UTKU ÇAKIRÖZER’DEN TUĞÇE CAN’IN AİLESİNE ZİYARET: “6284’Ü KORUMALIYIZ, GÜÇLENDİRMELİYİZ. İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ DE YENİDEN HAYATA GEÇİREREK HARFİYEN UYGULAMALIYIZ”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UTKU ÇAKIRÖZER’DEN TUĞÇE CAN’IN AİLESİNE ZİYARET: “6284’Ü KORUMALIYIZ, GÜÇLENDİRMELİYİZ. İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ DE YENİDEN HAYATA GEÇİREREK HARFİYEN UYGULAMALIYIZ”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’de 3 ay önce öldürülen Tuğçe Can’ın annesi Emine Can’ı ziyaret etti. 11 Nisan’da görülecek duruşmada aileyi yalnız bırakmayacaklarını belirten Çakırözer, “6284 sayılı kanunun harfiyen uygulanması önemlidir. Bu kanunun zayıflatılması, yok edilmesi gibi arayışlara da sonuna kadar herkes karşı. 6284’ü de korumalıyız, güçlendirmeliyiz. İstanbul Sözleşmesi’ni de yeniden hayata geçirerek harfiyen uygulamalıyız” dedi. Anne Emine Can da “Ben 75 gündür yanıyorum, için yanıyor. İstiyorum herkes bize destek olsun, bizim yanımızda olsun” diye konuştu.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, şiddet mağduru Öznur Gülbaş ile Eskişehir’de üç ay önce erkek şiddeti sonucu katledilen Tuğçe Can’ın ailesini ziyaret etti. Tuğçe Can’ın annesi Emine Can, herkesten destek beklediklerini dile getirdi.

Anne Can, kızının öldürülmesiyle ilgili davanın davanın 11 Nisan’da yapılacağını belirterek şunları söyledi:

“BEN 75 GÜNDÜR YANIYORUM, İÇİN YANIYOR”

“Herkes bize destek olsun istiyorum. En ağırlaştırılmış cezayı istiyorum. Bütün kadınlarımıza eylemlerde bulunmak isteyenlere had bildirmek olur. Gencecik insanlar ne istiyorlar onu anlamadım. Ben 75 gündür yanıyorum, için yanıyor. Yatıyorum ağlıyorum, kalkıyorum ağlıyorum. Bir kişi ölmüyor ki hepimiz öldük. Sadece nefes alıyoruz. İstiyorum herkes bize destek olsun, bizim yanımızda olsun.”

CHP’li Çakırözer de Tuğçe’nin katledilişinin üzerinden neredeyse 3 ay geçtiğini anımsatarak şunları söyledi:

“6284’Ü DE KORUMALIYIZ, GÜÇLENDİRMELİYİZ. İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ DE YENİDEN HAYATA GEÇİREREK HARFİYEN UYGULAMALIYIZ”

“Türkiye’de başka kadınlar aynı mağduriyeti kaderi yaşamasın diye caydırıcı en ağır cezanın verilmesini talep ediyoruz. 11 Nisan’da yanınızda olacağız. Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi bir güvenceydi. İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede tek kişinin arzusuyla çıkıldı. Şimdi de 6284 sayılı kanun, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin önlenmesinde elde kalan tek yasal mevzuat, bunun ağır hükümlerinin kadına şiddet uygulayanlar hakkında uygulanmaması gibi arayışları gördüğümüz bir dönemde Tuğçe’nin katilinin en ağır şekilde cezalandırılması için ailesi ile tam dayanışma içinde olacağız. 6284 sayılı kanunun harfiyen uygulanması önemlidir. Bu kanunun zayıflatılması, yok edilmesi gibi arayışlara da sonuna kadar herkes karşı. Özellikle de kadınlar karşı. Mağduriyeti yaşayan kadınların bir daha aynı şeyleri yaşamaması için hem bu kanuna hem de daha sert tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi konusundaki çağrılarına toplum olarak destek çıkmalıyız. 6284’ü de korumalıyız, güçlendirmeliyiz. İstanbul Sözleşmesi’ni de yeniden hayata geçirerek harfiyen uygulamalıyız.”

 

 

Art’s Magazin  Gündem

UTKU ÇAKIRÖZER’DEN TUĞÇE CAN’IN AİLESİNE ZİYARET: “6284’Ü KORUMALIYIZ, GÜÇLENDİRMELİYİZ. İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ DE YENİDEN HAYATA GEÇİREREK HARFİYEN UYGULAMALIYIZ”

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!