Eskişehir Büyükşehir’den ‘Hane İçi Şiddetle Mücadele Politikası’

featured
service

Eskişehir Büyükşehirden Hane İçi Şiddetle Mücadele Politikası

Eskişehir Büyükşehir’den ‘Hane İçi Şiddetle Mücadele Politikası

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB), Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle; ‘İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı (Business Against Domestic Violance-BADV)’ projesi kapsamında hazırladığı, ‘Hane İçi Şiddetle Mücadele Politikası’nı yaşama geçirdi. 

‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ etkinlikleri kapsamında, diğer kurum ve kuruluşlara örnek teşkil etmesi amacıyla EBB, ‘Hane İçi Şiddetle Mücadele Politikası’nı kamuoyu ile paylaştı. Proje; aile içi şiddete karşı iş yerlerinde destek mekanizmaları oluşturup, kadına uygulanan şiddeti daha görünür hale getirmek amacıyla tasarlandı. 

EBB Kadın Çalışmaları Müdürlüğü’nün yürüttüğü projede; şiddet mağduruna sağlık desteği, psikolojik, sosyal ve hukuki destek, iş ve kariyer güvenliği desteği verilecek. Müdürlüğün çözemediği durumlarda kurulan üst komisyon, şiddet mağdurunun desteklenmesi ve şiddet uygulayana yaptırım uygulanması için devreye girecek. Belediye üst yönetiminden beş ve sendika temsilcisi iki kadından oluşan ‘Hane İçi Şiddetle Mücadele Komisyonu’ şiddet mağdurunu, gizlilik ön koşuluyla destekleyecek.

 Kadın Çalışmaları Müdürlüğü yetkilileri, prıjeye ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Kadına yönelik şiddet insan haklarının en yaygın ihlallerinden biri olarak, sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel hayata katılan kadınları etkilemektedir. Dünya’da yaşayan milyarlarca ve Türkiye’de yaşayan milyonlarca kadın fiziksel ve duygusal boyutlarda uygulanan şiddetten etkilenmektedir. Türkiye’de her 10 kadından 4’ü hayatları boyunca şiddetin en az bir formuyla karşı karşıya kalmaktadır. Kadınların tam anlamıyla iş hayatında var olmalarını sağlamak, iş yerleri açısından daha güçlü ekonomiler kurmak, daha istikrarlı toplumlar oluşturmak, insan hakları ve sürdürülebilirlik ile ilgili uluslararası konulan hedeflere ulaşmak ve kadınların, ailelerin ve toplumların yaşam kalitesini artırmak için önemlidir.” 

 

Art’s Magazin | Yerel

Eskişehir Büyükşehir’den ‘Hane İçi Şiddetle Mücadele Politikası’ 1
Eskişehir Büyükşehir’den ‘Hane İçi Şiddetle Mücadele Politikası’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!