DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3602521,27%
İzmir
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gece Görüşlü Yangın Söndürme Helikopteri Nedir? Handikapları Neler?

Gece Görüşlü Yangın Söndürme Helikopteri Nedir? Handikapları Neler?

ABONE OL
23 Haziran 2022 21:48
Gece Görüşlü Yangın Söndürme Helikopteri Nedir? Handikapları Neler?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gece Görüşlü Yangın Söndürme Helikopteri Nedir? Handikapları Neler?

Gece Görüşlü Yangın Söndürme Helikopteri Nedir? Handikapları Neler?

Marmaris‘te başlayan yangınla ülke gündemine gelen, geçtiğimiz yıl yaşadığımız afetlerle daha hassas olduğumuz ormanlarımızla gündeme gelen Gece Görüşlü Yangın Söndürme Helikopteri merak konusu oldu.

Uzmanlara sorduk. Orman Bakanlığı‘nın kiraladığı gece görüşlü helikopterle ilgili detaylar…

Helikopterler 10 ton su kapasiteli chinook ( hem ön hem arka tarafında büyük pervaneleri vasıtasıyla kalkış gücünü sağlayan) helikopteri. Uzunluğu 31 metre eni 19 metre. Gece görüşü için helikopter altında bir büyük NVG gece görüş kamerası var. 360 derece çevresel ve 180 derece yanlara aşağı ve 180 derece öne arkaya dönebiliyor. Navigator, seyrüseferci ya da uçuş mühendisi denen şahıs tarafından kullanılıyor. Çok güçlü filtreleri var ve ışıkları tamamen kısabiliyor. Gece operasyonlarının uçuşlarını tamamen bu şahıs yönetiyor.

Çok Önemli Tahditleri Var!

  1.  Uçuş, su alma ve su atma operasyonunun pilot tarafından değil de üçüncü bir şahıs tarafından yönetilmesi. Dolayısıyla müdahalenin çok yavaşlaması. Bu işlem bana bir zamanlar topçu sınıfında kullanılan Faun topçekerleri hatırlatıyor. Aracı şoför kullanır yanındaki asker de vites değiştirirdi.
  2. Operasyon yapacağı bölgede gündüz saatlerinde prova yaparak su alma su atma ve ikisinin arasındaki rotanın tüm detaylarıyla( yön, irtifa, koordinat, tırmanma ve süzülüş oranlarının ) belirlenip navigasyon sistemine işlenme zorunluluğu. Bu rota ve noktaların dışında hiçbir şekilde yangına müdahale edememesi.
  3. Havuzlardan ve denizden su alamaması. (Maniasız ve dalgasız olduğu için sadece gölden su alabiliyor.)
  4. Şu an elimizde yok!

Bu sistemde gündüz prova ve rota kaydı yapamazsanız ya da yangın sizin gündüz tahmin etmediğiniz noktalara gitmesi halinde hiçbir kullanılabilirliği yok.

2021 yılı Ağustos ayında Isparta’nın Sütçüler ilçesinde çıkan orman yangınına gece görüşlü helikopterlerle müdahale edilmeye başlandı.

Yangınlara müdahale için Ukrayna’dan getirilen 4 helikopterden 2’si Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’ndaki yangını söndürmek için çalışma yürüttü. 6 Ağustos’ta Isparta’da olan helikopterlerin 3’ü 8 Ağustos’ta Muğla Milas yangınına da müdahale ettiği aktarılmıştı.

Tarım ve Orman Eski Bakanı Bekir Pakdemirli, geçen yıl Türkiye’nin ürettiği 3 helikopterin gelecek yıl sonuna doğru Bakanlık envanterine katılacağını belirterek, “Gece görüşlü helikopterler yangınlarda yönetim helikopteri olarak kullanılacak.” demişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP Genel Başkan Başdanışmanı Gençosman Killik, CHP Konya Milletvekilleri Abdüllatif Şener ve İsmail Atakan Ünver, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Öztunç, “Hükümet, ‘Gece görüşlü yangın söndürme helikopterini dahil ettik’ demişti. Dün gece havadan müdahale edilemedi. Yangın sönecekti ama müdahale olmadı. Çünkü gece görüşlü yangın söndürme helikopteri yok. Hiç ders almamışlar. Aynı iş bilmezlik, aynı becerisizlik, aynı dağınıklık devam ediyor. Geçen yıl neyse bu yıl aynısı yaşanıyor. Biz, bu filmi geçen yıl izlemiştik.” dedi.

