DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 350218-1,07%
─░zmir
22┬░

AÇIK

05:18

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

1. FOOD FEST ANTALYA D├ťNYA┬áGASTRONOM─░S─░NE KAPILARINI A├çTI

1. FOOD FEST ANTALYA D├ťNYA┬áGASTRONOM─░S─░NE KAPILARINI A├çTI

ABONE OL
23 Eyl├╝l 2022 17:47
1. FOOD FEST ANTALYA D├ťNYA┬áGASTRONOM─░S─░NE KAPILARINI A├çTI
0

BE─×END─░M

ABONE OL

1. FOOD FEST ANTALYA D├ťNYA┬áGASTRONOM─░S─░NE KAPILARINI A├çTI

Yerel g─▒daya ve sürdürülebilir tar─▒ma sahip ç─▒kman─▒n önemini vurgulamak amac─▒yla Antalya Büyük┼čehir Belediyesi taraf─▒ndan “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla düzenlenen I. Uluslararas─▒ Food Fest Antalya co┼čkulu bir törenle kap─▒lar─▒n─▒ açt─▒. Festivalin aç─▒l─▒┼č─▒nda konu┼čan Antalya Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Muhittin Böcek, “Uluslararas─▒ Gastronomi Festivalimizle ┼čehrimizin Akdeniz lezzetlerini, Anadolu mutfa─č─▒ ile harmanlayarak mutfak kültürümüzü dünya arenas─▒nda hak etti─či noktaya getirmek için önemli bir ad─▒m at─▒yoruz” dedi.

Yerel g─▒daya sahip ç─▒kmak amac─▒yla, “Sürdürülebilirlik, Biyoçe┼čitlilik ve Yerel Ürünlerin Desteklenmesi” temas─▒yla, Antalya Büyük┼čehir Belediyesi’nin ev sahipli─činde düzenlenen I. Uluslararas─▒ Food Fest Antalya, Türkiye’den ve dünyan─▒n dört bir yan─▒ndan gelen konuklar─▒na kap─▒lar─▒n─▒ açt─▒. “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla gerçekle┼čen uluslararas─▒ festival, Antalya Karaalio─člu Park─▒’nda düzenlenen resmi aç─▒l─▒┼č töreniyle ba┼člad─▒. Tören öncesi Ba┼čkan Böcek ve konuk belediye ba┼čkanlar─▒, festival kapsam─▒nda Karaalio─člu Park─▒’nda kurulan Antalya lezzetlerinin tan─▒t─▒ld─▒─č─▒ stantlar─▒ gezdi. 

Sunuculu─čunu Ceyda Düvenci’nin yapt─▒─č─▒ törene, Antalya Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Muhittin Böcek, ─░Y─░ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bah┼či, Adana Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Zeydan Karalar, Hatay Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Lütfü Sava┼č, CHP ─░l Ba┼čkan─▒ Nuri Cengiz, ─░Y─░ Parti ─░l Ba┼čkan─▒ Mehmet Ba┼čaran, ─░lçe belediye ba┼čkanlar─▒, oda ba┼čkanlar─▒, STK ve dernek yöneticileri, yurt içi ve yurt d─▒┼č─▒ndan ünlü ┼čefler ve çok say─▒da Antalyal─▒ kat─▒ld─▒. 

“MUTFAK KÜLTÜRÜMÜZÜ TANITACA─×IZ”

Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Muhittin Böcek, aç─▒l─▒┼čta yapt─▒─č─▒ konu┼čmada, Food Fest Antalya’n─▒n hem Türkiye hem Antalya için kültürel ve ekonomik aç─▒dan çok büyük önem ta┼č─▒d─▒─č─▒n─▒ belirterek, “Bugün Antalya’m─▒z için çok önemli bir gün. Denizi, do─čas─▒, mavisi, ye┼čili ve benzersiz güzellikleriyle dünyan─▒n göz bebe─či, turizmin ve tar─▒m─▒n ba┼čkenti olan Antalya’m─▒z─▒n kültür ve sanat─▒n da ba┼čkenti olmas─▒ yolunda hedeflerimizi tek tek gerçekle┼čtiriyoruz. Bu y─▒l ilkini düzenledi─čimiz Uluslararas─▒ Gastronomi Festivalimizde ┼čehrimizin Akdeniz lezzetlerini, Anadolu mutfa─č─▒ ile harmanlayarak mutfak kültürümüzü  dünya arenas─▒nda hak etti─či noktaya getirmek için önemli bir ad─▒m at─▒yoruz” dedi. 

Antalya’n─▒n yerel mahsulleri, zengin gastronomisi, on be┼če ula┼čan co─črafi i┼čaretli ürünü, do─čal ve kültürel zenginlikleri ile büyük bir hazine oldu─čunun alt─▒n─▒ çizen Ba┼čkan Böcek, “Antalya’m─▒z─▒ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dedi─či gibi dünyan─▒n en güzel ┼čehri yapan da ta┼č─▒d─▒─č─▒ bu de─čerlerdir. ┼×ehrimize kazand─▒rd─▒─č─▒m─▒z uluslararas─▒ gastronomi festivali ile ülke ekonomisine, turizme ve üretime katma de─čer sa─čl─▒yoruz” diye konu┼čtu.

“MUTFA─×IMIZIN ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRACA─×IZ”

Bereketli topraklara ev sahipli─či yapan Antalya’n─▒n sebze meyve üretimi ve örtü alt─▒ serac─▒l─▒k faaliyetleriyle de birinci s─▒rada oldu─čunu vurgulayan Ba┼čkan Muhittin Böcek, ┼čunlar─▒ söyledi:

“Ba┼čka yerde tadamad─▒─č─▒n─▒z lezzetlere sahip olan güzel ┼čehrimiz;  art─▒k gastronomi alan─▒nda da ad─▒na yak─▒┼č─▒r bir yerde olacak. Çünkü biz Antalya’m─▒z─▒n her ┼čeyin en iyisine, en güzeline lay─▒k oldu─čuna inan─▒yoruz. ‘Antalya’dan dünyaya’ temas─▒yla düzenledi─čimiz Uluslararas─▒ Gastronomi Festivali’nde dünyadan ve Türkiye’den birbirinden ünlü Mi┼čelin y─▒ld─▒zl─▒ ┼čeflerimizi, gurmelerimizi, gastronomi ve turizm yazarlar─▒m─▒z─▒, sektörün farkl─▒ alanlar─▒ndaki profesyonellerimizi, yeme içme sektöründeki de─čerli i┼čletmecileri Antalya’m─▒zda bulu┼čturuyoruz. Üç gün boyunca sürecek olan festivalimizde, hep birlikte özenle haz─▒rlanm─▒┼č birbirinden özel sofralar─▒ payla┼čaca─č─▒z. Bugün, yerel ürünlerimize sahip ç─▒kma, gelece─če miras b─▒rakma günüdür.”

Ba┼čkan Böcek, konu┼čmas─▒n─▒n sonunda festivalin gerçekle┼čmesine katk─▒ koyan Antalya’daki tüm kurum ve kurulu┼člara tek tek te┼čekkür etti. 

FARKLI AÇILI┼×

Ba┼čkan Muhittin Böcek ve festivalin konuklar─▒ kurdele kesmek yerine gastronomi festivaline yak─▒┼č─▒r bir aç─▒l─▒┼č gerçekle┼čtirdi. Konuklar, Antalya’n─▒n co─črafi i┼čaret alm─▒┼č lezzetleri; Antalya Piyaz─▒, Antalya Serpme Böre─či, Antalya Paça Çorbas─▒, Alanya Hülüklü Çorbas─▒, Antalya Kabak Tatl─▒s─▒, Antalya Turunç Kabu─ču Reçeli, Alanya Avakadosu, Alanya Muzu, Finike Portakal─▒, Manavgat Alt─▒n Susam─▒, Antalya Tav┼čan Yüre─či Zeytini, Alanya Yenidünyas─▒, Korkuteli Karya─čd─▒ Armudu ve Antalya Bergamut Kabu─ču Reçelinin içinde bulundu─ču sunum tabaklar─▒n─▒n kapa─č─▒n─▒ açarak festivalin aç─▒l─▒┼č─▒n─▒ yapt─▒.

BELED─░YE BA┼×KANLARINI BULU┼×TURAN PANEL

Festivalin aç─▒l─▒┼č─▒n─▒n ard─▒ndan lezzetli mutfaklar─▒yla öne ç─▒kan Antalya, Hatay ve Adana Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkanlar─▒’n─▒n kat─▒ld─▒─č─▒ “┼×ehirlerin Gastronomi Zenginli─čini Ön Plana Ç─▒karacak Tan─▒t─▒m Çal─▒┼čmalar─▒” konulu panel gerçekle┼čtirildi.

Sözen Grup CEO’su Gökmen Sözen’in moderatörlü─čünde gerçekle┼čen panelde konu┼čan Antalya Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan Böcek, Büyük┼čehir Belediyesi olarak tar─▒ma büyük önem verdiklerini ve tar─▒m ile gastronomiyi birle┼čtirmek için çal─▒┼čma yapacaklar─▒n─▒ belirterek, “Bu kapsamda çok say─▒da kooperatifleri destekliyoruz. Yerelden kalk─▒nma anlay─▒┼č─▒ ile çal─▒┼čmalar─▒m─▒z─▒ sürdürüyoruz. Hayvanc─▒l─▒k, ar─▒c─▒l─▒k, köye dönü┼č projelerimizle çiftçimize, üreticimize destek oluyoruz. Sulama kooperatiflerine enerji deste─či sa─čl─▒yoruz. Birçok konuda üç gün boyunca düzenlenecek panel ve söyle┼čilerle fikir al─▒┼čveri┼či yapaca─č─▒z. Önerileri alaca─č─▒z” dedi. 

