarılması için yapılan ihaleyi Cengiz Holding Yönetim Kurulu Üyesi Şeref Cengiz’in ortağı olduğu Port Madencilik A.Ş. kazanmıştı.  Elazığ MASSAD Başkanı Fethi Ahmet Gel bu süreci değerlendirirek, “Tabi gönlümüz Elazığ firmasının almasından yanaydı ancak Cengiz Holding buraya talip oldu” dedi.

“GÖNLÜMÜZ ELEZIĞ FİRMASINDAN YANAYDI”

Fethi Ahmet Gel, şunları söyledi: 

“Türkiye’de ilk defa Alacakaya ilçesinin aşağı bölgesi ile Maden ilçemizin Kısabekir bölgesi arasında ciddi anlamda altın rezervleri olduğunu, bakır, demir ve diğer rezervlerin olduğunu kamuoyuyla paylaşmıştık. Bununla ilgili süreçte o bölgedeki çıkan bu rezervin ihalesi söz konusu oldu. Tabi gönlümüz Elazığ firmasının almasından yanaydı ancak Cengiz Holding buraya talip oldu.

Biz de Cengiz Holding’in alması halinde bizim için sorun olmadığını, önemli olanın Cengiz Holding’den Elazığlı olarak birtakım taleplerimiz olduğunu ifade etmiştik. Cengiz Holding ciddi kurumsal bir firma. Biz burada Cengiz Holding’den şunu istemeliyiz. Buradaki ihale kanununda da, mevzuatında da, ihale şartlarında da oradaki mevcut istihdamın belli bir oranda Elazığlıların çalıştırması, izabe tesisinin Elazığ’da kurulması ve yine izabe tesisine ek olarak da bakırın, altının diğer madenlerin türevlerini işleyebilecek, istihdamı arttırıcı iş gücüne ciddi anlamda katkı sağlayacak türev tesislerinin yapılmasıydı.

Biz bugün burada yine tekrarlıyoruz. İlgili ihaleyi hangi firma alırsa alsın, bizim için önemli değil. Bizim için önemli olan şu; ihaleyi alan firmaya şunu dikte etmeli ve demeliyiz ki burada çalıştırılacak iş gücünün yüzde 60’ı, yüzde 70’i,  yüzde 80’ni Elazığlılardan almanız. İkinci olarak da izabe tesisinin kurulması, üçüncü olarak bu madenlerin türevlerini işleyebilecek yeni tesislerin kurulması.

“MADEN REZERV ALANI ENDÜSTRİ MERKEZİ HALİNE GETİRİLSİN”

Biz bu bölgeyi Elazığ’ın önemli ilçelerinden, MASSAD’ın önemli ilçelerinden Maden, Alacakaya, Arıcak Bölgesindeki mevcut rezerv alanını ciddi bir endüstri merkezi haline getirmek. Bizim talebimiz bu. Cengiz Holding almıştır, sonra bir mahkeme süreci başladı, tekrar alınan karar iptal edildi. Elazığlı olarak biz bunlara takılmayalım.

Önemli olan, burada ciddi anlamda bir Endüstri Merkezi kurulması için ön adımların atılması. Konu ile ilgili Elazığ Ticaret Odası, Elazığ Valiliği, diğer sivil toplum örgütleri ve Elazığ’ın genel anlamda kamuoyunu oluşturan insanlarımızın bu konuya ciddi anlamda destek vermelerini bekliyoruz. Yoksa siyasi irade de, iktidar da bu konuda Elazığ’ın kalkınması için bizden proje bekliyor, düşünce bekliyor, bilgi üretmemizi bekliyor.

Biz de bu bilgiyi üretelim, bu projeleri üretip önlerine koyalım. Yapılması konusunda da baskı oluşturalım. Bu noktada ben tekrar Maden Kısabekir ile Alacakaya Aşağıseyit arasındaki, ilk etapta tespit edilen 30 milyarlık bir dolarlık bir rezerv söz konusu. Ama sondajların devam etmesi ve bu rezervin artarak 100 milyar dolara kadar ulaşabileceği tahmin ediliyor, öngörülüyor. Bu noktada da Elazığ burada önemli bir sınav veriyor. El ele verelim ilgili firmaya karşı istihdamın artırılması konusunda, türev teknolojilerinin uygulanması konusunda, izabe tesisi yapılması konusunda hemfikir olalım.”

Art’s Magazin | Yerel

Elazığ Massad Derneği Başkanı Fethi Ahmet Gel: "Cengiz Holding, Maden Rezerv Sahasını Endüstri Merkezi Haline Getirmelidir" 1
Elazığ Massad Derneği Başkanı Fethi Ahmet Gel: “Cengiz Holding, Maden Rezerv Sahasını Endüstri Merkezi Haline Getirmelidir”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!