ARDANUÇ’TA TARIMA ELVERİŞSİZ ARAZİLER LAVANTAYLA DEĞERLENDİRİLİYOR

featured
service

ARDANUÇ'TA TARIMA ELVERİŞSİZ ARAZİLER LAVANTAYLA DEĞERLENDİRİLİYOR

ARDANUÇ’TA TARIMA ELVERİŞSİZ ARAZİLER LAVANTAYLA DEĞERLENDİRİLİYOR

UĞUR İSTANBULLU

Artvin’in Ardanuç ilçesinde üç yıl önce kurulan Ardanuç Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi, ilçedeki tarıma elverişsiz arazilere lavanta ekti. Lavanta üretimiyle arıcılık ve turizmi geliştirmeyi, kadın emeğini görünür kılmayı amaçlayan kooperatif, üyeleri ve gönüllüleriyle birlikte lavanta hasadı yaptı.

Ardanuç Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi’nin üye ve gönüllüleri, ilçedeki tarıma elverişsiz arazilere ektikleri lavantanın hasadında buluştu. Kooperatif Başkanı Gürsel Kaya, “Üç yıl önce ‘Yeniden Toprakla Buluşuyoruz’ çalışmasının sonucu ekmiş olduğumuz lavanta tarlasının hasadı yapmaktayız. Ardanuç’ta tarıma elverişsiz arazileri değerlendirmek, katma değerli ürünler elde edebilmek için lavanta ekimi yapmıştık. Buradaki amacımız, tarıma elverişsiz arazilerimizi lavantayla değerlendirmek, arıcılığı geliştirmek, turizmi geliştirmek. Kadın emeğini daha görünür kılmak istiyoruz, bunun için birtakım çalışma yapıyoruz. Şu anda da burada üye arkadaşlarımızla beraber hasat yapmaktayız. ‘Hep birlikte, beraber başaracağız’ diyoruz. Hep birlikte güzel işler yapacağız” dedi.

“GEÇEN BU ÜÇ YILLIK SÜREÇTE GÜZEL ŞEYLER YAPTIK”

Ardanuç Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi gönüllüsü Ebru Çakar ise şunları söyledi:

“Ardanuç Kadın Girişimi Kooperatifi olarak, Yeniden Toprakta Buluşuyoruz projesiyle lavanta hasadına geldik. Bugün, üç yıllık emeğin neticesinde artık lavantalarımız filyasyona gidecek, yağ üretimi yapacak konuma geldi. Üç yıl önce ben de Artvin Ardanuç’ta tanıştım burayla. Bursa’dan buraya yerleştim. Kadın Girişimciler Kooperatifi’nin burada böyle bir çalışmanın yapıyor olması beni hem şaşırttı hem de mutlu etti. Yani buraya gelirken aromatik bitkiler üzerine çalışmak için gelmiştim. ‘Ne yapılabilir ki’ endişesiyle geldim ve burada böyle bir çalışmanın zaten başlanmış olması, böyle bir kooperatif kurulmuş olması çok umutlandırmıştı ve bu geçen üç yıllık süreçte de gerçekten çok güzel çalışmalar yapıldı.”

“ÜNİVERSİTE OLARAK HEDEFİMİZE YAKLAŞMIŞ OLACAĞIZ”

Artvin Çoruh Üniversitesi Tıbbi Aromatik Bitkiler Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Mehmet Demiralay, “Bugün, Ardanuç ilçesi Aşıklar köyü lavanta bahçelerinin hasat şenliğine geldik. Burada yıllardır yapılan çalışmanın hem de özveriyle yapılan bir çalışmanın ürününü görmüş bulunuyoruz. Eğer burada çıkan ürünlerin başarılı şekilde piyasaya sürülmesini sağlayabilirsek bölgesel kalkınmada üniversite olarak hedeflerimize daha da yaklaşmış olacağız” diye konuştu.

ARDANUÇ’TA TARIMA ELVERİŞSİZ ARAZİLER LAVANTAYLA DEĞERLENDİRİLİYOR
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!