Tedbir alınması noktasında uyarıda bulunan Öztunç, “Yazın başında uyarıyoruz. Yazın yine kuru geçeceğini bilerek, yine yangın çıkma ihtimalinin yüksek olduğundan hareketle uyarıyoruz. Tedbir alın. Helikopterse helikopter, uçakça uçak, gece görüşlü helikopter ise helikopter. Yangın söndürme ekibine katın.” diye konuştu.

Erbay; Bakan Devreye Girsin

Havanın kararmasıyla defalarca gece görüşlü helikopter çağrısı yaptıklarını dile getiren Erbay, bakanlıkla arasında geçen ‘gece görüşlü helikopter’ diyaloğunu şu sözlerle anlattı:

Ben dün bir yetkiliye de sordum ancak o helikopterlerin bakanın yetkisiyle kullanılan skorsky helikopterler olduğunu, aparat takıldığını söylediler. Ben de ‘O zaman devreye girsin’ dedim.

Şimdi sizin aracılığınızla talebimizi yinelemek istiyorum; eğer şimdi kullanılmayacaksa böyle bir imkan ne zaman kullanılacak? Böyle bir acıda, ülkenin servetine zarar gelen bir acıda kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak? Bu imkanın bir an önce devreye sokulması lazım.”

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: “4 Temmuz’da gece görüşlü 10 helikopteri envanterimize katmış olacağız”

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Marmaris’teki yangına 2 bin 600 personelle müdahale edildiğini, hava araçlarının sayısının ise 41’e yükseldiğini belirterek, “4 Temmuz’da gece görüşlü 10 helikopteri envanterimize katmış olacağız” dedi.

Bakan Kirişci, bu tür yangınlarda kullanılması için gece görüşlü yangın söndürme helikopterlerinin 4 Temmuz’da geleceğini açıklayarak, “Gece görüş kameralı helikopterler var. Dünyada bu araçları yapıp pazarlayan birkaç firma var, biz on tane gece görüş helikopterimizi 4 Temmuz’da envanterimize katmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Envanterinde Bulunan Helikopterler İlk Kez Görevde!

Gece Görüşlü Yangın Söndürme Helikopteri Nedir? Handikapları Neler?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Gece itibarıyla sabaha kadar kara çalışmalarımız devam etti. Bugün, ilk kez TSK envanterinde bulunan bir kerede 7-10 ton su atabilen helikopterler de görev başındadır. Şunu açıkça söylemek lazım: Biz ilk yangın ve afetlerimizi yaşamıyoruz. Biz geçen sene dünyanın en büyük yangınlarıyla karşı karşıya kaldık.” dedi.

Süleyman Soylu; Yangının nasıl çıktığına yönelik tespitimiz ve bir kimliğimiz var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamasında “Orman yangınının başlangıç konusunu tetkik ettik. Bir koy, bizim bir tespitimiz var. Hem emniyetin hem jandarmamızın  iyi bir çalışması oldu. başından beridir de aynı tespitimiz söz konusu. Onun için temkinli davranıyor idik. Bu tespit çerçevesinde bir açıklamayı yakın bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştireceğiz. Yangının nasıl çıktığına yönelik tespitimiz ve bir kimliğimiz var, bir kişimiz var yani. Arkadaşlarımız üzerindeler. Nasıl çıktığını nasıl ortaya konulduğu yönünde de bir belirlemeleri söz konusu.” ifadelerini kullandı.

Gece Görüşlü Yangın Söndürme Helikopteri Nedir? Handikapları Neler?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP