ELAZIĞ’DA, KOVANCILAR KAHVECİLER ODA BAŞKANI ÖZDOĞAN: “ESNAFIMIZIN GELİRLERİ ARTTI MI Kİ PRİMLERİ BU KADAR ARTIYOR?”

service

ELAZIĞ’DA, KOVANCILAR KAHVECİLER ODA BAŞKANI ÖZDOĞAN: “ESNAFIMIZIN GELİRLERİ ARTTI MI Kİ PRİMLERİ BU KADAR ARTIYOR?”

Elazığ Kovancılar Kahveciler Oda Başkanı Ahmet Özdoğan, esnafın da EYT düzenlemesi kapsamına alınmasını istedi. Esnafın iş yapamaz hale geldiğini ifade eden Özdoğan, artan BAĞ-KUR primlerini ödeyemediklerini ifade ederek, “Son gelen asgari ücret zammı sonrası esnaflarımızın BAĞ-KUR primleri 3 bin TL’yi geçti, esnafımız bu primleri nasıl ödeyecek? BAĞ- KUR primlerinin yükselmesinin asgari ücret artışıyla ne ilgisi var? Esnafımızın gelirleri arttı mı ki primleri bu kadar artıyor? dedi.

Kovancılar Kahveciler Oda Başkanı Ahmet Özdoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan EYT düzenlemesinde; BAĞ-KUR’lu esnafın kapsam dışında kalmasına tepki gösterdi.

Özdoğan, “EYT kararında esnaflarımız mağdur edildi. Bir SGK çalışanı 5 bin günle emekli olurken BAĞ-KUR esnafı 9 bin günle ediliyor. EYT yasasında BAĞ-KUR’lu esnaflarımızda SGK’lı esnaflar gibi 5 bin günde emekli olabilsin. Esnaflar olarak bu mağduriyetin kaldırılmasını istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız umuyoruz ki aynı gün ve aynı yasadan emeklilik şartında gerekli düzenlemeyi yapıp BAĞ-KUR’lu esnafımıza da müjdeli haberi verirsiniz” dedi. Asgari ücrete gelen zamların esnafı olumsuz etkilediğini bildiren Özdoğan, eskiden az sayıda primlerini yatırabilen esnaf varken artık birçoğunun hiç yatıramadığını ve sektör fark etmeksizin esnafların bitmek üzere olduğunu vurguladı. Son gelen zamlardan sonra BAĞ-KUR primlerinin 3 bin TL’yi geçtiğini belirten Özdoğan, şunları söyledi:

“Esnafımız bu primleri nasıl ödeyecek? BAĞ-KUR primlerinin yükselmesinin asgari ücret artışıyla ne ilgisi var? Esnafımızın gelirleri arttı mı ki primleri bu kadar artıyor. Esnaflar geçmişte primlerini ödemiyordu. Çok az sayıda primlerini ödeyen esnaflarımız vardı onlarda bu gelen zamlardan sonra ödeyemeyecek seviyede. Devletimizin kesinlikle BAĞ-KUR primlerinde indirime gidilmesi gerekiyor. Esnafımız destek bekliyor. Bizler Oda Başkanları olarak gerek başımızdakilere gerek siyasilere bu sorunları iletiyoruz ama ses yok. Sektör aramaksızın tüm esnaflarımız bitmek üzere. Esnaflarımız can çekişiyor, esnaflarımızın sorunlarına kulak tıkamayalım. Esnaflarımızın acilen can suyu kredisine ihtiyacı var. Bizler sürekli olarak bu isteklerimizi tekrarlıyoruz çünkü esnaflarımızın talepleri bu yönde. Hangi esnafımızı ziyaret etsek bizlere faizsiz kredi istediklerini söylüyorlar. Bizim yetkililerden ve Cumhurbaşkanımızdan talebimiz, acilen esnaflarımıza faizsiz kredi verilmesi ve esnafımızın mağduriyetinin bir an önce giderilmesidir.”

Art’s Magazin  Yurt

ELAZIĞ’DA, KOVANCILAR KAHVECİLER ODA BAŞKANI ÖZDOĞAN: “ESNAFIMIZIN GELİRLERİ ARTTI MI Kİ PRİMLERİ BU KADAR ARTIYOR?”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!