DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3520272,51%
─░zmir
21┬░

AÇIK

02:00

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

BA┼×KAN SOYER, ZEH─░R GEM─░S─░N─░N GER─░ G├ľNDER─░LME H─░KAYES─░N─░ ANLATTI: ÔÇťHALKIN G├ťC├ťN├ťN VE KATILIMCI DEMOKRAS─░N─░N ├ľN├ťNDE H─░├çB─░R G├ťC├ťN DURAMAYACA─×INI ─░SPAT ETT─░KÔÇŁ
 • Art's Magazin – En G├╝ncel Haberler
 • Son Dakika Haberleri
 • BA┼×KAN SOYER, ZEH─░R GEM─░S─░N─░N GER─░ G├ľNDER─░LME H─░KAYES─░N─░ ANLATTI: ÔÇťHALKIN G├ťC├ťN├ťN VE KATILIMCI DEMOKRAS─░N─░N ├ľN├ťNDE H─░├çB─░R G├ťC├ťN DURAMAYACA─×INI ─░SPAT ETT─░KÔÇŁ

BA┼×KAN SOYER, ZEH─░R GEM─░S─░N─░N GER─░ G├ľNDER─░LME H─░KAYES─░N─░ ANLATTI: ÔÇťHALKIN G├ťC├ťN├ťN VE KATILIMCI DEMOKRAS─░N─░N ├ľN├ťNDE H─░├çB─░R G├ťC├ťN DURAMAYACA─×INI ─░SPAT ETT─░KÔÇŁ

ABONE OL
23 Eyl├╝l 2022 15:02
BA┼×KAN SOYER, ZEH─░R GEM─░S─░N─░N GER─░ G├ľNDER─░LME H─░KAYES─░N─░ ANLATTI: ÔÇťHALKIN G├ťC├ťN├ťN VE KATILIMCI DEMOKRAS─░N─░N ├ľN├ťNDE H─░├çB─░R G├ťC├ťN DURAMAYACA─×INI ─░SPAT ETT─░KÔÇŁ
0

BE─×END─░M

ABONE OL

BA┼×KAN SOYER, ZEH─░R GEM─░S─░N─░N GER─░ G├ľNDER─░LME H─░KAYES─░N─░ ANLATTI: ÔÇťHALKIN G├ťC├ťN├ťN VE KATILIMCI DEMOKRAS─░N─░N ├ľN├ťNDE H─░├çB─░R G├ťC├ťN DURAMAYACA─×INI ─░SPAT ETT─░KÔÇŁ

─░zmir Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Tunç Soyer, Alia─ča’da sökülmek üzere Türkiye’ye do─čru ilerlerlerken geri dönmek zorunda kalan asbestli sava┼č gemisi Nae Sao Paulo’ya kar┼č─▒ yürüttükleri mücadele hakk─▒nda Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi üyelerine bilgi verdi. Soyer, “Halk─▒n gücünün ve kat─▒l─▒mc─▒ demokrasinin önünde hiçbir gücün duramayaca─č─▒n─▒ ispat ettik” dedi.

Tunç Soyer, ─░zmirliler, meslek odalar─▒, sivil toplum kurumlar─▒ ve çevre örgütlerinin üyeleriyle birlikte verdikleri mücadelenin ard─▒ndan Nae Sao Paulo’nun Alia─ča’ya gelmesinin engellenmesi sürecini Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) üyelerine anlatt─▒. Bergama Vapuru’nda düzenlenen bilgilendirme toplant─▒s─▒ kapsam─▒ndaki panele ise TMMOB ─░zmir ─░l Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Akdemir, ─░zmir Barosu Ba┼čkan─▒ Özkan Yücel, ─░zmir Tabip Odas─▒ Yüksek Kurulu Üyesi Fahri Yüce Ayhan konu┼čmac─▒ olarak kat─▒ld─▒. AKPM Sosyal ─░┼čler Sa─čl─▒k ve Sürdürülebilir Kalk─▒nma Komisyonu Ba┼čkan─▒ ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke de verdikleri mücadeleden dolay─▒ kent savunucular─▒n─▒ kutlad─▒.

“D─░REN─░┼×─░M─░Z DÜNYAYA ÖRNEK OLDU”

Zehirli geminin geri gönderilmesinin önemli bir ba┼čar─▒ oldu─čunu söyleyen Ba┼čkan Tunç Soyer, ┼čöyle konu┼čtu:

