TEPEBAŞI BELEDİYESİ’NİN SOĞUK HAVA DEPOSUNDA 2022’DE 462 TON ÜRÜN MUHAFAZA EDİLDİ

featured
service

TEPEBAŞI BELEDİYESİ’NİN SOĞUK HAVA DEPOSUNDA 2022’DE 462 TON ÜRÜN MUHAFAZA EDİLDİ

Tepebaşı Belediyesi’nin kendi elektriğini üreten Sakintepe Soğuk Hava Deposu’nda, 2022 yılında 462 ton ürün muhafaza edildi. 

Tesiste, 2022 yılında kıvırcık marul, ıspanak, elma, kuşkonmaz, maydanoz, taze soğan, mor lahana, karnabahar, bakla, enginar, brokoli ve havuç olmak üzere 462 ton yaş sebze ve meyve muhafaza edildi. Üreticilere, yükleme ve tasnif desteği hizmeti de verilen Sakintepe Soğuk Hava Deposu’nda; ürünlerin kısa sürede tazeliğini kaybetmeden ya da donmadan yurttaşla buluşması sağlanıyor. Yılın 12 ayı üretim yapan, Tepebaşı ve komşu bölgelerden gelen üreticiler, soğuk hava deposunu kullanabiliyor. 

GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRETİMİNE BAŞLANDI 

Tepebaşı Belediyesi, Sakintepe Soğuk Hava Deposu’nda ise güneş enerjisi üretiyor. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından yürütülen 2021 Yılı Kırsalda Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında, ‘Sürdürülebilir Tarımsal Üretimde Kaynak Verimli Soğuk Hava Deposu’ başlıklı proje ile hibe almaya hak kazanan belediye, merkezde Haziran 2022 itibari ile elektrik üretmeye başladı.

Belediye yetkilileri, Tepebaşı’ndaki küçük üreticilere ücretsiz olarak hizmet veren merkezin çatısına yerleştirilen güneş panelleri ile elektrik üretildiğini, üretim fazlası elektriğin de şebekeye verildiğini kaydetti. Gerçekleştirilen dönüşüm ile Sakintepe Soğuk Hava Deposu’nun giderleri arasında başı çeken elektriğin, güneş enerjisinden üretilerek tasarruf edilmesi sağlanıyor. 

 

Art’s Magazin  Yurt

TEPEBAŞI BELEDİYESİ’NİN SOĞUK HAVA DEPOSUNDA 2022’DE 462 TON ÜRÜN MUHAFAZA EDİLDİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!