‘İŞ DÜNYASI AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI PROJESİ’NİN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI’NDA YAPILDI

featured
service

‘İŞ DÜNYASI AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI PROJESİ’NİN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI’NDA YAPILDI

Eskişehir Sanayi Odası’nın (ESO) katılımcısı olduğu Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından TÜSİAD’ın iş birliği ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği ile Sabancı Vakfı’nın destekleriyle yürütülen İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi’nin değerlendirme toplantısı yapıldı. Projeyle, paydaş olarak yer alan ESO’nun üye firmalarında, toplumsal ve ekonomik etkileri olan aile içi şiddetle mücadele konusunda ciddi bir etki yaratılması amacıyla aile içi şiddete karşı iş yerlerinde destek mekanizmalarının oluşturması ve kadına uygulanan şiddetin daha görünür hale getirilmesi amaçlanıyor.

ESO’da yapılan toplantıya; ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, Başkan yardımcıları Fatih Düş ve Sinan Özeçoğlu, Meclis Başkan Yardımcısı Nilay Güneş Erdemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Rallas, Hakan Korkmaz, Murat Sürel ve Ahmet Özdemirel, TÜKD Genel Başkan Yardımcısı Aynur Saraç, TÜKD Eskişehir Şubesi Başkanı Nuran Yenilmez, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hale Kargın, TÜKD GMYK Üyesi Proje Komisyonu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Başak Kalkan, Proje Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Füsun Yenilmez, Proje Komisyonu Üyesi Doç. Dr. Burçin Yersel, TÜKD Eskişehir Şubesi Sekreter Zuhal Kurtuluş, TÜKD Eskişehir Şubesi Saymanı Ayşe Melahat Karagöz, TÜKD Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nilgün Temel, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Proje Yöneticisi Sevda Alkan ve proje katılımcısı ESO üyesi firmaların temsilcileri katıldı.

“ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNÜ FABRİKALARIMIZDA, EVLERİMİZDE VE HİÇBİR YERDE GÖRMEK İSTEMİYORUZ”

Şirketlerin aile içi şiddetle ilgili kurum içi politika oluşturması ve uygulaması yönünde harekete geçmelerinin hedeflendiği projenin değerlendirme toplantısında konuşan ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Bu projeyi ilk duyduğumuz andan itibaren destekliyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, aile içi şiddet, görmek, duymak istemediğimiz konular. Bu bağlamda projede üye firmalarımıza öncülük etmek bizler için bir keyif. Şiddetin her türlüsünü fabrikalarımızda, evlerimizde ve hiçbir yerde görmek istemiyoruz. Farkındalığın oluşturulması konusunda böyle güzel ve duyarlı bir projede yer almak, paydaşı olmak çok değerli. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

“PANDEMİ SÜRECİ İLE BİRLİKTE EV İÇİ ŞİDDETİN NE YAZIK Kİ ARTAN RAKAMLARI YAŞAMIMIZIN EN GRİ YANI”

Proje yürütücüsü Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Eskişehir Şubesi Başkanı Nuran Yenilmez de şunları söyledi:

“İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı projesi kadına uygulanan şiddeti daha görünür hale getirmek amacıyla tasarlanmış çok önemli bir proje. Ve Anadolu’da ilk yaygınlaştırıldığı ilin Eskişehir olması bizler için çok kıymetli. 1949 yılında dönemin öncü üniversite mezunu kadınları tarafından kurulmuş olan derneğimiz bugün 29 şubesi ile kadının toplumsal yaşamın her alanında güçlenmesi için çalışan kamu yararına bir dernek ve Eskişehir Şube’nin bu proje ile diğer şubelerimize de örnek olduğunu düşünüyorum. Pandemi süreci ile birlikte ev içi şiddetin ne yazık ki artan rakamları yaşamımızın en gri yanı. Son sözümüz yine umuda olsun… Şiddetsiz bir dünya özlemi ile eşitlik temelli günlerde bir araya gelmek dileğiyle tüm katılımcılarımıza saygılarımı sunuyorum.”

Yapılan değerlendirmeler sonrası proje katılımcısı firmaların oluşturduğu ekiplere teşekkür belgeleri verilirken; toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı işyerlerine turuncu bayraklar takdim edildi.

‘İŞ DÜNYASI AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI PROJESİ’NİN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI’NDA YAPILDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!