“ZENG─░NL─░─×─░M─░Z─░ DÜNYAYA TANITMAK ─░ST─░YORUZ”

2017 y─▒l─▒ndan itibaren UNESCO Gastronomi ┼čehri unvan─▒n─▒ alan Hatay’─▒n Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Lütfü Sava┼č ise Hatay’─▒n dünya gastronomi ┼čehri olmas─▒ yolunda yap─▒lan çal─▒┼čmalar─▒ anlatt─▒. 13 ayr─▒ medeniyet, 23 farkl─▒ kültürün ya┼čad─▒─č─▒ Hatay’─▒n bu de─čerleri ve birikimlerini ön plana ç─▒karmaya çal─▒┼čt─▒klar─▒n─▒ söyleyen Ba┼čkan Sava┼č, “Hatay’─▒n marka de─čerini art─▒rmaya gayret ettik. 2010 y─▒l─▒nda çal─▒┼čmalara ba┼člad─▒k ve 2017 Ekim ay─▒nda dünyan─▒n 26. Gastronomi ┼čehri olduk” dedi.  

Adana Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Zeydan Karalar ise her ilin kendine özgü lezzetleri ve zengin mutfa─č─▒ oldu─čuna dikkat çekerek, “Belediye ba┼čkanlar─▒na dü┼čen bu zenginlikleri dünyaya tan─▒tmak. Tan─▒tt─▒─č─▒m─▒z takdirde turizm faaliyetlerimizin daha da art─▒rmak mümkün. Biz bunu yapmaya çal─▒┼č─▒yoruz” diye konu┼čtu.  

YEREL LEZZETLERLE MICHELIN YILDIZLI ┼×OVLAR

Festivalin ikinci günü (24 Eylül Cumartesi), Antalya Co─črafi ─░┼čaretli Tav┼čan Yüre─či Zeytin Hasad─▒ etkinli─čiyle ba┼člayacak. Zeytinpark’ta gerçekle┼čecek zeytin hasad─▒n─▒n ard─▒ndan gün boyunca panel, söyle┼či ve workshop’lar devam edecek. Luigi Taglienti Joann Artieda, Arda Türkmen, Jen┼Ĺ Rácz, Rui Silvestre, ┼×eyda Dikmen Ö─čdük, Mine Ataman, Murat Atay, Ömür Akkor, Nursel Ergin, Beyhan Kaday─▒fç─▒, U─čur Volkan Uysal gibi ünlü isimlerin kat─▒laca─č─▒ workshop ve söyle┼čilerin ard─▒ndan ak┼čam sanatç─▒ I┼č─▒n Karaca’n─▒n konseriyle festival co┼čkusu doru─ča ula┼čacak.

LEZZET, SOHBET VE E─×LENCE B─░R ARADA

Festivalin son günü (25 Eylül Pazar) ise ─░pek Kozas─▒ndan Portkal Çiçe─či Bro┼ču Yap─▒m─▒ etkinli─činin yan─▒ s─▒ra gün boyunca ünlü ┼čef Danilo Zana, Joe Barza, Tuncay Gülcü, Mehmet Yalç─▒nkaya, Somer Sivrio─člu, Jaime David Rodriguez Camacho, Pere Planagumà Sala, Elif Korkmazel, Türev Uluda─č ile workshop’lar, çok say─▒da panel ve söyle┼či düzenlenecek. I. Uluslararas─▒ Food Fest Antalya, ak┼čam saatlerinde düzenlenecek Akustik Konser ile sona erecek.

PANELLER I┼×IK TUTACAK

Festival süresince, her biri alan─▒nda uzman isimlerin kat─▒l─▒m─▒yla Temiz Tar─▒m, Nitelikli Tar─▒m, Sürdürülebilir Gastronomi, ┼×eflerin Yerel Mutfa─č─▒n Tan─▒t─▒m─▒nda Etkisi, STK’lar─▒n Turizm Gastronomisinde Etkin Rolü, Gelece─čin G─▒dalar─▒nda Baharat Madencili─či, Antalya Otellerinin Gastronomideki Ba┼čar─▒s─▒, Biyoçe┼čitlili─čin ┼×efler için Önemi, Antalya’n─▒n Gastronomi Turizmindeki Pay─▒ gibi panellerde sektöre ─▒┼č─▒k tutacak pek çok konu ele al─▒nacak. 

 

 

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU