DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348761-0,85%
─░zmir
22┬░

AÇIK

05:18

─░MSAK'A KALAN S├ťRE

ETHAN ROSENZWEIG: AVRUPA’DAN ABDÔÇÖYE EN ├çOK ├ľ─×RENC─░ G├ľNDEREN ├ťLKE T├ťRK─░YE

ETHAN ROSENZWEIG: AVRUPA’DAN ABDÔÇÖYE EN ├çOK ├ľ─×RENC─░ G├ľNDEREN ├ťLKE T├ťRK─░YE

ABONE OL
22 Eyl├╝l 2022 11:12
ETHAN ROSENZWEIG: AVRUPA’DAN ABDÔÇÖYE EN ├çOK ├ľ─×RENC─░ G├ľNDEREN ├ťLKE T├ťRK─░YE
0

BE─×END─░M

ABONE OL

ETHAN ROSENZWEIG: AVRUPA’DAN ABDÔÇÖYE EN ├çOK ├ľ─×RENC─░ G├ľNDEREN ├ťLKE T├ťRK─░YE

MEL─░S YILDIRIM

ABD D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒ Müste┼čar Yard─▒mc─▒s─▒ Ethan Rosenzweig, “Avrupa genelinde ABD’ye en çok ö─črenci gönderen ülkenin Türkiye olmas─▒ndan gurur duyuyoruz. Avrupa’daki tüm ülkeler içinde ABD’ye en çok ö─črenci gönderen ülke Türkiye’dir” dedi. Rosenzweig, Türk ö─črenciler için yeni binas─▒na ta┼č─▒nan Büyükelçilik içindeki vize kapasitesinin de art─▒r─▒ld─▒─č─▒n─▒ belirtti.

ABD D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒ E─čitim ve Kültür ─░┼čleri Bürosu’nun Akademik Programlardan Sorumlu Müste┼čar Yard─▒mc─▒s─▒ Rosenzweig, Türkiye’yi ziyaret etti. Türkiye’de ve ABD’de e─čitim alm─▒┼č ve almak isteyen ö─črencilerle bir araya gelen ve iki ülke aras─▒nda e─čitim alan─▒ndaki i┼čbirli─čini artt─▒rmak için temaslarda bulunan Rosenzweig, ANKA Haber Ajans─▒’n─▒n sorular─▒n─▒ yan─▒tlad─▒. Müste┼čar yard─▒mc─▒s─▒ Rosenzweig, iki ülke aras─▒nda ö─črenci de─či┼čimini art─▒rmay─▒ hedeflediklerini anlatt─▒.

“HEDEF Ö─×RENC─░ DE─×─░┼×─░M─░”

Türkiye’ye ikinci ziyareti oldu─čunu belirten Rosenzweig ┼čunlar─▒ söyledi:

“Tüm Türk halk─▒n─▒n ev sahipli─čini ve bizi samimiyetle kar┼č─▒lamas─▒n─▒ seviyoruz. Ziyaretimin amac─▒ iki kültür aras─▒nda kar┼č─▒l─▒kl─▒ anlay─▒┼č─▒n olu┼čmas─▒ için, ö─črenci de─či┼čimini yani, Türk ö─črencilerin ABD’de, Amerikal─▒ ö─črencilerin de Türkiye’de ö─črenim görmesi için tüm imkanlar─▒ te┼čvik etmek. Hem burada hem de ABD’de e─čitim almak için devlet taraf─▒ndan finanse edilen prestijli Fulbright bursiyeri ö─črencilerimizle, hem ABD’li hem de Türk ö─črencilerle bir araya geldik. Birlikte toplumu nas─▒l daha iyi hale getirebilece─čimizi ele almak üzere burada bulunan, Türkiye genelinde seçkin liderler olan Humphrey bursiyerlerimiz ile görü┼čtük. Bir de akademik programlar vas─▒tas─▒yla kar┼č─▒l─▒kl─▒ de─či┼čimin gücüne inanan akademisyen arkada┼člar─▒m─▒zla isti┼čare ediyoruz.”

“KAR┼×ILIKLI E─×─░T─░M ─░LE KAR┼×ILIKLI ANLAYI┼× GÜÇLEN─░R”

Fulbright E─čitim Program─▒’n─▒n iki ülke aras─▒nda 70 y─▒ld─▒r yürürlükte oldu─čunu an─▒msatan Rosenzweig ┼čöyle konu┼čtu:

“Türkiye ile ABD aras─▒nda sürdürülen Fulbright Program─▒’m─▒z─▒n 70 y─▒ld─▒r sürmesinden gurur duyuyoruz. ┼×imdi, bunun y─▒ldönümünü kutluyoruz ve bu y─▒l da ve muhtemelen gelecek y─▒l da kutlayaca─č─▒z. Amerikal─▒lar ve Türkler, kar┼č─▒l─▒kl─▒ de─či┼čim ve kar┼č─▒l─▒kl─▒ anlay─▒┼č─▒n, e─čitim yoluyla birbirlerinin ülkesinde ya┼čayarak, her iki ülkede dillerini, kültürlerini ve misafirperverliklerini ö─črenerek güçlenece─čine inan─▒rlar.”

