ESKİŞEHİR’DE ‘KENTİM KENDİM II’ SERAMİK SERGİSİ ZİYARETE AÇILDI

featured
service

ESKİŞEHİR’DE ‘KENTİM KENDİM II’ SERAMİK SERGİSİ ZİYARETE AÇILDI

Sanatçı Sibel Yeşil’in ‘Kentim Kendim II’ adlı seramik sergisi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin (EBB) ev sahipliğinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Uluslararası Cam Yılı olarak ilan edilen 2022 yılında çeşitli sergilere ev sahipliği yapan EBB, 2023 yılının ilk sergisini de sanatseverlerle buluşturdu. Seramik ve cam sanatçısı Sibel Yeşil’in ‘Kentim Kendim II’ adlı seramik sergisi, tarihi Odunpazarı bölgesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi’nde düzenlenen törenle açıldı. Serginin açılışına, EBB Genel Sekreter Yardımcısı Senem Ekinci, belediye bürokratları, akademisyenler, öğrenciler, davetliler ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Açılışta söz alan EBB Genel Sekreter Yardımcısı Ekinci, şunları söyledi:

“Bildiğiniz üzere, 2022 yılında Büyükşehir Belediyesi olarak çok özel sergilere ev sahipliği yaptık. 2023 yılında da yine sanata ve sanatçıya olan desteğimiz artarak devam edecek. Bugün çok anlamlı bir sergide bizleri buluşturan değerli sanatçı Sibel Yeşil’e çok teşekkür ediyorum. Bir şehir plancısı olarak, böyle bir serginin açılışını yapmaktan mutluluk duyuyorum. Ayrıca Sibel Hanım’ın bugün doğum günüymüş. Kutluyor, emekleri ve bu sergide herkesin mutlaka görmesi gereken kıymetli eserleri için de teşekkür ediyorum.”

Seramik sanatçısı Yeşil de Eskişehir ile kadın figürlerini birleştirdiği sergi dolayısıyla çok mutlu ve heyecanlı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Her gün yürüdüğümüz sokaklar, içinden geçtiğimiz caddeler, insanların ardı arkası kesilmez bir akışta hareket ettikleri kent yaşamı ve bu yaşamda türlü zorluklara ayak uyduran kadın. Daha çok kadın ve sokakları işlediğim eserlerimde gerçek görüntüleri değil onların zihnimizde uyandırdığı duyguları birbiriyle birleştirerek ele aldım. Her bir eserimde, kadını temsilen kendi portrelerimi içsel duygularımın yüzüme vurduğu ifadelerle resmettim. Yaşadığımız kentin topografik şeklini ve kadın ögesini realistik izahı lekesel desenlere dökerek harmanladım. Eserlerimde yaşadığım şehrin ortasından geçen Porsuk nehrini mavi renk olarak kullanırken tema renklerimde siyah-beyaz tonlarını kullandım. Bu sergiyi 41. yaş günümde 41 eser ile siz sanatseverlere sunuyorum. Büyükşehir Belediyemize ev sahipliği için de çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından serginin açılışı yapıldı. Sergi, 29 Ocak’a kadar Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilecek.

Art’s Magazin  Yurt

ESKİŞEHİR’DE ‘KENTİM KENDİM II’ SERAMİK SERGİSİ ZİYARETE AÇILDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!