ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR’İN ÇİFTÇİYE DUT FİDANI DESTEĞİ SÜRÜYOR 

featured
service

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR’İN ÇİFTÇİYE DUT FİDANI DESTEĞİ SÜRÜYOR 

Türkiye’de ipek böcekçiliğini geliştirmek için 2017 yılından bu yana kendi tesislerinde ürettiği 300 binden fazla dut fidanını çiftçilere dağıtan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB), bu yıl da 80 bin çelikten dut fidanı üretimi için çalışmalarını sürdürüyor.

Kırsal kalkınma projeleri kapsamında EBB Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in talimatıyla hayata geçen ve 2017’den bugüne 300 binden fazla dut fidanını üreticiyle buluşturan Büyükşehir, çelikten dut fidanı üretimine hız kesmeden devam ediyor. ‘İpek Böcekçiliğini Geliştirme Projesi’ ile ekonomik olarak zor günlerden geçen çiftçilere ek gelir sağlarken, çiftçi kooperatifçiliğin canlanması ile desteklerden de faydalanarak üretimin içinde kalıyor. Başta Antalya, Muğla, Ordu, İzmit gibi Türkiye’nin dört bir yanına dut fidanı ulaştıran EBB, yeni dönemde de üreticilere fidan desteğini sürdürecek.

Fidanları bu yıl içerisinde dağıtmak üzere çalışmalara devam edildiğini belirten Başkan Büyükerşen, şunları söyledi:

“İpek Böcekçiliği Geliştirme Projemiz ile bugüne dek yüz binlerce dut fidanını üreticilerle buluşturduk. Üstelik bunu yalnızca Eskişehirli üreticilerimize değil, Türkiye’nin dört bir yanındaki üreticiler için gerçekleştirdik. Koza Birlik aracılığıyla yaptığımız çalışmalarla üreticimize ekonomik olarak biraz da olsa nefes aldırdığımızı düşünüyorum. Ekiplerimiz bir taraftan da kendi üretim tesisimizde çelikten dut fidanı üretimine devam ediyor. Bu yıl için 80 bin adet çelikten dut fidanını hazır hale getiriyoruz. Eskişehir’in tarihi değerlerinden birisi olan ipek böcekçiliğini yeniden canlandırmak ve sadece Eskişehir değil, Türkiye’nin dört bir yanında üretimini artırmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şimdiden yetişen fidanların bereketinin bol olmasını, üreticilerimize güzel gelirler sağlamasını temenni ediyorum.” 

 

Art’s Magazin  Yurt

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR’İN ÇİFTÇİYE DUT FİDANI DESTEĞİ SÜRÜYOR 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!