ODUNPAZARI BELEDİYESİ’NDEN ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER İÇİN ÖRNEK PROJE

featured
service

ODUNPAZARI BELEDİYESİ’NDEN ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER İÇİN ÖRNEK PROJE

Özel gereksinimli bireyler ile ilgili çalışmalarını ‘Engelsiz Kültür ve Sanat Merkezi’nde yürüten Odunpazarı Belediyesi, engelli ve otizmli bireylere yönelik yeni proje için kolları sıvadı. Dünya Bankası tarafından finanse edilecek “Odunpazarı Engelsiz Yaşam ve Otizm Merkezi Projesi” için Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Odunpazarı Belediyesi, Çankaya Mahallesi’ne Odunpazarı Engelsiz Yaşam ve Otizm Merkezi yapıyor. Şahin Tepesi Mevkii’nde yer alacak Odunpazarı Engelsiz Yaşam ve Otizm Merkezi Projesi, İlbank’tan onay aldı. Dünya Bankası’nın finanse edeceği proje için Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda halkın katılım toplantısı yapıldı.

Toplantıya, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra Odunpazarı Belediyesi başkan yardımcıları, demokratik kitle örgütlerinin başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Çankaya Mahalle Muhtarı Cemil Öztürk, Karapınar Mahalle Muhtarı Mustafa Gazi Uzun, Alanönü Mahalle Muhtarı Musa Yeler, Osmangazi Mahalle Muhtarı Muzaffer Çimen, İlbank tarafından danışmanlık hizmeti vermesi için görevlendirilen 2U1K Mühendislik ve Danışmanlık A.Ş yetkilileri ile aileler katıldı. 

KATILIMCILARA PROJE İLE İLGİLİ BİLGİ VERİLDİ

2U1K Mühendislik ve Danışmanlık A.Ş yetkilileri, proje ile ilgili katılımcılara bir sunum yaptı. Projenin Eskişehir’de ikamet eden engelli bireylere hizmet vermek üzere hayata geçireceğini söyledi. Projenin engelli bireylerin ve ailelerinin rehabilitasyon süreci için tasarlandığını dile getiren yetkililer, projenin atölyeler, sağlık destek hizmetleri, kişisel bakım ve psiko-sosyal destek hizmetlerinin yanı sıra yatılı ve gündüz bakım hizmetleri de sunacağını kaydetti. Sunumum ardından 2U1K Mühendislik ve Danışmanlık A.Ş yetkilileri ile Odunpazarı Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Birgül Alpat, katılımcılarının sorularını cevapladı.

“ENGELLİ BİREYLERİN SORUNUNU EN AZA İNDİRECEK BİR İMKÂN YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Toplantıda konuşan Başkan Kurt, Odunpazarı Belediyesi’nin derman belediyecilik anlayışını benimseyen bir belediye olduğunu söyledi. Sosyal belediyeciliğin en önemli taraflarından birinin devletin eksik bıraktıklarını tamamlamak olduğunu belirten Başkan Kurt, şöyle konuştu:

“Bu proje için 2019 yılında başvuru yaptık. 2019 yılından beri de takip ediyoruz. Danışman firma ile çalışmaya başlayalı da bir yılı geçti. Bu yatırım, İlbank ve Dünya Bankası ile birlikte Dünya Bankasının fonlarıyla gerçekleşecek. Katılımcılık en önemli işlevlerden birisi, Odunpazarı Belediyesi için katılımcılık da bir sıkıntı yok. Odunpazarı Belediyesi, her alanda halkla birlikte karar veriyor. Biz bu işi yapmayı taahhüt ettik. Dünya Bankası fonu ile İller Bankası projemizi onayladı. Bu proje bitecek. Umarım, inşaat süreci de bir an önce başlar. İhale süreci olacak. Umarım, ihale süreci de çok uzamaz. İller Bankası tarafından organize edileceği için ne kadar zaman alacağı konusunda fikir sahibi değiliz. Arkadaşlarımız bu işi takip ediyor. Biz Eskişehir’de engelli bireylerin sorununu en aza indirecek bir imkan yaratmaya çalışıyoruz. Birlikte hareket edersek engelli bireylerin geleceğini daha rahat düzenleriz. Katılımcılığı, uygulamada da sürdüreceğiz. İnşaat bitip bize teslim edildikten sonra da temel ihtiyaçları birlikte görerek hareket edeceğiz.”

AİLELER, BAŞKAN KURT’A TEŞEKKÜR ETTİ

Toplantıda söz alan dernek yöneticileri ve aileler, bu projenin engelli bireyleri eve hapis olmaktan kurtaracağını söyleyerek Başkan Kurt’a teşekkür etti. Toplantıda söz alan bir anne ise “2023 yılının en önemli projesi. Bize de sürpriz oldu. Belediye Başkanımız Kazım Kurt ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Engelli anneleri en çok çocuklarından önce ölmekten korkar. Umarım iyi bir proje olur, biz de gönül rahatlığı ile çocuklarımızı göndeririz” diye konuştu.

 

 

 

Art’s Magazin  Yurt

ODUNPAZARI BELEDİYESİ’NDEN ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER İÇİN ÖRNEK PROJE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!