Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Oda Başkanı Evsen: Esnaf, Oda Aidatını Ödemek İçin Sağdan Soldan Borç Alıyor

featured
service

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Oda Başkanı Evsen: Esnaf, Oda Aidatını Ödemek İçin Sağdan Soldan Borç Alıyor 1

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Oda Başkanı Evsen: Esnaf, Oda Aidatını Ödemek İçin Sağdan Soldan Borç Alıyor

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası Başkanı Ferhat Evsen, esnafın ve odaların sorunlarına özelikle federasyon temsilcilerinin duyarsız olduğunu, esnafın oda aidatını ödemek için sağdan soldan borç alır hale geldiğini söyledi. Evsen, Elazığ’daki esnaf ve odaların işbirliği içerisinde federasyona ait borçlarını ödeyebildiğini ancak federasyondaki yöneticilerin sadece seçim sürecinde oda başkanlarını aradıklarını dile getirdi.

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası Başkanı Ferhat Evsen, “Elazığ esnafının sorunlarından biri de Ankara’da saltanat süren Federasyon Başkanımız. Yarın Türkiye’deki tüm federasyonların TESK seçimleri yapılacak. Onların saltanatı inanın onların odalarla, esnaflarla ilgili bir düşünceleri, fikirleri herhangi bir şeyleri yok. Bizler seçildikten sonra onların seçimi vardı. Dört senelik saltanat için, bizlere oy için geldiler. O günden beri yoklar. 3 gündür tekrar bizlerin peşindeler” dedi.

“ESNAFLA İLGİLİ SORUNLARDA MUHATAP OLAN BİZLERİZ”

Ferhat Evsen şunları söyledi:

“Federasyon Başkanımıza sesleniyoruz. Sizlere olan 20 senelik borcumuzu ödedik çoğu kısmı bitti. Bir sefer de bu memleketin esnafının, odanın dertleriyle ciddi şekilde ilgilenin. Türkiye’de bu kadar oda var hepsi gelip sizlerle oy kullandı. Esnafla ilgili sorunlarda muhatap olan bizleriz. Buradan gelen maddi rantı kazananlarda sizlersiniz. Oda kayıtlarında en başta paralar sizlere geliyor vatandaş, esnaf, bilmiyor bunları, esnafın ödediği paraların çoğu size geliyor. En azından insani olarak karşılığını yapmıyorsanız bile maddi olarak size yatan paraların hakkını verin, bu esnaflara yardımcı olun.”

Esnafın borcunu ödeyemeyecek hale geldiğini, aidat borcunu sağdan soldan borç alarak ödediğini vurgulayan Ferhat Evsen, “Esnafımız kesinlikle borcunu ödeyemiyor. Durumları kötü, odamızın borçları için sağdan soldan borç alıp getirip, oda aidatlarını ödeyen esnaflarımız var. Ticaret Bakanlığına sesleniyoruz bu esnafların borcu ile ilgili bir yapılandırma olması, esnafa bir nefes aldırır” dedi.

“SİSTEM İŞLEYİŞİ FAKİRE VERGİ, ZENGİNE AF OLARAK İLERLİYOR”

Evsen, “Yazık adam dükkanında 2 liraya çay satıyor, akşam odadaki borcu 2 bin lira daha artıyor her gün. Her gün bunlara faiz geliyor, Ticaret Bakanlığı’nın sistemidir. Bu sistemden dolayı da esnafımız faiz altında mağdur şekilde yaşıyor. 500 TL’lik ödemesi, 750 liraya çıkıyor. Yazık en azından bu faizlerle ilgili bir çalışma yapsın. Sistem fakire vergi, zengine af şeklinde ilerliyor.

O yüzden esnaf ve küçük esnaf da, bugün çalışan memur işçi kesiminin belli bir yeri var. Yaklaşan seçimlerden dolayı asgari ücretli işçi, bunlar seçimde muhtemel oy potansiyeli olan insanlar. Bunlara gelecek zamların hepsi de esnafımızı sırtından çıkacaktır. Esnaf olarak bu yükü de kaldırmak için mücadele etmeye devam ediyoruz, çalışacağız. Bu zenginlerin borcunu ödemek için biz durmadan burada küçük esnaf olarak çalışmak zorundayız.”

 

Art’s Magazin | Yerel

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Oda Başkanı Evsen: Esnaf, Oda Aidatını Ödemek İçin Sağdan Soldan Borç Alıyor

Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Oda Başkanı Evsen: Esnaf, Oda Aidatını Ödemek İçin Sağdan Soldan Borç Alıyor
Hemen Abone Olun, İlk Sizin Haberiniz Olsun!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Arts Magazin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!