SONER GENÇ ‘KESİTLER 2’ İLE “ODUNPAZARI ŞEHRİN ATEŞİ SERAMİK GALERİSİ”NDE

featured
service

SONER GENÇ ‘KESİTLER 2’ İLE “ODUNPAZARI ŞEHRİN ATEŞİ SERAMİK GALERİSİ”NDE

Soner Genç’in ‘Kesitler 2’ adlı sergisi, Odunpazarı’nda düzenlenen törenle ziyarete açıldı. Sergi, 17 Şubat 2023 Salı gününe kadar Şehrin Ateşi Seramik Galerisi Seramik Odası’nda ziyarete açık olacak.  

Akademisyen ve sanatçı kimliği ile Türk seramik sanatına önemli katkılarda bulunan Soner Genç, Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nde yer alan Sergi Odası’nda Eskişehirli sanatseverler ile bir araya geldi. Genç’in ‘Kesitler 2’ adını verdiği serginin açılış törenine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nin Sanat Danışmanı Prof. Ayşegül Türedi Özen, Soner Genç, Sadettin Aygün ile çok sayıda seramik sanatçısı ve sanatsever katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Prof. Ayşegül Türedi Özen, Şehrin Ateşi Seramik Galerisi hakkında katılımcılara bilgi verdi. Galeride çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Özen, Sanatçı ve Sergi Odası adını verdikleri odalarda bu ay itibari ile etkinlikler yapmaya başladıklarını söyledi. Özen, şöyle konuştu: 

“Soner Genç’in birbirinden farklı tekniklerle ortaya çıkardığı eserlerini hayranlıkla izleyeceksiniz. Sevgili arkadaşım, sergin hayırlı uğurlu olsun. Galerimiz sanatseverler, konuklarımızla dolsun. Seramiğe gönül verenler olarak Aşık Veysel’in dediği gibi seramiğin ana maddesi olan toprağı her daim sadık yarimiz olarak benimsedik. Toprağımızı hep saygı ile sevgi ve özenle şekillendirdik, ateşlerde pişirdik. Yunus Emre gibi zoru kolay kılmaya, sevmeye sevilmeye çalıştık. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi sanatsız kalmamak için hayat damarlarımızı güçlendirmek, kopmasına engel olmak için eğitimimiz ve eğitimciliğimiz sürecinde sanat için çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Sanatı ve sanatçıyı destekleyen Odunpazarı Belediye Başkanımız Kazım Kurt arkamızda, siz değerli sanatseverler yanımızda oldukça biz de sanat için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Bir bayrak yarışı olan çalışma, üretme sürecinde nesilden nesile bilgi, beceri, görgü ve aktarılarımızla örnek olmaya özen göstereceğiz. Odunpazarı Belediyesi Şehrin Ateşi Seramik Eserler Koleksiyonu’nun sayısını artıracağız. Odunpazarı Belediye Başkanımız Kazım Kurt’a seramik sanatı adına en içten teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.”

Özen’in ardından sözü alan sanatçı Soner Genç, 14’üncü sergisini Odunpazarı Belediyesi’nin Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nde açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Sergide yılların birikimi içerisinde yer alan kesitlerden örneklerin bulunduğunu dile getiren Genç, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“2022’nin sonunda güzel bir haber aldım. Bunu paylaşmak istiyorum. Uluslararası bir yarışmada dünya çapında bir birincilik aldım. Bu 30 yıllık bir çalışmanın sonucuyla çok teşekkür ediyorum. Çok mutlu oldum. Benim için güzel bir başarı. Yarışmaya katıldığım eserle ilgili örnekler de sergide var. Kesitler içerisinde bunu paylaşmak istedim. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a, sevgili Ayşegül Türedi Özen’e davetleri için teşekkür ediyorum.”

Genç’i aldığı ödül için tebrik eden Başkent Kurt, Şehrin Ateşi Seramik Galerisi’nin aslında bir müze olduğunu belirtti. Başkan Kurt, şunları söyledi:

“KALİTELİ VE NİTELİKLİ SANATI BURADA YANSITMAK İSTİYORUZ”

“Galerimizde sergimize böyle uluslararası alanlarda başarılı olmuş sanatçılarımızla başlamak bizim için önemli bir çıta. Bu çıtayı aşağıya düşürmeden, kaliteli ve nitelikli sanatı burada yansıtmak istiyoruz. Sadettin Aygün’e de teşekkür ediyorum. Bizim arzuladığımız çalışma yöntemi, halkın gelip burada doğrudan sanatla temas edebileceği ve sanatı sevebileceği bir ortamı yaratmak. Bunu gerçekleştirebilirsek amacımıza ulaşmış sayarız kendimizi. Eskişehir’in sanatçıları, gençleri oldukça yetenekli ve oldukça da katılımcı. Bu noktada biz avantajlı olduğumuzu düşünüyoruz. Katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sanatçılarımıza da başarılar diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”

Sergi açılışında konuşma yapan bir diğer isim de galerinin Sanatçı Odası’nda çalışmalarını yürüten Sadettin Aygün oldu. Sanatçı Odası’nın ilk konuğu olan Aygün, yaptığı çalışmaları seramiğe meraklı insanlarla paylaşmanın kendisini mutlu ettiğini dile getirdi. 

 

Art’s Magazin  Yurt

SONER GENÇ ‘KESİTLER 2’ İLE “ODUNPAZARI ŞEHRİN ATEŞİ SERAMİK GALERİSİ”NDE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!