DOLAR

17,9331

-0.03%
EURO

18,4099

-0.71%
ALTIN(gr)

1.038,51

0,60%
BİST 100

2864.25

0,60%
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “AKKUYU’DA BELİRLENEN TAKVİMİN İŞLEMESİ ÇOK BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “AKKUYU’DA BELİRLENEN TAKVİMİN İŞLEMESİ ÇOK BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

ABONE OL
5 Ağustos 2022 16:42
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “AKKUYU’DA BELİRLENEN TAKVİMİN İŞLEMESİ ÇOK BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “AKKUYU’DA BELİRLENEN TAKVİMİN İŞLEMESİ ÇOK BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi’de ikili görüşmenin öncesinde açıklama yaptı. Erdoğan “Belirlenen takvimin işlemesi ve Akkuyu’nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok büyük bir önem arz ediyor. Zira Türkiye’nin enerji temininde yüzde 10’luk bir enerji potansiyelini Akkuyu Enerji Santrali halledecek” diye konuştu. Putin ise “Bölgedeki güvenlik konularını da ele alma fırsatını bulacağız. Suriye krizi başta olmak üzere, Türkiye ve Rusya buradaki durumun normalleşmesine ciddi katkılar sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Soçi’de bir araya geldi. Liderler ikili görüşme ve heyetler arası görüşmeler öncesinde basın açıklaması yaptı. Putin şöyle konuştu:

PUTİN: AVRUPA’DAKİ TÜKECİLER DOĞALGAZI TÜRKİYE’DEN ALABİLDİKLERİ İÇİN TÜRKİYE’YE MİNNETTAR OLMALI”

“Görüşülmesi gereken birçok konu var.  Ticaret hacmimiz bu sene yüzde 70 oranında arttı. Gerçekleştirdiğimiz birçok stratejik proje var. Mesela Akkuyu Nükleer Güç Santrali, enerji sektöründe de birtakım projelerimiz var. Türk Akım hattının inşaatını tamamladık ve Rus gazını Avrupa’ya sevk edebileceğimiz önemli bir güzergâh haline geldi. Türk Akım’ı düzenli bir şekilde, eksiksiz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Sadece Türkiye’ye doğal gaz sevk etmiyor, Avrupa’daki tüketicilere de gazımızı aktarıyor. Avrupa’daki tüketiciler doğal gazı Türkiye’den alabildikleri için Türkiye’ye minnettar olmalı. Türkiye’de petrol kömür doğal gaz ve herhangi bir sıkıntı çıkmadan hepsini Türkiye’ye ihraç ediyoruz.

“SURİYE KRİZİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, TÜRKİYE VE RUSYA BURADAKİ DURUMUN NORMALLEŞMESİNE CİDDİ KATKILAR SAĞLIYOR”

BM ve Türkiye aracılığı sayesinde Ukrayna tahıllarının Karadeniz limanlarından sevkiyatını başarılar elde edildi. Tedbirler alındığı için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Rus gıda ürünleri, Rus gübresi bu şekilde dünyaya açılmış oldu.

Bölgedeki güvenlik konularını da ele alma fırsatını bulacağız. Suriye krizi başta olmak üzere, Türkiye ve Rusya buradaki durumun normalleşmesine ciddi katkılar sağlıyor.”

ERDOĞAN: DÜNYANIN GÖZÜ SOÇİ’DE

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şunları kaydetti:

“Suriye’deki gelişmeleri de bu vesileyle ele almamız inanıyorum ki bölgeye ayrıca bir rahatlama getirecektir. Terörle mücadelede dayanışmamız büyük önem arz ediyor. Bu konuyla ilgili atacağımız adımlar yapacağımız görüşmelerle inanıyorum ki güç kazanacaktır. Dünyanın gözü Soçi’de. Burayı takip ediyorlar. Yapacağımız bu görüşmelerden sonra da bunlara verilecek olan cevap da onları belli istikamette yönlendirecektir.

“AKKUYU’NUN BELİRLENEN ZAMANDA GEÇİRİLMESİ ÖNEM ARZ EDİYOR”

Akkuyu konusunu bugün sizlerle belli bir noktaya getirmemiz, değerlendirerek karara bağlamamız Akkuyu’daki süreci ertelemeye fırsat vermeyecektir. Çünkü belirlenen takvimin işlemesi ve Akkuyu’nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok çok büyük bir önem arz ediyor. Zira Türkiye’nin enerji temininde yüzde 10’luk bir enerji potansiyelini Akkuyu Enerji Santrali halledecek. Bu konuyla ilgili etraflıca bir görüşme yapmamızın faydalı olacağına inanıyorum.”

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “AKKUYU’DA BELİRLENEN TAKVİMİN İŞLEMESİ ÇOK BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR” Art’s Magazin Gündem

En az 10 karakter gerekli