Bakan Karaismailoğlu: Yeni Zigana Tüneli Nisan 2023’te Hizmete Girecek

featured
service

Bakan Karaismailoğlu: Yeni Zigana Tüneli Nisan 2023te Hizmete Girecek

Bakan Karaismailoğlu: Yeni Zigana Tüneli Nisan 2023’te Hizmete Girecek 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Trabzon ve Gümüşhane illeri arasında yapımı devam eden Yeni Zigana Tünelini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Bakan Karaismailoğlu, “Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2010 metre olan ve 1. tünelde 1.825 metreye indirilen kot, 600 metre daha aşağı çekilerek 1.212 metreye inmektedir. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, sağ tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda olmak üzere çift tüpten oluşuyor. Toplam uzunluğu bağlantı yolları ile 15,1 km’ye ulaşacak” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Trabzon- Aşkale Yolu’nun 44. kilometresindeki Maçka/Başarköy mevkiinde başlayıp, 67. kilometresinde yer alan Yeni Zigana Tünelinde incelemelerde bulundu.

“13 OCAK’TA IŞIK GÖRME TÖRENİ YAPMIŞTIM”

13 Ocak’ta ışık görme töreni yapıldığını belirten Bakan Karaismailoğlu şunları söyledi:

“14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın 3. ve Avrupa’nın en uzun çift tüp karayolu tüneli olacak yeni Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin ev sahipliği yapacağı dünya çapında bir karayolu projesidir. Tünelimizin kazı destekleme çalışmalarını tamamlayarak 13 Ocak’ta ışık görme töreninde bir araya gelmiştik.

Nihayet sona yaklaşıyoruz. 1 Trilyon 631 milyar liranın üstünde yatırımla ulaştırma altyapılarımızı iyileştirmek, Türkiye’yi küresel bir lojistik süper güce dönüştürmek, ulaşım ağlarını genişletmek ve uluslararası taşımacılık güzergâhlarındaki eksik bağlantıları tamamlamakta önceliklerimiz oldu. İşte bu noktada Doğu Karadeniz’in en önemli ticaret merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergâhta inşa ettiğimiz Zigana Tüneli’ne de bu açıdan bakmamız gerekiyor.”

“YÜKSEK STANDARTLI BİR ULAŞIM AĞI”

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon Gümüşhane arasındaki mesafenin 30 dakika azalacağını belirterek şöyle devam etti:

“Bu kıymetli projemizi, tüm Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati önem taşıdığı farkındalığı ile değerlendirmekteyiz. Zigana Tüneli de bölgede yeni istihdam, iş alanları ve imkânları oluşturacak, bölge ekonomisine önemli katkılar sunacaktır. Bilindiği üzere Karadeniz Sahil Yolu, sahil kesimindeki yerleşim yerlerini yüksek standartlı bir ulaşım ağı ile birbirine bağlıyor.

Bununla birlikte başlattığımız kuzey-güney akslarını iyileştirme çalışmaları kapsamında bölgede pek çok yol ve tünel yapımını da projelendirdik. Ovit Tüneli, Cankurtaran Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri gibi nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Bugün bizleri bir araya getiren Zigana Tüneli de kuzey-güney aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin en önemlilerinden biridir. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergâhta inşa ediliyor.

Zigana Tüneli projesi, Trabzon – Aşkale Yolu’nun 44. km’sindeki Maçka/Başarköy mevkiinde başlayıp, 67. km’de yer alan Köstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü kavşak ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki devlet yolu ikişer şeritli bölünmüş yol hâline gelecek. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2010 metre olan ve 1. tünelde 1.825 metreye indirilen kot, 600 metre daha aşağı çekilerek 1.212 metreye inmektedir.

Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, sağ tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda olmak üzere çift tüpten oluşuyor. Toplam uzunluğu bağlantı yolları ile 15,1 km’ye ulaşacak. Kazı-destekleme ve nihai beton kaplama çalışmalarını zaten tamamlamıştık. Devam eden çalışmalar kapsamında önemli aşamaları geride bıraktık elektro mekanik imalatlar devam ediyor. Tünel çıkış kavşağında bulunan 126 metre uzunluğundaki ardgerme köprü imalatlarını da tamamladık. Projemiz hizmete açılınca mevcut yol 8 kilometre kısaltılmış olacak.

Böylece seyahat süresi yaklaşık 30 dakika azalacak bu da büyük tasarruf avantajları sağlayacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 139 milyon TL tasarruf edilecek. Karbon salımı da 18 bin ton daha az gerçekleşecek. Zigana tünelinin açılışına artık sayılı günler kaldı.

“MÜHENDİSLİK BOYUTUYLA YERLİ VE MİLLÎ BİR ÇALIŞMA OLACAK”

2023 yılı nisan ayında bütün imalatlarımızı tamamlamayıp Tünel’imizi hizmete açmayı hedefliyoruz. Yine, Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde özellikle kış aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek yol kullanıcılarına güvenli ve konforlu seyahat imkânı sağlayacağız. Ayrıca, mevcut Trabzon-Gümüşhane hattında bulunan keskin virajlar, rampalar ile birlikte dik yamaçlardan taş düşmesi gibi problemlerde ortadan kalkacak.

Trafiğin Karadeniz sahil kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve sanayi merkezlerine sorunsuz akışı artık mümkün olacak. Böylece uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına büyük katkılar sunacağız. Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine yeni bir soluk getirecek! Zigana Tüneli ve bağlantı yolarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde 100 yerli ve millî kaynaklar kullanıldı. Proje tamamen Türk mühendisleri ve işçileri tarafından inşa edildi.

Ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’de ilk defa yapılan “dikey şaft yapıları” Zigana Tüneli’nde teşkil edildi. Proje kapsamındaki 3 istasyonun her birinde 1 temiz, 1 de kirli hava olmak üzere toplam 6 adet havalandırma şaft yapısı bulunuyor. Teknik, mühendislik boyutuyla yerli ve millî çalışmaların bir başka zaferi olacak, Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bir mühür gibi.

Tabii Trabzon da yürüttüğümüz çalışmalar yalnızca Zigana Tüneli ile sınırlı değil. Kanuni Bulvarı, Maçka- Trabzon, Of-Çaykara, Akçaabat-Söğütlü-Yıldızlı Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat-Düzköy Yolu, Düzköy-Tonya Yolu gibi toplam proje tutarı 26 milyar 905 milyon lira olan 24 karayolu projemize devam ediyoruz.”

 

Art’s Magazin | Son Dakika

Bakan Karaismailoğlu: Yeni Zigana Tüneli Nisan 2023’te Hizmete Girecek 1

Bakan Karaismailoğlu: Yeni Zigana Tüneli Nisan 2023’te Hizmete Girecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!