“ABD’YE AVRUPA’DAN EN ÇOK Ö─×RENC─░ TÜRK─░YE’DEN”

Avrupa genelinde ABD’ye en fazla ö─črencinin Türkiye’den geldi─čini belirten Rosenzweig, “ABD’de e─čitim görmek isteyen Türk ö─črencilere vize verilebilmesi için bu ay aç─▒lan yeni Büyükelçilik binam─▒zda kapasite güçlendirildi” dedi.

Rosenzweig konu┼čmas─▒n─▒ ┼čöyle sürdürdü:

“Avrupa genelinde ABD’ye en çok ö─črenci gönderen ülkenin Türkiye olmas─▒ndan gurur duyuyoruz. Avrupa’daki tüm ülkeler içinde Türkiye, ABD’ye en çok ö─črenci gönderen bir numaral─▒ ülkedir. ─░ki ülke aras─▒nda uzun süredir devam eden akademik de─či┼čimden gurur duyuyoruz. Ö─črencilerin ABD’de okumaya yönelik büyük arzusunu ve heyecan─▒n─▒ biliyoruz. Üniversiteler, kolejler ve ö─črenciler aras─▒nda daha fazla i┼čbirli─čini kültürlerimiz aras─▒nda kar┼č─▒l─▒kl─▒ anlay─▒┼č─▒ geli┼čtirmek için te┼čvik ediyoruz.”

“TÜRK VE AMER─░KALI Ö─×RENC─░ B─░R SINIFI PAYLA┼×IR”

Rosenzweig, iki kültürün birbirini tan─▒mas─▒nda ö─črencilerin ortak bir s─▒n─▒f─▒ payla┼čmas─▒n─▒n da önemine de─činirken, Amerikal─▒ ö─črencilerin de Türkiye’deki tüm f─▒rsatlar─▒ bilmesini sa─člamak için çabalad─▒klar─▒n─▒ söyledi. Rosenzweig, “Bizim için Amerikal─▒ ö─črencilerin Türk ö─črencilerle s─▒n─▒flar─▒n─▒ payla┼čmas─▒n─▒ sa─člamak birinci öncelik çünkü bu bizim kültürler arac─▒l─▒─č─▒yla kar┼č─▒l─▒kl─▒ anlay─▒┼č ve de─či┼čimi gerçekle┼čtirmemizin en iyi yolu. Ve bizim için Amerikal─▒ ö─črencilerin de Türkiye’deki tüm f─▒rsatlar─▒ bilmesini sa─člamak ayn─▒ ┼čekilde önemli” diye konu┼čtu.

“TÜRK─░YE’DEK─░ FIRSATLARI Ö─×RENMEL─░LER”

Amerikan ö─črencilerinin e─čitim konusundaki tüm f─▒rsatlara sahip olduklar─▒ndan emin olmak istedi─čini belirten Rosenzweig son olarak ┼čunlar─▒ kaydetti:

“Türk üniversitelerinin dünyan─▒n dört bir yan─▒ndan ö─črencileri a─č─▒rlamaya çok istekli oldu─čunu biliyoruz. ABD E─čitim A─č─▒m─▒z (Education USA Network) ve ABD’deki yurtd─▒┼č─▒ e─čitim programlar─▒ arac─▒l─▒─č─▒yla, Amerikal─▒ ö─črencilerin, benim de bizzat deneyimledi─čim gibi Türkiye’dekiler de dahil tüm f─▒rsatlar─▒ ö─črenmelerini sa─člamak istiyoruz.”

 

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  PUAN DURUMU

  O G P
  1. Adana Demir

   7 +7 16
  2. Galatasaray

   7 +4 16
  3. Ba┼čak┼čehir

   6 +9 14
  4. Be┼čikta┼č

   7 +6 14
  5. Konyaspor

   7 +6 14
  6. Geni┼člet
  7. Fenerbah├že

   6 +14 13
  8. Trabzonspor

   7 +1 13
  9. Kayserispor

   7 +4 12
  10. Gaziantep FK

   7 +3 11
  11. Kas─▒mpa┼ča

   7 -8 9
  12. Alanyaspor

   7 -5 8
  13. Giresunspor

   6 -3 7
  14. Karag├╝mr├╝k

   6 -2 6
  15. Antalyaspor

   7 -6 6
  16. ─░stanbulspor

   6 -6 5
  17. MKE Ankarag├╝c├╝

   6 -5 4
  18. Sivasspor

   7 -6 4
  19. ├ťmraniyespor

   7 -5 2
  20. Hatayspor

   6 -8 1
  PUAN DURUMU