“Birlikte ba┼čard─▒─č─▒m─▒z bu mücadele Türkiye’de tektir. Bu direni┼čimiz, birçok ba┼čl─▒kta dünyaya ve Türkiye’ye ilham olmu┼čtur. ─░lk olarak i┼čçilerimiz kazand─▒. Mücadelemiz sayesinde bu geminin sökümünden do─črudan etkilenecek ve sa─čl─▒─č─▒ tehlikeye dü┼čecek gemi söküm i┼čçilerinin haklar─▒n─▒ korumu┼č olduk. ─░kinci olarak do─čam─▒z kazand─▒, örnek bir do─ča direni┼či oldu. Akdeniz’e girecek tonlarca tehlikeli at─▒─č─▒n k─▒talararas─▒ ta┼č─▒nmas─▒n─▒ engelledik. Do─čan─▒n haklar─▒n─▒ savunmak için tarihe geçen bir mücadele sergiledik. Ve son olarak dayan─▒┼čma kazand─▒. Merkezi yönetimlerin bask─▒lar─▒n─▒n ya┼čam─▒n her alan─▒nda hissedildi─či bu zor dönemde, yerelden evrensele uzanan örnek bir dayan─▒┼čma sergiledik. Bir yerel yönetim olarak, Alia─čal─▒lar, ─░zmirliler, meslek örgütleri, sendikalar ve sivil toplum ile tam uyum içinde hareket ettik. Halk─▒n gücünün ve kat─▒l─▒mc─▒ demokrasinin önünde hiçbir gücün duramayaca─č─▒n─▒ ispat ettik.”

AKDEM─░R: TÜRK─░YE’N─░N K─░RLENMES─░ AVRUPA’NIN K─░RLENMES─░D─░R

Türkiye’deki sökümlerin dünya standartlar─▒nda olmas─▒ gerekti─čini söyleyen TMMOB ─░zmir ─░l Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Akdemir, “Bu çöplük, kelebek etkisi yaratacak. Alia─ča’y─▒ kirletti─čimizde Avrupa temiz kalm─▒yor ya da dünyan─▒n di─čer topraklar─▒ temiz kalm─▒yor. Denize b─▒rakt─▒─č─▒m─▒z her türlü tehlikeli at─▒k, dünyan─▒n bütün okyanuslar─▒nda dola┼čarak dünyan─▒n tümünün kirlenmesine neden oluyor. Alia─ča’daki mücadelemiz, sadece Alia─ča’y─▒ korumak üzerine de─čil. Türkiye’nin kirlenmesi, Avrupa’n─▒n kirlenmesidir, bütün dünyan─▒n kirlenmesidir” dedi.

YÜCEL: GELD─░─×─░M─░Z NOKTA B─░R BA┼×ARI ÖYKÜSÜ

─░zmir Barosu Ba┼čkan─▒ Özkan Yücel ise mahkeme süreçlerinin Türkiye’de sa─čl─▒kl─▒ i┼člemedi─čini belirterek ┼čunlar─▒ söyledi:

“─░zmir’de ortaya ç─▒kan büyük mücadeleyi vazgeçirmek için al─▒nm─▒┼č bir karar belki de. Biz vazgeçmemeyi ö─črendik. Biz, birlikte mücadele etmenin tad─▒n─▒ gördük, mücadele edersek kazanabilece─čimizin fark─▒nday─▒z. Bugünden yar─▒na neyi de─či┼čtirmek isterlerse, ba┼čka yöntemlerle o zehir kütlesini ─░zmir’e getirmeye kalkarlarsa ayn─▒ gücü, ayn─▒ kararl─▒l─▒─č─▒ kar┼č─▒lar─▒nda bulacaklar─▒n─▒ herkes biliyor. Geldi─čimiz nokta, bir ba┼čar─▒ öyküsü. Mücadele devam ediyor. ─░zmir’deki örnek bütün Türkiye’ye yay─▒lacakt─▒r.”

AYHAN: BU MÜCADELE HEP─░M─░ZE ─░Y─░ GELD─░

2010’dan sonraki asbest sorunlar─▒n─▒n 2030 y─▒l─▒nda toplumlar─▒n kar┼č─▒s─▒na ç─▒kabilece─čini söyleyen ─░zmir Tabip Odas─▒ Yüksek Kurulu Üyesi Fahri Yüce Ayhan da “Bu, bize vahim bir gelecek olu┼čturuyor. Ba┼čar─▒l─▒ bir mücadele yapt─▒k, bu mücadele hepimize iyi geldi. Mutlu olduk, kendimize güvendik. Bir arada olmaktan güç ald─▒k ama 2030 y─▒l─▒nda hedeflenen sa─čl─▒k politikas─▒na eri┼čebilecek miyiz, ku┼čkuluyuz” diye konu┼čtu.

BÖKE: YEREL OTOR─░TERLER ÇOK ÖNEML─░

AKPM Sosyal ─░┼čler Sa─čl─▒k ve Sürdürülebilir Kalk─▒nma Komisyonu Ba┼čkan─▒ ve CHP Genel Sekreteri, ─░zmir Milletvekili Selin Sayek Böke ise “Burada ya┼čayan 4,5 milyon insan var. Toksik gemiler, sa─čl─▒ks─▒z ortamlar yaratmak için gelmesinler. ─░nsanlara ölüm getirmesinler. Bunun alt─▒nda ekonomi var ama bu, sürdürülebilir ve sa─čl─▒kl─▒ olmal─▒. Yerel otoriterler bu anlamda çok önemli bir yer tutuyor. Buraday─▒z, yerel güçleri kutlamal─▒y─▒z. Toksit geminin gelmemesini sa─člad─▒lar. Yar─▒n da gelmemesini sa─člamak için bunu yapmal─▒y─▒z. Bu bizim için bir f─▒rsat” dedi ve parlamenterler olarak desteklerinin devam edece─čini ifade etti.

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU